ΑΕΚ: Με γκολ από τ' αποδυτήρια... έκανε το πρώτο βήμα! (Φώτος)

- 11.07.2019

Με το δεξί στη νέα σεζόν η ΑΕΚ

Με το δεξί στη νέα σεζόν η ΑΕΚ. Με γκολ του Χέφελ μόλις στο 3ο λεπτό, κέρδισε την Πέτροκουμπ Μολδαβίας με 1-0 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο. Εμφανώς καλύτερη ομάδα εκείνη του Ιντιάκεθ αλλά θα πρέπει να προσέξει στον επαναληπτικό αφού οι Μολδαβοί έδειξαν σε 3-4 περιπτώσεις ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά. Το www.kerkida.net ήταν στην ΑΡΕΝΑ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ στην πρώτη της φάση! Ο Χέφελ με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή ανοίγει το σκορ με το "καλησπέρα"

-9' Αναγκαστικη αλλαγή για την Πέτροκουμπ. Ο Ντέτοβ δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Γκούλτσεακ

-Δεν υπάρχει καλός ρυθμός, γίνονται αρκετά φάουλ. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ψάχνει τους χώρους

-15 λεπτά χωρίς άλλη καλή φάση

-22' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Χέφελ με φάουλ, κεφαλιά του Μοΐσοφ και η μπάλα φεύγει μόλις έξω

-23' Πήγαν να απειλήσουν οι Μολδαβοί, ο Τάρας έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, μπλόκαρε ο Τόνιο

-27' Σύντομο διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-32' Κίτρινη στον Μουντράκ για φάουλ στον Γιάννου. Πρώτη στο παιχνίδι

-34' Κίτρινη και στον Τζου, για διαμαρτυρίες

-45+1' Απειλεί η Πετροκούμπ, ο Τάραμ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, έξω η μπάλα

-45+3' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Παρολίγο αυτογκόλ από τον Τάρας που πήγε να απομακρύνει αλλά κόντεψε νασ στείλει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

-Σχόλιο ημιχρόνου: Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να φτιάξει πολλές φάσεις. Έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι αλλά προφανώς λίγο οι καιρικές συνθήκες και λίγο η ανετοιμότητα, επηρέασαν την εικόνα της. Από την άλλη οι Μολδαβοί προσπάθησαν στις αντεπιθέσεις να σκοράρουν, έφτιαξαν δυο καλές στιγμές αλλά μέχρι εκεί. Ξεκάθαρα καλύτερη η ομάδα του Ιντιάκεθ, η πρόκριση εξαρτάται πλήρως από αυτήν.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Ο Τέτε στη θέση του Ιωάννου

-47' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χέφελ γέμισε με φάουλ, ο Μοΐσοφ κέρδισε την κεφαλιά και ο Άβραμ απέκρουσε με τα πόδια

-49' Κίτρινη στον Κοτζοκάρι για φάουλ στον Τρισκόφσκι. Τρίτη για την Πέτροκουμπ

-52' Πρώτη κάρτα για την ΑΕΚ. Στον Τρισκόφσκι για φάουλ στον Κοτζοκάρι

-56' Πολλά τα φάουλ στο δεύτερο μέρος. Κίτρινη στον Εντζομό τώρα για φάουλ στον Φλοριάν

-60' Κάρτα και στον Τάρας. Συνεχείς οι διακοπές στο β' ημίχρονο

-63' Αλλαγή. Μέσα ο Σλίβκα, έξω ο Τάρας

-68' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν στην θέση του Χέφελ

-69' Πολύ καλή φάση για την Πέτροκουμπ. Βολίδα του Τζου εκτός περιοχής, ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ

-70' Ο Τσούρκαν στην θέση του Μπέγιαν

-74' Διάλειμμα για νερό. Πολλή η ζέστη, έχει επηρεάσει τους ποδοσφαιριστές

-75' Δεν κάνει καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Εδώ και πολλή ώρα δεν έχει φτιάξει ευκαιρία

-80' Καλή στιγμή. Ο Φλοριάν κατέβασε στην περιοχή αλλά ο Εντζομό έβαλε το πόδι και έκοψε. Μάζεψε εύκολα ο Άβραμ

-81' Σουτ από τον Τσούρκαν μετά από αντεπίθεση, πάει έξω

-83' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιάννου κάνει το πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό και ο Άβραμ στέλνει σε κόρνερ. Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ μετά το 70', κρατά την μπάλα και ψάχνει το γκολ

-85' Ο Κάσες στην θέση του Μοΐσοφ

-88' Κίτρινη στον Κάσες που σταμάτησε αντεπίθεση

-90' Κίτρινη στον Γκούλτσεακ, έκτη για τους Μολδαβούς

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος. Δίκαιη η νίκη για την ΑΕΚ που έδειξε πως διαθέτει περισσότερη ποιότητα. Είναι το μεγάλο φαβορί ειδικά μετά το 1-0 αλλά η Πέτροκουμπ δεν μπορεί να υποτιμηθεί αφού απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις και θα μπορούσε να "κλέψει" ακόμα και την ισοπαλία, παρόλο που και η ομάδα της Λάρνακας είχε ευκαιρίες για ακόμα ένα γκολ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ (85' Κάσες), Ραούλ, Γκονζάλες, Ιωάννου (46' Τέτε), Χέφελ (68' Ακοράν), Σάστρε, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φλοριάν

Πέτροκουμπ: Άβραμ, Εντζομό, Μουντράκ, Τάρας (63' Σλίβκα), Ντέτοβ (9' Γκούλτσεακ), Μπέγιαν (70' Τσούρκαν), Κοτζοκάρι, Ντουάνλα, Ποτίρνιτσε, Τζου, Τζάρνταν

Κίτρινες: Τρισκόφσκι, Κάσες / Μουντράκ, Τζου, Κοτζοκάρι, Εντζομό, Τάρας, Γκούλτσεακ