ΑΕΚ-Απόλλων: Ντερμπάρα και... "Χ" στο 90+5!

- 09.04.2022

Δραματικό ντέρμπι που τα είχε όλα χωρίς νικητή!

ΑΕΚ και Απόλλωνας έμειναν στην ισοπαλία 3-3!

Ο Απόλλωνας κρατούσε το "χρυσό" τρίποντο, ο Γκουστάβο Λέδες με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο "Γ" του Γιοβάνοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 3-3 στο 90+5'.

Τρομερό παιχνίδι, ο Απόλλωνας προηγήθηκε, η ΑΕΚ το γύρισε πριν το ημίχρονο. Αντίδραση... ομάδας που θέλει το πρωτάθλημα έβγαλε η Λεμεσιανή ομάδα που γύρισε το ματς με πρωταγωνιστή τον Μπαγκαλί Νταμπό.

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε έναν βαθμό στο τελευταίο λεπτό και στέρησε ένα διπλό... τίτλου από την ομάδα του Τσόρνιγκερ. Διατηρήθηκαν οι 8 βαθμοί της διαφοράς ανάμεσα στις δυο ομάδες. Στο +7 ο Απόλλωνας από τους διώκτες του με παιχνίδι... περισσότερο.

Πολλά παράπονα από τους παίκτες του Απόλλωνα στην τελευταία φάση του ντέρμπι που προήλθε το γκολ της ΑΕΚ. Η Λεμεσιανή ομάδα φωνάζει για πλάγιο άουτ το οποίο δόθηκε στην ΑΕΚ.

Έβδομη σερί ισοπαλία για τον Απόλλωνα, τέταρτο παιχνίδι δίχως νίκη για την ΑΕΚ.

Η ιστοσελίδα του www.kerkida.net βρίσκεται από νωρίς στην "ΑΕΚ Αρένα" και σας μεταφέρει όλα όσα θα γίνουν.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

sdfsdfsdfsdfsdfsfsdffdfsd

- Στον αγωνιστικό χώροι οι δυο ομάδες.

- Έτοιμοι για έναρξη...

- Σέντρα στο ντέρμπι, καλή επιτυχία και στις 2 ομάδες.

- 4' Ο Νταμπό έκανε το γέμισμα, ο Μιλίσεβιτς διώχνει σε κόρνερ προ του Πίττα.

- 5' Σουτ εκτός περιοχής του Ντανίλο, η μπάλα πάνω από την εστία του Λεάλ.

- 6' Απόκρουση του Λεάλ σε σουτ του Αλμπάνη, ο Κουβανός κίπερ πέφτει στην γωνία του και διώχνει σε κόρνερ. Από πλάγια θέση ο Ελλαδίτης μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, ο Λεαλ λέει "όχι".

(ΣΧΟΛΙΟ) Μπήκε δυνατά ο Απόλλωνας!

δφγδφγδφγδφγδγδγδφγγδφγδφ

- 8' Πρώτη φάση και για την ΑΕΚ, ο Άλτμαν σε πλάγια θέση, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Φαράζ δεν μπορεί αν συνδεθεί... διώχνει ο Κολ!

- 10' Ατομική προσπάθεια του Γκιούρτσο, ο Ούγγρος δεν προλαβαίνει, άουτ η μπάλα...

- 11' Ωραία... κάθετη του Ογκέντα, ο Λεάλ ελέγχει προ του Νταμπό.

-12' ΦΟΒΕΡΟΣ Γιοβάνοβιτς! Σπουδαία απόκρουση του Σέρβου σε προβολή του Χαμάς, η μπάλα πήγαινε μέσα, φοβερά αντανακλαστικά ο "Γιόβα" καπαρώνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Ο Γκιούρτσο έκανε την σέντρα, ο Άλτμαν έγινε κάτοχος, έκανε το σουτ, ο Χαμάς άθελα του έβαλε το πόδι και έδωσε στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα του Απόλλωνα.

- 12' Κίτρινη κάρτα στον Μιλίσεβιτς για τράβηγμα στον Πίττα.

