ΑΕΚ : Στα πόδια της το Conference, περιμένει Champions League

- 14.05.2022

«Βήμα» Ευρώπης η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» κέρδισαν με 2-0 την Πάφο χάρη στα γκολ των Γκιούρτσο και Τρισκόφσκι. Κεφάτοι οι σκόρερ αλλά και ο Άλτμαν που έκανε σπουδαίο ματς.

Τρίποντο που φέρνει την ΑΕΚ στην 3η θέση, ισόβαθμη με τον ΑΠΟΕΛ στους 51 βαθμούς έχοντας όμως το μειονέκτημα στην ισοβαθμία.

Πλέον η ομάδα του Μπαντία βρίσκεται μια… ανάσα από το να «κλειδώσει» την επιστροφή της στην Ευρώπη και την πρώτη συμμετοχή στο Conference League.

Η ομάδα της Λάρνακας εξασφαλίζει την Ευρώπη αν χάσει την Κυριακή ο Άρη, συνεχίζει να ελπίζει για την 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Το βλέμμα στο ΓΣΠ έχει η ΑΕΚ και στο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση.

Πλήρωσε τα λάθη της η Πάφος που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, προσπάθησε η ομάδα του Σαλγκάδο στην επανάληψη να μειώσει και να μπει στην διεκδίκηση του ματς.

Αποβλήθηκε ο Σεμέδο με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο Αφρικανός χάνει ΑΠΟΕΛ και τον πρώτο αγώνα του νέου πρωταθλήματος.

Μέσω VAR υπέδειξε πέναλτι ο Piccinini για το 2-0 του Τρισκόφσκι.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

- Σέντρα στο ματς

σφσδφσδφφσδ

- 1' Μακρινό σουτ του Ντάγκλας Αουρέλιο, εύκολα ο Λεάλ.

- 6' Eυκαιρία η ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι βρέθηκε σ' εξαιρετική θέση, ο Ρούτκο με το σώμα αποκρούει! Από εκτέλεση του Φαράζ, ο κάπτεν χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-0.

- 9' Εκτέλεση του Βαλακάρι, ο Μιλίτσεβιτς στο 2ο δοκάρι διώχνει προ του Παλάσιος.

- 10' Κόρνερ του Βαλακάρι, ο Παλάσιος παίρνει άστοχη κεφαλιά.

- 12' Ο Λεάλ κάνει την έξοδο προ του Σεμέδο και μαζεύει.

- 14' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Γκιούρτσο! Σέντρα του Φαράζ στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκιούρτσο αφύλακτος με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Ρούτκο. Μπροστά η ομάδα της Λάρνακας. ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το γκολ

dfgdfgdfgdfgdfggdf

- 18' Δοκάρι η ΑΕΚ! Ο Φαράζ με δυνατό σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ευκαιρία για το 2-0 η ΑΕΚ. Καλύτερη η ομάδα του Γκονζάλες.

- 22' Επικοινωνία του Ιταλού με τον VAR. O Piccinini θα πάει στο VAR για να εξετάσει πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ.

γδφγδφγδφγφδγδφ

- 22' Στο onfield review ο Ιταλός ρεφ, για πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Σέντρα του Γκαρσία η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Παλάσιος.

- 23' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Διαμαρτυρίες από πλευράς Παφιτών για το ότι πέρασε η μπάλα εκτός πριν από την σέντρα του Γκαρσία. Ο Ιταλός ρεφ έδειξε πέναλτι.

- 24' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-0! Ο Τρισκόφσκι! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο κάπτεν της ΑΕΚ που γλίστρησε κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης αλλά η μπάλα πήγε στα δίχτυα.

φγηφγηφφγηγφγ

- 31' Προσπαθεί η Πάφος να συνέλθει από τα 2 γκολ της ΑΕΚ, οι κιτρινοπράσινοι δεν αφήνουν την ομάδα του Σαλγκάδο να φανεί απειλητική.

- 33' Ευκαιρία και για 3ο γκολ, ο Τρισκόφσκι σε τετ α τετ με τον Ρούτκο, σκάβει... την μπάλα, νικητής ο Ουκρανός κίπερ.

- 35' Κίτρινη κάρτα στον Χότσκο, η πρώτη στο ματς.

- 40' Σέντρα του Φαράζ, ο Αλτμάν χτύπησε στο κεφάλι, μένει εκτός για λίγο.

- 42' Εκτέλεση του Λέδες, με το ένα χέρι ο Ρούτκο απομακρύνει.

- 43' Στο έδαφος ο Ζαϊρο, νέα διακοπή.

- 44' Επανέναρξη στο ματς.

- Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου

Ημίχρονο. Δίκαια μπροστά η ΑΕΚ που ήταν ανώτερη της Πάφος FC.

DFGDFGDFGDFGDF

- Έναρξη στο 2ο μέρος.

Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Ντάγκλας και Ζοάο Αουρέλιο εκτός, στη θέση τους οι Κοβάσεβιτς και Τόμετσακ.

- 48' Φοβερή κάθετη του Άλτμαν, ο Γκιούρτσο έφυγε στον χώρο και απέναντι από τον Ρούτκο δεν κατάφερε να τον κερδίσει. Απόκρουση του Ουκρανού σε κόρνερ.

- 51' Στημένο της Πάφου, ο Βαλακάρι επιχείρησε απευθείας εκτέλεση, η μπάλα κόρνερ.

- 57' Ανέβηκε η Πάφος, κάνει όμως κακές επιλογές στο επιθετικό τρίτο της ΑΕΚ και δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική.

- 58' Κίτρινη ο Φυλακτού σε φάουλ στον Μάμα.

- 60' Σέντρα του Τόμετσακ, διώχνει ο Μιλίσεβιτς σε κόρνερ προ του Βαλακάρι.

- 62' Πιέζει η Πάφος! Σουτ του Βαλακάρι, φωνές για χέρι-πέναλτι, συνεχίζει το ματς ο Ιταλός ρεφ. Από το ριπλει, ο Μιλίσεβιτς έχει κλειστά τα χέρια

γηφγηφγηφγηφγηφγηφγ

- 63' Ο Ρόμο στην θέση του Τρισκόφσκι.

- 65' Φάουλ του Άλτμαν, απευθείας εκτέλεση, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρούτκο.

- 66' Απειλεί η Πάφος! Σέντρα του Κοβάσεβιτς, ο Λεάλ απομακρύνει προ του Σεμέδο! Η μπάλα πάει στον Τόμετσακ με τον κίπερ της ΑΕΚ να είναι εκτός θέσης, σέντρα του Κροάτη, διώχνει η άμυνα.

- 67' Κίτρινη στον Μάμα.

- 69' Σουτ του Σεμέδο από πλάγια θέση, διώχνει με το σώμα ο Μιλίσεβιτς σε κόρνερ.

- 70' Φωνάζουν οι Παφίτες για πέναλτι, συνεχίζει το ματς ο Piccinini. Σε σπρώξιμο του Γκαρσία στον Σεμέδο. Φαίνεται να είναι εκτός περιοχής ότι και να έγινε.

- 72' Κόκκινη στον Σεμέδο! Απευθείας κόκκινη του Ιταλού στον Αφρικανό! Από πίσω μαρκάρισμα στον Άλτμαν. Πάει αδιαμαρτύρητα στ' αποδυτήρια ο Σεμέδο. Με 10 η Πάφος.

γφδγδφγδφγδφγδφγδφγγδφγφδ

- 76' Ευκαιρία η Πάφος, απόκρουση ο Λεάλ! Ο Κοβάσεβιτς από πλάγια θέση έκανε το γυριστό σουτ, το βγάζει ο κίπερ της ΑΕΚ.

- 78' Στο έδαφος ο Γκιούρτσο στην περιοχή της Πάφου αφού έδιωξε την μπάλα ο Ταλίς, στη συνέχεια οι δυο ποδοσφαιριστές είχαν μια εστία... έντασης, στο έδαφος ξανά ο Ούγγρος άσος.

δφγφδγφδγδφγδφγδφγδφγδφγδγδφγ

- 79' Κίτρινη στους δυο ποδοσφαιριστές.

- 80' Οι Αμπντουσαλάμοφ-Ντράγκομιρ στις θέσεις των Βαλακάρι-Ζαϊρο.

- 81' Ο Τόμοβιτς στην θέση του Μάμα, ο Εσπινόσα στην θέση του εξαιρετικού Άλτμαν.

- 88' Πρόβλημα με Λεάλ, μικρή διακοπή.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Ο Γκιούρτσο από πλάγια θέση έκανε το σουτ, εύκολα ο Ρούτκο.

ΑΕΚ (E. Γκονζάλες): Λεάλ, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκονζάλεθ, Κύπρος, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Μάμας

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Aκοράν, Ρόμο, Ολατούτζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Παναδέρο, Ντάρμπισαιαρ, Ναούμ, Τόμοβιτς

Πάφος (Μ. Σαλγκάδο): Ρούτκο, Κβίντα, Παλάσιος, Χότσκο, Σεμέδο, Ζάιρο, Ν.Αουρέλιο (Κοβάσεβιτς 46'), Ζ.Αουρέλιο (Τόμετσακ 46'), Ταλίς, Πάνιτς, Βαλακάρι

Στον πάγκο: Αντός, Κοβάσεβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Χέστατ, Φυλακτού, Αλ Γκαντιουί, Μιχαήλ, Φουρ, Ντράγκομιρ, Τόμετσακ, Πάγιτς

Διαιτητής: Piccinini Marco

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης