Κυπελλούχος η ΑΕΚ, 2-1 τον Απόλλωνα με μεγάλη ανατροπή

16/05/2018 - 18:25

Κυπελλούχος η ΑΕΚ μετά από 14 χρόνια και για 2η φορά στην ιστορία της! Η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος του τελικού με 1-0 με το γκολ του Σκέμπρι, ανέτρεψε τα δεδομένα στην επανάληψη και επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα με δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Τολεμές και Ακοράν!

>>>Φωτογραφίες και βίντεο ΕΔΩ στο kerkida.net

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι.

• Δυνατό το παιχνίδι. Αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα
  • 21' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής πήρε μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε την κατά μέτωπο επίθεση και δοκίμασε το αριστερό βολέ, με την μπάλα να... τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πάμπλο που έμεινε να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.
  • 45'+2 ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο με τον Σαρδινέρο συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε ρο παράλληλο γύρισμα προς τον Σκέμπρι. Ο Μαλτέζος επιθετικός είδε την πρώτη του προσπάθεια να αποκρούεται από τον Πάμπλο αλλά πήρε ο ίδιος το... ριμπάουντ και σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα για να... ανοίξει το σκορ.
  • Ημίχρονο 0-1 για τον Απόλλωνα.
  • Στο 69'λεπτό Ισοφαρίζει η ΑΕΚ σε 1-1 με τον Τολεμές! Ο Λαρένα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Καταλά έκανε την κεφαλιά, ο Βάλε έδιωξε σε πρώτο χρόνο όμως ο Τολεμές πήρε την επαναφορά και σκόραρε με προβολή για το 1-1!
  • 71' ΓΚΟΛ! Ολική ανατροπή σε δύο λεπτά για την ΑΕΚ με σκόρερ τον Ακοράν! Μετά από αντεπίθεση και ενώ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά, ο Γιάννου έδωσε την ασίστ στον Ακοράν ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βάλε για το 2-1!

• 82' ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής πήρε την πάσα από τον Ζελάγια, μόνος απέναντι στον Πάμπλο και ενώ δίπλα του περίμενε ο Άλεξ σε κενή εστία, πλάσαρε έξω.

• Διαπληκτισμός ανάμεσα σε Σακέτι και Ακοράν. Από την σύρραξη προέκυψαν: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Σακέτι, κίτρινη στον Καταλά, κόκκινη στον Γιάννου (είχε γίνει αλλαγή) και κίτρινη στον Αντωνιάδη (επίσης είχε γίνει αλλαγή).

• Απίστευτη φάση για τον Απόλλωνα στο 100'.

• Κυπελλούχος η ΑΕΚ.

Η διάταξη της ΑΕΚ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Πάμπλο, τριάδα στα στόπερ οι Μουρίγιο, Μοϊσόφ και Καταλά, δεξί μπακ - χαφ ο Ακοράν και αριστερό μπακ - χαφ ο Αντωνάδης. Αμυντικά χαφ οι Λαρένα και Κάσες, δεξί εξτρέμ ο Τρισκόφσκι, αριστερό εξτρέμ ο Τέτε και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου.

Η διάταξη του Απόλλωνα
Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Βάλε, δεξί μπακ ο Πέδρο, αριστερό μπακ ο Βασιλείου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ρομπέρζ και Γιούστε. Αμυντικά χαφ οι Σακέτι και Άλεφ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Παπουλής, έξω δεξιά ο Σαρδινέρο, έξω αριστερά ο Σκέμπρι και στην κορυφή της επίθεσης ο Μάγκλιτσα.