- 16' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Πίττας! Ο Αλμπάνης είδε... το ανέβασμα του Μαυρία, ο Ελλαδίτης με συρτή σέντρα βρήκε τον Πίττα που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λεάλ. Στην φάση πήγε να μπει ο Νταμπό αλλά δεν πρόλαβε, το έκανε ο Πίττας. Εξετάστηκε η φάση, μετρά κανονικά το γκολ. ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το 0-1 του Πίττα

σδφσδφσφφδδφφσφδ

- 18' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-1! Ο Γκιούρτσο ισοφαρίζει. Χαμός στην "Αρένα"! Άμεση αντίδραση η ΑΕΚ στο γκολ του Απόλλωνα. Ο Μάμας βρήκε εξαιρετικά τον Ροσάλες που πάτησε... περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Άλτμαν, αυτός έδωσε στον Γκιούρτσο ο οποίος με δύναμη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς. ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το γκολ του Γκιούρτσο

φγδφγγδφγδφγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Φοβερό ντέρμπι! Προηγήθηκε ο Απόλλωνας, απάντησε άμεσα η ΑΕΚ. Πάνω-κάτω η μπάλα, γρήγορος ο ρυθμός στην "ΑΕΚ Αρένα".

- 26' Kόρνερ του Απόλλωνα, ο Ογκεντά έκανε την κεφαλιά, ο Πίττας δεν πρόλαβε να... συνδεθεί, άουτ.

- 28' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-2! Ο Πίττας ξανά! Εξαιρετικός Πίττας τα έβαλε με τα στόπερ της ΑΕΚ, με το αριστερό νίκησε τον Λεάλ.

σφσδφσδφδφσδφσδφσφσδφ

- 29' Ελέγχεται το γκολ του Απόλλωνα!

- 29' ΑΚΥΡΟ το γκολ του Πίττα! Οφσάιντ μέσω VAR! Ο Κύπριος διεθνής όταν πήρε την μπάλα ήταν πιο μπροστά.

σδφσδφδσφσδφφσδφφσδ

- 32' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ για φάουλ στον Άλτμαν.

- 34' Ευκαιρία η ΑΕΚ, ο Γκιούρτσο έκανε το γύρισμα, ο Άλτμαν δεν βρίσκει... γεμάτα την μπάλα, ελέγχει ο Γιοβάνοβιτς.

- 35' Απαντά ο Απόλλωνας στις ευκαιρίες, ο Νταμπό έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, απέναντι από τον Λεάλ, έκανε αδύναμο πλασέ, καθαρίζει ο Μιλίσεβιτς!

(ΣΧΟΛΙΟ) Ταλαιπωρεί αφάνταστα την άμυνα της ΑΕΚ ο Πίττας που είναι σε εξαιρετικό βράδυ!

- 40' Σέντρα του Γκιούρτσο, ο Αυλωνίτης με το κεφάλι διώχνει σε κόρνερ, πήγε να μπει στην φάση ο Τρισκόφσκι αλλά δεν πρόλαβε.

φσφσδφσδφδφσφφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Εξαιρετικό ματς κάνει και ο Γκιούρτσο!

- 43΄Απίθανος Φαράζ! Ο εξτρέμ της ΑΕΚ πέρασε 2 ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το τελείωμα η μπάλα μόλις άουτ!

- 45+1' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-1! Ο Τρισκόφσκι! Ολιγωρία της άμυνας του Απόλλωνα, τιμωρεί ο κάπτεν της ΑΕΚ! Ο Λέντες μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, διώχνει ο Γιοβάνοβιτς αλλά ο "Τρίσκο" παίρνει το ριμπάουντ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

γηφγηφγηγ

Ημίχρονο. Ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο στην "ΑΕΚ Αρένα" με εναλλαγές συναισθημάτων με 3 γκολ. Σκόραρε ο Απόλλωνας, το γύρισε η ΑΕΚ. Εναλλασσόμενη υπεροχή από τις δυο ομάδες, η ΑΕΚ κάνει καλύτερο φίνις στο πρώτο ημίχρονο και προηγείται με 2-1. ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το γκολ του Τρισκόφσκι.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 49' Φάουλ για τον Απόλλωνα, ευκαιρία για στημένη μπάλα.

