Το γύρισε αλλά δεν... καθάρισε (φώτος)

Στην νίκη-ανατροπή έφτασε η Ανόρθωση που επικράτησε της Λάτσι με 2-1 στο άδειο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21΄με τον Χοτσαλάρι να τιμωρεί την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων. Στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου ο Μπέκα Μικελτάντζε ανατράπηκε από τον Χοτσαλάρι αλλά δεν δόθηκε πέναλτι (κακώς) για την Ανόρθωση. Στην επανάληψη η Κυπριακή ομάδα ανέβασε ρυθμούς και μέσα σε 10 λεπτά γύρισε το παιχνίδι με τους Πράνιτς στο 50΄ και τον Σισέ στο 60΄.

*Θυμίζουμε πως ο αγώνας ήταν Κεκλεισμένων των Θυρών.

- Έναρξη του ματς

- 2΄ Πρώτη επιθετική ενέργεια της Ανόρθωσης, ο Πράνιτς από τα αριστερά σεντράρει με στόχο τον Ντούρις,  μαζεύει ο Σελμάνι.

-5΄ Πρώτη τελική για την Ανόρθωση με τον Κοφί να κάνει το πλασέ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της Λάτσι. Μια προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Μικελτάνζε.

-12΄ Καλή προσπάθεια από την "Κυρία" με τον Μικελτάνζε να βλέπει την κίνηση του Ντούρις αλλά ο κήπερ των Αλβανών παρεμβαίνει και μαζεύει την μπάλα.

-17΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Ράγιος, οι Αλβανοί απομακρύνουν με δυσκολία.

-21΄ Γκολ για την Λάτσι. Ο Χοτσαλάρι τιμωρεί την αδράνεια της Ανόρθωσης, στο πρώτο κόρνερ των Αλβανών. Δεν βγήκαν τα μαρκαρίσματα με τον αμυντικό της Λάτσι να μένει αφύλακτος στην μικρή περιοχή και να νικάει τον Φελγκέιρας.

-30΄ Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ιγκιεμπόρ που βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

-34΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ρόνι Λέβι. Αποχωρεί ο Ιγκιεμπόρ στην θέση του ο Γιώργος Οικονομίδης.

-36΄ Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ντούρις. Ο Σισέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά είδε τον Σλοβάκο, του πέρασε την μπάλα αλλά το τελείωμα δεν βρήκε στόχο.

-40΄ Φωνές για πέναλτι από την Ανόρθωση. Ο Μπέκα Μικελτάντζε ανατρέπεται από τον Χοτσαλάρι αλλά ο Ισπανός ρεφ δεν υποδεικνύει την παράβαση.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο

Έναρξη Β΄ Ημιχρόνου

-50΄ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Ο Μπέκα ανατρέπεται από τον Στούμπινα.

ΓΚΟΛ ο Ντάνιελ Πράνιτς ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

-60 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Σισέ με πλασέ γυρίζει το ματς. Μια φάση που ξεκίνησε από κόρνερ η άμυνα των Αλβανών δεν έδιωξε σωστά την μπάλα με τον Ιβοριανό να σκοράρει από κοντά.

Διαρκώς οδηγείες από τον Ρόνι Λέβι και για τρίτο γκολ.

-65΄ Πέσιμο του Ντούρις στην περιοχή, ο Ισπανός ρεφ δεν σφυρίζει το πέναλτι.

-66΄ Πίεση από την Ανόρθωση στην Αλβανική άμυνα η οποία αποφέρει καρπούς. Ο Μπέκα έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος των Αλβανών, ο Γεωργιανός έκανε το σουτ, η μπάλα σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Σεφκίνι.

-75΄ Πολύ μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Επέλαση του Κοφί ο οποίος είδε τον Σισέ στην περιοχή, του πέρασε την μπάλα, με τον Αφρικανό να πιάνει την κεφαλιά και τον Σελμάνι να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση. Στην συνέχεια ο Βικτόρ έκανε απογοητευτικό σουτ.

-78΄ Σωτήρια επέμβαση του Φελγκέιρας σε στημένο της Λάτσι.

Στο 80ο λεπτό ο Εγγλέζου κάνει το ντεμπούτο του. Πήρε την θέση του Μπέκα Μικελτάντζε.

-85΄ Μεγάλη φάση για την Λάτσι. Ο Οζούνι έπιασε το σουτ η μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι του Φελγκέιρας.

Τέλος αγώνα.

Ανόρθωση: Φελγκέιρας, Κοφί, Πράνιτς, Σίντεφελντ, Σωτηρίου, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ (34΄ Οικονομίδης), Ράγιο, Μπέκα (80΄ Εγγλέζου), Σισέ, Ντούρις

Λάτσι: Σελμάνι, Χοξαλάρι, Σεφκίνι (77΄ Πόπαι), Χαδρόϊ, Γιονούζι, Οζούνι, Γκιόνι, Στούμπινα, Κέντες, Λούσκια, Έλερ