ΜΕΓΑΛΟ διπλό και…αφεντικό στην Αρένα (φώτος)

09/08/2018 - 22:58

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι που σημαδεύτηκε από 40λεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του βοηθού διαιτητή από ρήξη αντικειμένου από τους οπαδούς των γηπεδούχων, η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό 0-2 από την Αυστρία απέναντι στην Στουρμ Γκράτς.

Σκρόρερς για την ομάδα της Λάρνακας οι Τρουγιόλς στο 47΄ και Τρισκόφσκι στο 75’. Δοκάρι είχε επίσης ο Σκοπιανός στο 50’.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος η ΑΕΚ στάθηκε περίφημα μέσα στο Merkur Arena και διαχειρίστηκε έξοχα το ρυθμό. Έτσι, πλέον, είναι το αφεντικό στο σπίτι της για την υπόθεση πρόκριση.

Τέλος αγώνα...

90' Μπήκαμε σε χρόνους καθυστερήσεων...

87’ Κάπως μουδιασμένη η ΑΕΚ με την επανέναρξη, οι Αυστριακοί πιέζουν.

84’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζουλί ο Σπέντχολφερ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

82’ Καλή ευκαιρία για την Στουρμ με τον Εζέ, έδιωξε ο Μόισοφ σε κόρνερ.

-Στη θέση του τραυματισμένου διαιτητή συνεχίζει ο 4ος.

-O αγώνας συνεχίζεται για τα επόμενα 12 λεπτά...  Με 25 λεπτά καθυστέρηση συνεχίζεται η αναμέτρηση...

(ΦΩΤΟΣ) Αποφάσισε συνέχιση του αγώνα...

78' Αντικείμενο από την εξέδρα και ΔΙΑΚΟΠΗ (βίντεο/φώτος)

75’ ΓΚΟΛ 0-2 η ΑΕΚ!!! Με ατομική ενέργεια ο Γιάννου τρύπησε όλη την άμυνα των Αυστριακών και στο ιδανικό σημείο έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Τρισκόφσκι.

70’ Διάστημα πίεσης των Αυστριακών. Η ΑΕΚ κρατά όμως το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ.

61’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ για να κάνει το 2-0. Με συρτή πάσα από δεξιά ο Ακοράν βρήκε τον Τρισκόφκσι που από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

52’ Μεγάλη ευκαιρία για την Στουρμ. Ο Ζουλί δοκιμάζει το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Τόνιο με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

50’ ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι. Με σουτ με από το ύψος της περιοχής ο Σκοπιανός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

46’ ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρουγιόλς!!! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Σίμπενχαντλ έκανε κακή έξοδο και ο Τρουγιόλς προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος ημιχρόνου...

42’ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.  Δίχως φάσεις τα τελευταία λεπτά...

35’ Ο Τρισκόφσκι μετά από βαθιά μπαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο σφυρίχτηκε νωρίτερα ορθά σε θέση οφσάιντ.

30’ Μακρινό στου του Κοχ, καμία ανησυχία για τον Τόνιο.

28’ Με ωραία ατομική ενέργεια του Σίλβα έδωσε στον κενό χώρο στον Τρισκόφσκι που από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

25’ Ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι…  Παρόλα  αυτά η ΑΕΚ είναι η ομάδα που είναι απειλητική και δείχνει ότι ψάχνει περισσότερο το γκολ.

24’ Ωραία κάθετη πάσα του Τρισκόφκσι ωστόσο ο Γιάννου δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και να γίνει επικίνδυνος.
18’ Καλό σουτ του Ακοράν η μπάλα έξω.

16’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από ωραία ανάπτυξη ο Ακοράν βρήκε τον Γιάννου όμως ο Σίμπενχαντλ βγήκε και έδιωξε.

13’ Αρχίσουν να ανεβάζουν στροφές οι γηπεδούχοι. Πρώτη ευκαιρία όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ζουλί  ο Τρισκόφσκι που οπισθοχώρησε για να δώσει βοήθειες έδιωξε σε πλάγιο.

9' Δυνατό σουτ του Σίλβα, διώχνει με γροθιές ο Σίμπενχαντλ.

8’ Μετά από μπαλιά του Χέβελ από αριστερά ο Γιάννου προσπάθησε να μπει στη φάση ωστόσο τον πρόλαβε ο κήπερ της Στουρμ Σίμπενχαντλ.

7’ Η ΑΕΚ έχει καταφέρει να ελέγξει  το ρυθμό και με παιχνίδι κατοχής όσο περνάει η ώρα γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη.  Η Στουρμ αμύνεται και δείχνει να έχει πρόβλημα στη δημιουργία.

4’ Πρώτη τελική στο παιχνίδι με τον Λαρένα να κάνει την μπαλιά από δεξιά και ο Ακοράν με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα έξω.

3’ Πατάει αρκετά καλά η ΑΕΚ.

2’ Πρώτες αναγνωριστικές πάσες…

Έναρξη αγώνα...

ΣΤΟΥΡΜ: Σίμπενχαντλ, Αυλωνίτης, Λόβριτς (65' Λάκνερ), Ζουλί, Γκροζούρεκ (46' Χούσπεκ), Πινκ, Χόσινερ (57' Εζέ), Σπέντχολφερ, Χιρλάντερ, Κοχ, Μάρεσιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ, Τρουγιόλς (81' Τέτε), Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Κάσες, Γκονζάλες, Ιωάννου (59' Μόισοφ), Γιάννου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / Κάσες, Ακοράν