ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 1-2: Φούλ για τίτλο με buzzer-beater Καρώ!

- 13.03.2022

"Πορτοκαλί" απόδραση

Τεράστια νίκη του ΑΠΟΕΛ στο 90+7 με τον Ανδρέα Καρώ!

Ο ΑΠΟΕΛ με ανατροπή έφυγε νικητής από την ΑΕΚ Αρένα με 2-1 χτυπώντας στο τελευταίο λεπτό με τον κύπριο διεθνή αμυντικό να νικά τον Λεάλ με κεφαλιά. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ντέρμπι η ομάδα του Αυγουστή λόγω αποβολής του Μάγκλιτσα. Σπουδαίο ντέρμπι από δυο ομάδες που έψαξαν με όλους τους τρόπους την νίκη. Χαμογέλασε ο "πορτοκαλί" ΑΠΟΕΛ που άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Φοβερός κι' ανίκητος ο Νεόφυτος Μιχαήλ που αντικατέστησε τον Σκουφέτ και κράτησε την ομάδα του σε 4 περιπτώσεις.

- Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, με τα κιτρινοπράσινα η ΑΕΚ, με τα πορτοκαλί ο ΑΠΟΕΛ.

-1' Στην σέντρα η ΑΕΚ, έναρξη, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Σέντρα του Τρισκόφσκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάει στο 2ο δοκάρι, διώχνει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

- 3' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια! Ο Γεωργιανός πήρε κάθετη πάσα από τον Σόουζα, μπήκε στην περιοχή, όπλισε, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λεάλ!

- 5΄ Ο Άλτμαν βρήκε χώρο, έκανε το σουτ η μπάλα στο σώμα του Σάβιτς, κόρνερ.

- 6' Απειλεί ο Λέδες, πήγε για απευθείας εκτέλεση, διώχνει δύσκολα ξανά σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

- 7' Νέο κόρνερ, το τρίτο σερί για την ΑΕΚ.

- 7' Φάουλ κερδίζει ο Σατσιάς.

- 9' Μακρινή μπαλιά του Οκριασβίλι για τον Θεοδώρου, η κατοχή στην ΑΕΚ.

- 10' Δυνατή η σέντρα του Αλτμαν, πλάγιο για τον ΑΠΟΕΛ.

- 13' Εκτέλεση κόρνερ του Λέδες, απευθείας άουτ η μπάλα.

- 13' Απειλή της ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, σπουδαία άμυνα του Σάβιτς με το πόδι!

- 17' Φάουλ του Πέδρο στον Άλτμαν, στον χώρο του κέντρου.

- 18' Κόρνερ κερδίζει ο Οκριασβίλι, το πρώτο για τον ΑΠΟΕΛ.

- 19' Σουτ του Σόουζα, νέο κόρνερ.

- 19' Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Νατέλ σε σωτήρια προβολή αφού ο Τρισκόφσκι ήταν μόνος!

(ΣΧΟΛΙΟ) Λάθη και από τις δυο ομάδες, κλειστό ντέρμπι με λίγες φάσεις και μάχες στα χαφ.

- 25' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Οκριασβίλι πίσω από την μπάλα.

- 25' Στο πρώτο δοκάρι η εκτέλεση, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

- 27' Στημένο του Οκριασβίλι, η μπάλα έφτασε στον Νατέλ που γέμισε στην περιοχή, ο Θεοδώρου έπιασε το σουτ, ο Μιλίσεβιτς βγάζει την άμυνα.

- 30' Λάθη της ΑΕΚ στην δημιουργία στα τελευταία λεπτά...

- 31' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ! Για χέρι του Μικέλ σε μονομαχία με τον Κβιλιτάια.

- 32' Πάει στο Onfield review ο Βασίλης Δημητρίου.

- 33' Παίρνει πίσω την απόφαση ο Βασίλης Δημητρίου μετά από εξέταση της φάσης στο μόνιτορ. Ο ρεφ ακυρώνει την απόφαση για πέναλτι.

***Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday από τον Η. Τσίκινη

- 38' Τάκλιν του Εγγλέζου στον Οκριασβίλι, στην συνέχεια ο Σόουζα κάνει φάουλ στον κύπριο μπακ.

- 39' Σέντρα του Εγγλέζου, εύκολα ο Σκουφέτ.

- 44' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Φαράζ! Σέντρα του Εγγλέζου, ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Φαράζ ανενόχλητος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σκουφέτ. Ο Ζαμπάλα έχασε τον σκόρερ. Μπροστά η ΑΕΚ στο ντέρμπι.

- 45' Κίτρινη στον Σατσιά για φάουλ στο Φαράζ.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Φάουλ του Νατέλ στον Φαράζ, έντονος ο Βραζιλιάνος προς τον Βασίλη Δημητρίου για την προηγούμενη στον Σόουζα όπου οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ζήτησαν φάουλ.

- 45+2' Εκτελεί ο Εγγλέζου, στο τείχος η μπάλα.

Ημίχρονο

Ετοιμάζει Μάγκλιτσα ο Σωφρόνης Αυγουστή. Πρόβλημα με Σκουφέτ στον ΑΠΟΕΛ, ο Νεόφυτος Μιχαήλ στη θέση του. Ο Θεοδώρου εκτός, μέσα ο Κροάτης

- Έναρξη στο β' ημίχρονο.