- 50' Μονομαχία... Ρομπέρζ-Ροσάλες, παρατηρήσεις του ρεφ.

- 51' Εκτέλεσε ο Κολ, δεν πρόλαβει ο Αυλωνίτης, άουτ.

- 53' Σέντρα του Χαμάς, ο Αλμπάνης μέσα από την περιοχή, πιάνει... κακό σουτ!

- 54' Πρόβλημα ο Ροσάλες, πάει... για αναγκαστική η ΑΕΚ.

- 55' Μέσα ο Κύπρος στην θέση του Ροσάλες.

- 57' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-2! Ο Νταμπό! Στημένο του Κολ, ο Γάλλος πετάγεται με το κεφάλι και νικά τον Λεάλ! Ολιγωρία αυτή την φορά στην άμυνα της ΑΕΚ, τιμωρεί ο Νταμπό! Πρώτο γκολ του Απόλλωνα που προέρχεται από στημένη μπάλα. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ του Νταμπό.

δφγδφγδφγδγδφγδφγδφγδφγφ

- 60' Σέντρα του Μαυρία, ο Πίττας το κεφάλι, η μπάλα άουτ! Σε πλεονεκτική θέση ο Κύπριος διεθνής δεν πιάνει σωστά την κεφαλιά.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβασμένος ο Απόλλωνας μετά το 2-2!

Ετοιμάζει... τριπλή κίνηση ο Μπαντία. Οι Ακοράν, Ρομό και Εγγλέζου θα πάρουν τις θέσεις των Φαράζ, Γκιούρτσο και Γκαρθία.

- 64' Ο Ίλιεφ στην θέση του Ογκέντα.

- 66' Φάουλ του Ρομό πάνω στον Μαυρία.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο στο ντέρμπι, ψάχνουν και οι δυο το γκολ που πιθανότατα να δώσει τη νίκη.

ΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΦΣΦΣΦΣΦΣΦΣΔ

- 71' Συρτή σέντρα του Πίττα, απομακρύνει ο Τόμοβιτς.

- 72' Στημένο για τον Απόλλωνα, έχει πρόβλημα, μυϊκό ο Χαμάς.

- 73' Εκτέλεσε ο Κολ, έδιωξε ο Χριστοφόρου

- 74' Κεφαλιά του Ρομπέρζ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Λεάλ!

- 74' Μέσα ο Αλεσάμι, εκτός ο Χαμάς. Μέσα ο Γιάνγκα, έξω ο Αλμπάνης.

σδφσδφσδφσδφσφδφσδφσφ

- 75' Κόρνερ κερδίζει ο Γιάνγκα στην πρώτη του προσπάθεια στο ματς.

- 77' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-3! Ο Νταμπό! Σέντρα ο Μαυρίας, ο Νταμπό με κεφαλιά σκοράρει και βάζει μπροστά τον Απόλλωνα! Μεγάλο γκολ για τους "κυανόλευκους".

σφσδφφσδφσδφσφσδ

- 79' Ο Φιλιώτης στην θέση του Μαυρία, ο Βουκάσιν στην θέση του Νταμπό. Με τρεις αμυντικούς ο Τσόρνιγκερ.

- 84' Φάουλ κερδίζει ο Τόμοβιτς σε καλό σημείο.

- 86' Απευθείας εκτελεί ο Εγγλέζου, σταθερά πέφτει και μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς!

γηφγηφγηηφγηφηφηγφ

- 87' Φάουλ κερδίζει η ΑΕΚ, το έκανε ο Ίλιεφ στον Εγγλέζου.

- 89' Άμυνα του Αλεσάμι, κόρνερ η ΑΕΚ.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1 Στο έδαφος ο Γιοβάνοβιτς, διακοπή στο ματς.

- 90+2' Επανέναρξη στο ντέρμπι.

- 90+5' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 3-3! Ο Λέντες! Φοβερό γκολ ο Βραζιλιάνος ισοφαρίζει!