Το πάλεψε ο ΑΠΟΕΛ αλλά... (Βίντεο)

13/09/2017 - 23:41

Απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε αλλά τελικώς ηττήθηκε από την Ρεάλ με 3-0 στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι πρωταθλητές μας προσπάθησαν απέναντι στα αστέρια των “Μερένχες” όμως τα δύο γκολ του Ρονάλντο και το ανάποδο του Ράμος έκριναν την αναμέτρηση στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Το www.kerkida.net ήταν στο μεγαλοπρεπές στάδιο της Μαδρίτης και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα…

Η Ρεάλ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά. Οι Μαδριλένοι όπως αναμενόταν μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο Μπερναμπέου πέρασε με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να κυκλοφορεί την μπάλα γύρω από την μεγάλη περιοχή του Μπόι Βάτερμαν χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά παρόλο που κατάφερε να κερδίσει τρία κόρνερ.

Από πλευράς του το ΑΠΟΕΛ έφτασε στην πρώτη του τελική στο 10΄ με τον Λάγο. Ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε με πάσα το φάουλ που κέρδισε ο Ντε Καμάργκο έξω από την περιοχή με τον Ισπανό να βλέπει τον Νάβας να διώχνει σε κόρνερ την μπάλα στο δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, ΓΚΟΛ η Ρεάλ

Στο 12ο λεπτό του αγώνα ο Εμπεσίλιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Νάβας όμως δεν έκανε όπως θα ήθελε το πλασέ από την ωραία πάσα του Λάγο από αριστερά. Στην εξέλιξη της φάσης η Ρεάλ κατάφερε να σκοράρει με τον Κριστιάνο. Ο Πορτογάλος ήταν στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν για το 1-0. Προηγήθηκε παράλληλη πάσα του Μπέιλ η οποία πέρασε από του αμυντικούς των γαλαζοκιτρίνων.

Το πρώτο μισάωρο στο παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ζιντάν να κάνει την πρώτη αναγκαστική αλλαγή. Ο Κόβατσιτς αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας και την θέση του πήρε ο Κρος. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να έχουν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας. Η τελική από την κεφαλιά του Μπέιλ στο 31΄πέρασε άουτ.

Δεκατρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Ρονάλντο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα του. Φάση παρόμοια με αυτήν του 1-0 - ο Μπέιλ από αριστερά σέντραρε παράλληλα με τον Κριστιάνο να βάζει την προβολή και να μην βρίσκει στόχο στο δεύτερο δοκάρι του Βάτερμαν.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.  Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους να κρατήσει την μπάλα με την Ρεάλ να προσπαθεί να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα.

Δεύτερο μέρος

Δοκάρι στο πρώτο λεπτό, ΓΚΟΛ στο 50΄

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, η Ρεάλ έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 ξανά με τον Κριστιάνο. Ο Πορτογάλος ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και μετά από σέντρα του Μόντριτς έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 49ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Λάγο. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το το 2-0 για την Ρεάλ.

Ανάποδο και… 3-0

Ο Ράμος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για την Ρεάλ στο 60ο λεπτό του αγώνα. Ο αρχηγός της Βασίλισσας βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Βάτερμαν και έπειτα από σέντρα από αριστερά, έκανε το ανάποδο ψαλίδι στέλλοντας την μπάλα στα δίκτυα του Ολλανδού για τρίτη φορά.

Από το 3-0 κι΄έπειτα, η Ρεάλ ανέβασε στροφές απειλώντας με σουτ την εστία του Βάτερμαν. Από την πλευρά του το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με τον πολύ καλό Στάθη Αλωνεύτη. Όλα αυτά κι΄ενώ το χρονόμετρο έδειχνε το 74ο λεπτό.

Στο 75ο λεπτό ο Αλωνεύτης έκανε σπουδαία ενέργεια από αριστερά, έδωσε στον Ντε Καμάργκο μέσα στην περιοχή όμως αυτός υπό πίεση δεν βρήκε στόχο με σουτ στην κίνηση.

Έξι λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, ο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με πλασέ μετά από παράλληλη πάσα του Μόντριτς όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

*Το κείμενο ανανεώνεται…

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Ρονάλντο, Μόντριτς, Μπέιλ (82΄ Μαγιοράλ) Μαρσέλο, Κασεμίρο, Ίσκο (72΄ Θεβάγιος) Κόβατσιτς (25΄ Κρος)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (73΄ Ζαχίντ) Αλωνεύτης, Σαλάι (60΄ Φαρίας) Ντε Καμάργκο (83΄ Ποτέ)

Κίτρινες: Καρβαχάλ/Σαλάι, Εμπεσίλιο, Φαρίας