- 47' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ, από πλάγια θέση.

- 48' Εκτέλεσε ο Ζαμπάλα, διώχνει ο Λεάλ.

- 50' Κίτρινη στον Εγγλέζου για φάουλ στον Οκριασβίλι.

- 52' Αναπτύχθηκε εξαιρετικά η ΑΕΚ, ο Φαράζ στον Ματ, ο Άγγλος μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

- 54' Φάουλ του Μικέλ Γκονζάλεθ στον Μάγκλιτσα, κίτρινη. Από πλάγια θέση η μπάλα.

- 55' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, επιθετικό σφυρίζει ο Βασίλης Δημητρίου.

- 56' Φαουλ κερδίζει ο Σατσιάς που επιτέθηκε κατά μέτωπο. Ο Νατέλ πίσω από την μπάλα.\

- 57' Απευθείας εκτέλεση του Νατέλ, μάζεψε ο Λεάλ.

Διπλή αλλαγή της ΑΕΚ, έξω οι Ματ-Αλτμαν, μέσα οι Ρόμο-Ακοράν.

- 59' Σουτ του Νατέλ, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Λεάλ.

- 60' Μεγάλη απόκρουση του Μιχαήλ σε σουτ του Τρισκόφσκι! Με το ένα χέρι ο Νεόφυτος διώχνει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ έφυγε γρήγορα στην "κόντρα", έγινε η σέντρα ο "Τρίσκο" από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

- 62' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-1! Ο Ζαμπάλα! Γλίστρησε ο Εγγλέζου στον χώρο του κέντρου, ο Ζαμπάλα έκλεψε και έφυγε απέναντι από τον Λεάλ, τον πέρασε και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία. Ο Αργεντινός φέρνει το ματς στα ίσα και εξιλεώνεται για το λάθος του 1-0.

- 64' Πάνω-κάτω η μπάλα, αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Οκριασβίλι στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Κβιλιτάια άμυνα του Μιλίτσεβιτς!

- 65' Σέντρα του Οκριασβίλι, οι Κβιλιτάια-Μάγκλιτσα δεν μπορούν για το κεφάλι, διώχνει σε κόρνερ ο Μικέλ Γκονζάλεθ.

- 67' Ατομική ενέργεια του Οκριασβίλι, σουτ του Γεωργιανού, το βγάζει ο Λεάλ σε κόρνερ.

- 69' Ζητά αλλαγή ο Εγγλέζου, ο Ταντί θα περάσει στην θέση του.

- 70' Επιθετικό φάουλ του Οκριασβίλι, φάουλ για την ΑΕΚ.

- 72΄ Φάουλ κερδίζει ο Κβιλιτάια στο κέντρο.

- 73' Ξανά "ΟΧΙ" του Νεόφυτου σε σουτ του Φαράζ, κρατά τον ΑΠΟΕΛ.

- 74' Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Σατσιάς κάνει το σουτ, εύκολα ο Λεάλ.

- 77' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, το κερδίζει ο πολύ καλός Οκριασβίλι.

- 78' Εκτέλεσε ο Νατέλ, ο Σάβιτς την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ.

- 81' Στο έδαφος ο Οκριασβίλι, θα γίνει αλλαγή. Ο Γεωργιανός έκανε πολύ καλό 2ο ημίχρονο. Μέσα ο Εφραίμ.

- 83' Πέφτει ο Τρισκόφσκι στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, παίζεται από τον Βασίλη Δημητρίου. Έπεσε εύκολα ο Σκοπιανός που θα μπορούσε να κάνει το σουτ.

- 86' Κίτρινη ο Μάγκλιτσα.

- 87' Εξετάζεται το φάουλ του Μάγκλιτσα μέσω onfield review για πιθανή κόκκινη.

- 88' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κροάτη.

φσδφσδδσφσδφσδσφφσδφ

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+3' Με το πόδι ο Νεόφυτος Μιχαήλ αποκρούει.

- 90+4' Απόκρουση του Νεόφυτου σε πλάγιο τετ α τετ με τον Ακοράν.

- 90+4' Ο Έσελινγκ περνά ως αλλαγή.

ΠΙΕΖΕΙ πολύ η ΑΕΚ!

- 90+5' Φάουλ ο ΑΠΟΕΛ, ευκαιρία για στημένη μπάλα.

- 90+6' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-2! Ο Καρώ! Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ, ο Καρώ με κεφαλιά νίκησε τον Λεάλ.

ΤΕΛΟΣ! Νικητής ο ΑΠΟΕΛ!

ΑΕΚ: Λεάλ, Γκονζάλεθ, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Ροσάλες, Λέδες, Άλτμαν (Ακοράν 59'), Εσπινόσα (Μάμας 82'), Φαράζ (Παναντέρο 82'), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (Ρόμο 59')

Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Αναστασίου, Λαμπόικο, Ναούμ, Χριστοφόρου, Μάμας, Μαρτής, Παναντέρο, Ολατούντζι, Ρομό.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ (Μιχαήλ 46'), Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Πέδρο, Σόουζα, Σατσιάς, Οκριασβίλι (Εφραίμ 82'), Θεοδώρου (Μάγκλιτσα 46'), Νατέλ, Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας