ΑΕΚ - Ονήσιλος: Τέσσερα και τέσσερα και... πρόκριση!

Μια ΑΕΚ αποφασισμένη από τα πρώτα λεπτά, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ονήσιλο και… κλείδωσε από το πρώτο ματς την πρόκριση.

Το απόγευμα της Τετάρτης (16/03) η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε τον Ονήσιλο, στο πρώτο μεταξύ τους για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και επικράτησε με το επιβλητικό 8-0, πετυχαίνοντας από τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Πρώτη τελική στο ματς. Κεφαλιά του Ρομό, μαζεύει ο Πεϊσότο.

-5' Κατοχή για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά, στο μισό του γήπεδο ο Ονήσιλος.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Παναδέρο από αριστερά, προβολή του Ντάρμπισαϊρ, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πεϊσότο και στα δίκτυα για το 1-0!

-12' Σουτ του Άλτμαν από πλάγια θέση, δύσκολα ο Πεϊσότο.

-14' Δυνατή κεφαλιά του Ρομό, σε κόρνερ ο Πεϊσότο.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Λαμπόικο, ο Μιλίσεβιτς νίκησε στον αέρα τον Τούμπα και με κεφαλιά... έγραψε το 2-0!

-22' Πρώτη τελική για τον Ονήσιλο, σουτ του Λίμα, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ακοράν από δεξιά, κεφαλιά του Ρομό και 3-0!

-27' Κλασική ευκαιρία για τον Ονήσιλο! Τετ α τετ του Πιτσιλλίδη με τον Τούμπα, απέκρουσε σωτήρια ο κίπερ της ΑΕΚ.

-32' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Πιτσιλλίδη.

-34' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Αυτή την φορά σκόρερ ο Παναδέρο. Γύρισμα του Ακοράν από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Άλτμαν και ο Παναδέρο με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 4-0!

-40' Κίτρινη για τον Μιλίσεβιτς για φάουλ στον Λίμα.

-45΄Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Τετραπλή κίνηση απ' τον Νταβίντ Καταλά. Μέσα οι Μάμας, Τάντι, Ναούμ και Ολατούντζι και έξω οι Μιλίσεβιτς, Ντάρμπισαϊρ, Άλτμαν και Παναδέρο.

-50' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Σέντρα του Ναούμ από αριστερά, κεφαλιά του Ολατούντζι, έξω η μπάλα.

-51' Κίτρινη στον Ρομό για διαμαρτυρίες.

-52' Απειλεί ξανά με το κεφάλι ο Ολατούντζι, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η κεφαλιά του.

-62' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Καταλά. Εσπινόσα αντί Ρομό.

-66' Διαγώνιο σουτ του Γκασάμα, λίγο έξω.

-70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ναούμ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ναούμ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 5-0!

-77' Κίτρινη στον Μάμα.

-79' Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ στον Τάντι. Πολύ δυνατό τάκλιν από πίσω. Εξετάζεται η φάση και πάει... για κόκκινη.

-80' Πήγε για on field review ο ρεφ.

-82' Αναμενόμενη αλλαγή της κάρτας. Πήρε πίσω την κίτρινη και τιμώρησε με απ' ευθείας κόκκινη τον Σωτηρίου ο ρεφ Φωτίου.

-84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ολατούντζι! Ο Ακοράν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε την σέντρα, εκει που ο Ολατούντζι με κεφαλιά έκανε το 6-0. Το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο για οφσάιντ στον Ακοράν, ωστόσο απ' την εξέταση της φάσης απ' το VAR φάνηκε ότι ο Ισπανός ήταν καθαρά καλυμμένος.

-87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Αναστασίου με πλασέ εντός περιοχής με το αριστερό, για το 7-0!

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τάντι!

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΚ: Τούμπας, Ακοράν, Ρομό (62'Εσπινόσα), Λαμπόικο, Μιλίσεβιτς (46'Μάμας), Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναδέρο (46'Ναούμ), Ντάρμπισαϊρ (46'Ολατούντζι), Τόμοβιτς, Άλτμαν (46'Τάντι).

Στον πάγκο οι: Λεάλ, Παρασκευά, Τάντι, Λέδες, Ροσάλες, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Εσπινόσα, Μαρτής, Ναούμ, Μάμας.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Πεϊσότο, Τούμπας, Φωτίου, Πιρές, Πιτσιλλίδης, Χαβελκά, Νικολάου, Τόνι, Σωτηρίου, Αμπρέου, Λίμα (65'Γκασάμα).

Στον πάγκο: Κων/νου, Κουμάσης, Κουλλούρης, Γκασάμα, Κάστανος, Μαυρουδής, Αχιλλέως, Μιχαήλ, Καλαϊτζής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιλίσεβιτς, Ρομό, Μάμας / Πιτσιλλίδης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φωτίου.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος