ΑΕΚ 0-0 ΑΠΟΕΛ: Μηδέν στην Αρένα και από ένα βαθμό!

- 22.11.2021

Συμβιβασμός (0-0) στην Αρένα ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ

Παιχνίδι με δυο εικόνες, η ΑΕΚ έλεγξε στο πρώτο ημίχρονο, κυρίαρχησε και έχασε τις δικές της φάσεις.

Παρών φώναξε ο Σκουφέτ που έκανε το κορυφαίο του παιχνίδι με τα "γαλαζοκίτρινα". Πολύ ικανοποιημένος ο Καταλά για την εικόνα του πρώτου μέρους αλλά στην επανάληψη η ΑΕΚ δεν είχε την ηρεμία και την ταχύτητα για να απειλήσει.

Άλλαξαν τον αγώνα οι Τσεπάκ-Σατσιάς που πέρασαν στο 2ο ημίχρονο και βελτίωσαν αισθητά τον ΑΠΟΕΛ. Καθοριστική η διπλή αλλαγή του Σωφρόνη. Ο Τούμπας την απόκρουση του 2ου ημιχρόνου στο σουτ του Κβιλιτάια.

Στους 21 η ΑΕΚ, στους 14 ο ΑΠΟΕΛ.

Η ιστοσελίδα kerkida.net είναι στην "ΑΕΚ Αρένα" και σας μεταφέρει τα πάντα.

- Στην σέντρα η ΑΕΚ

φγδφγδφ

- 1' Δεν βγήκε η συνεργασία Καρώ-Οκριασβίλι, ελεύθερο για την ΑΕΚ.

- 2' Φάουλ του Νατέλ στον Ακοράν από πλάγια θέση, ευκαιρία για στημένη μπάλα.

- 3' Σέντρα του Ροσάλες, διώχνει ο Κβιλιτάια.

- 4' Κλέβει ο Μάμας από τον Λούκα Σόουζα στα όρια της περιοχής, πήγε να απειλήσει η ΑΕΚ, διώχνει ο Καρώ.

- 5' Στημένη μπάλα για την ΑΕΚ, ο Γκιούρσκο εκτέλεσε, απομάκρυνε ο Βινίσιους.

- 6' Σέντρα σουτ του Ρόμο από τα δεξιά, η μπάλα περνά παράλληλα από την εστία.

- 7' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, απόκρουση του Τούμπα. Ο Νατέλ από τ ' αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, ο Τούμπας αποκρούει, ο Κβιλιτάια στην επαναφορά δεν μπορεί να βρει σωστά τη μπάλα.

- 9' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ από πλάγια θέση, ανατροπή του Οκριασβίλι από τον Μάμα.

- 10' Άμυνα του Τρισκόφσκι σε κόρνερ! Ήταν καλή η εκτέλεση, ο Καρώ ήταν έτοιμος για το κεφάλι.

- 11' Τάκλιν του Λουντέμο στην προσπάθεια του Άνχελ Γκαρθία, σταμάτησε η προσπάθεια του Ισπανού.

- 13' Φάουλ για την ΑΕΚ σαν κοντινό κόρνερ...

φγδφγδφγδφγδφγδγδγγδφγδφγδφγδ

- 14' Απευθείας ο Γκιούρσκο, εύκολα ο Σκουφέτ.

- 15' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Μάμας βρήκε την μπάλα μπροστά του σε εξαιρετικό σημείο, οι Λουντέμο-Βινίσιους έβαλαν την άμυνα, η μπάλα κόρνερ. Μόνος απέναντι από τον Σκουφέτ στο σημείο του πέναλτι!

- 16' Στο έδαφος ο Λουντέμο που φαίνεται να έχει τραυματιστεί. Μέσα το επιτελείο του ΑΠΟΕΛ...

- 17' Κεφαλιά του Ρόμο στο κόρνερ του Γκιούρσκο, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σκουφέτ.

- 18' Σέντρα του Οκριασβίλι, εύκολα ο Τούμπας.

- 18' Επέστρεψε ο Λουντέμο.

- 19' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρόμο από πλάγια θέση απέναντι από τον Σκουφέτ, στοπ του Ιταλού! Στην συνέχεια ο Τρισκόφσκι μέσα από την περιοχή έπιασε ένα ανάποδο σουτ, η μπάλα άουτ.

σδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσφσφδσ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο απαιτητική η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Πιέζει πολύ το ΑΠΟΕΛ.

- 21' Φάουλ η ΑΕΚ κοντά στο κόρνερ, εκτέλεσε ο Ακοράν, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Νεοκλέους.

- 24' Νέα φάση για την ΑΕΚ, ο Γκιούρσκο από πλεονεκτική θέση, έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ. Προσπάθεια από τον Άνχελ που πάτησε περιοχή, στόχευσε τον Ούγγρο αλλά η τελική του δεν ήταν η επιθυμητή.

- 25' Γύρισμα του Οκριασβίλι από τα δεξιά, πάνω στον Μιλίσεβιτς.

- 27' Κίτρινη ο Λουντέμο, βιάστηκε ο Σόουζα να εκτελέσει το δικό του φάουλ, ο Άμπραχαμ μπήκε για να κλέψει, ανατράπηκε από τον Νορβηγό.

- 28' Απειλεί εκ νέου η ΑΕΚ με τον Ρόμο, ο Βενεζουελάνος την γυριστή κεφαλιά, η μπάλα λίγο άουτ!

(ΣΧΟΛΙΟ) Πρώτη στην μπάλα σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες η ομάδα του Καταλά.

- 33' Φοβερή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από τα δυο μέτρα ο Άνχελ έστειλε την μπάλα άουτ! Εκπληκτική πάσα του Γκιούρσκο που ακινητοποίησε την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ισπανός μπακ χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία! Από πλάγια θέση ο Άνχελ αλλά πολύ κοντά στο τέρμα.

- 35' Σουτ του Γκιούρσκο, η μπάλα άουτ!

- 36' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΚ για δεύτερη κίτρινη στον Λουντέμο. Ο Νεοκλέους δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 37' Κόρνερ η ΑΕΚ, σε άμυνα του Βινίσιους.

- 38' Επανακτά άμεσα την κατοχή η ΑΕΚ, δυσκολεύεται αφάνταστα η ομάδα του Σωφρόνη να κυκλοφορήσει την μπάλα.

- 41' Καθοριστική κεφαλιά του Βινίσιους προ του Τρισκόφσκι, κόρνερ η ΑΕΚ.

- 42' Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ...

- 43' Επέμβαση Σφουφέτ! Ο Ιταλός πέφτει στην γωνία και διώχνει σε κόρνερ. Εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Γκιούρσκο.

- 44' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ, ο Νατέλ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μάμας κόβει.

- 45' Κακό σουτ του Σόουζα που βρέθηκε σε θέση βολής.

- 45' Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ, ο Ακοράν στην περιοχή, γλίστρησε ο Ισπανός, μαζεύει ο Σκουφέτ.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+1' Φάουλ του Τρισκόφσκι στον Καρώ, σταματά η φάση.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ. Μονόλογος... της ΑΕΚ με 8 τελικές και αρκετές από αυτές να είναι... ευκαιρίες για γκολ. Εξαιρετικός ο Σκουφέτ κράτησε τον ΑΠΟΕΛ.

δξδξδξξδξδξδξδξ

Διπλή αλλαγή από τον Σωφρόνη. Οι Τσεπάκ και Σατσιάς στις θέσεις των Θεοδώρου και Λουντέμο. Λογικά πάει με τριάδα ο ΑΠΟΕΛ.

Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ...

- 46' Φάουλ κερδίζει ο Κβιλιτάια, ευκαιρία για στημένη φάση με τον Όκρι. Διώχνει ο Ροσάλες.

- 47' Κίτρινη ο Οκριασβίλι για πάτημα πάνω στον Ακοράν. Συμπλήρωσε τρεις κίτρινες ο "Οκρι" θα χάσει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων. Ομόνοια και Πάφο.

- 48' Στο έδαφος ο Γκιούρσκο, αφήνει την μπάλα ο ΑΠΟΕΛ για πλάγιο άουτ.

- 50' Προσπαθεί ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά να κυκλοφορήσει την μπάλα.

- 52' Φάουλ του Σάβιτς στον Ρόμο, στον χώρο του κέντρου.

- 53' Στο έδαφος ο Νατέλ, μέσα το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ. Διακοπή...

- 54' "Οκ" ο Νατέλ μέσα...

- 55' Σύγκρουση Τσεπάκ-Άνχελ, στο έδαφος οι δυο ποδοσφαιριστές...

- 57' Γρήγορη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Ζαμπάλα από τ' αριστερά, έκανε το συρτό σουτ, ο Τόμοβιτς έδιωξε ριψοκίνδυνα σε κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ισορρόπησε ο ΑΠΟΕΛ που στα τελευταία λεπτά κρατά μπάλα και προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Τούμπα.

δξξδξδξδξδξδξδξ

- 58' Ο Νατέλ από τ' αριστερά, δεν κατάφερε να βρει τον Κβιλιτάια.

- 62' Μακρινό σουτ του Νατέλ, στην αγκαλιά του Τούμπα η μπάλα.

- 63' Ωρα... Τιάγκο. Ο Βραζιλιάνος θα αντικαθαστήσει τον Ακοράν.

- 64' Προσπάθεια του Κβιλιτάια, έκανε το σουτ, μπλοκ του Τόμοβιτς, ο Γεωργιανός πήρε ξανά την μπάλα αλλά στάματησε το παιχνίδι για επιθετικό φάουλ.

- 66' Σέντρα του Άνχελ στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζαμπάλα σε κόρνερ προ του Γκιούρσκο.

- 68' Μακρινό σουτ του Ροσάλες η μπάλα περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σκουφέτ.

- 69' Φάουλ και κίτρινη στον Νατέλ που σταμάτησε την αντεπίθεση.

- 71' Ετοιμάζει Ντάρμπισαιρ ο Καταλά...

- 72' Οφσάιντ ο Νατέλ σταματά η φάση.

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ματ στην θέση του Ρόμο, ο Φαράζ στην θέση του Γκιούρσκο.

- 73' Απόκρουση Τούμπα σε σουτ του Κβιλιτάια! Συρτό σουτ του Γεωργιανού, πέφτει ο Τούμπας με διπλή προσπάθεια και σώζει την εστία του.

- 74' Απαντά η ΑΕΚ, ο Φαράζ έκανε το γύρισμα, ο Τιάγκο το πλασέ, άστοχο.

- 76' Άμυνα του πολύ καλού Βινίσιους στον Τρισκόφσκι, κερδίζει και πλάγιο ο Βραζιλιάνος.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει... η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.

- 77' Κόρνερ για την ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή, σέντρα-σουτ του Γκαρθία, ο Ματ δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας.

- 79' Ο Ντιαβαρά θα πάρει τη θέση του Νατέλ...

- 80' Φάουλ κερδίζει ο Οκριασβίλι από τον Άμπραχαμ, σε καλό σημείο.

- 81' Οφσάιντ ο Κβιλιτάια, σταματά η φάση.

- 83' Έφυγε... στον χώρο ο Ντιαβαρά, μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα και κόπηκε από την άμυνα.

- 84' Κίτρινη στον Σατσιά που σταμάτησε την αντεπίθεση του Άμπραχαμ.

- 86' Κακό σουτ του Τιάγκο

- 87' Στο έδαφος ο Γκαρσία, πάει για αλλαγή η ΑΕΚ. Ο Τάντι. Θα μπει και ο Εσπινόσα στην θέση του Τρισκόφσκι.

- 88' Ο Οκριασβίλι στο έδαφος κρατά το κεφάλι. Θα αποχωρήσει και θα περάσει στη θέση του ο Εφραίμ.