AEK: ΤΕΣΣΑΡΑ μέσα στην Βουλγαρία με SHOW του Τρίσκο (Φώτος)

- 01.08.2019

Πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον 3ο γύρο του Europa League

Έχοντας τον Ιβάν Τρισκόφσκι σε τρομερά κέφια, με τέσσαρα δικά του γκολ (8' με πέναλτι, 29', 75' και 82'),  η ΑΕΚ έριξε τεσσάρα στην Λέφσκι μέσα στην Βουλγαρία και πήρε πανηγυρική πρόκριση  για τον 3ο γύρο του Europa League. Εκεί που την περιμένει Gent .

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Georgi Asparuhov…

1' Έναρξη αναμέτρησης...

3' Επικίνδυνη φάση για την Λέφκσι... Κοντινό πλασέ του Ρομπέρτο, στην αγκαλιά του Τόνιο  η μπάλα.

5' Αναγκαστική αλλαγή για την Λέφσκι. Μέσα ο Γιουρούκοφ, έξω ο Τίαμ.

(LIVE) Λέφσκι 0-1 ΑΕΚ (φώτος)

7' Κέρδισε πέναλτι η ΑΕΚ με τον Γιάννου.

8' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί!

12' Γύρισμα του Ακοράν, μάζεψε ο Μιγιάτοβιτς.

16' Με το εκτός έδρας γκολ η ΑΕΚ πλέον πρέπει να δεχθεί πέντε γκολ για να αποκλειστεί.

18' Ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα η ΑΕΚ.

26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκοράνοφ, στην αγκαλιά του Τόνιο η μπάλα.

29' ΓΚΟΛ 0-2 η ΑΕΚ! Σκόρερ και πάλι ο Τρισκόφσκι. Μετά από γύρισμα του Γιάννου, ο Σκοπιανός με υπέροχο πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

31'  Κοντά σε τρίτο γκολ η ΑΕΚ. Ο Χέφελ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία.

36' Αδύναμο σουτ του Κοστόφ, μάζεψε εύκολα ο Τόνιο.

38'  Άστοχο μακρινό σουτ του Παουλίνιο. Καμία ανησυχία για τον Τόνιο.

42’ Σουτ από τον Κοστόφ, πολύ άστοχο.

44' Λίγο έλειψε για το χατ-τρικ ο Τρισκόφσκι. Υποδεχόμενος μια μακρινή μπαλιά με ωραίο πλασέ σημάδεψε λίγο έξω από την εστία.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος πρώτου μέρους... Με την ΑΕΚ να είναι και εκτός έδρας μπροστά στο σκορ 0-2 είναι ξεκάθαρα διαδικαστικού χαρακτήρα το β' μέρος.

47' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο β' μέρος.

52' Αλλαγή για την Λέφσκι. Μέσα ο Μάζουρεκ, έξω ο Κοστόφ.

54' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Τέτε, έξω ο Ραούλ.

55' Η ΑΕΚ ελέγχει απόλυτα το ματς.

56’ Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ για να πετύχει τρίτο γκολ. Μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Τρισκόφσκι άδειασε με επιτόπια τριπλά τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι ωστόσο η μπάλα κτύπησε σε σώμα αμυντικού και πέρασε έξω.

64' Μακρινό τεχνικό σουτ του Μάζουρεκ, μάζεψε ο Τόνιο.

65' Κεφαλιά του Τρισκόφσκι, έξω η μπάλα.

68'Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Λέφκσι. Μέσα ο Ντιμιτρόβ, έξω ο Ιβάνοφ.

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Ταντί, έξω ο Τρουγιόλς.

75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Τολεμές, έξω ο Κάσες.

75' ΓΚΟΛ 0-3 η ΑΕΚ. Χατ-τρικ ο Τρισκόφσκι. Μετά από γέμισμα στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ από αριστερά με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση οΤρισκόφσκι πετυχαίνει το 0-3.

82' ΓΚΟΛ 0-4 η ΑΕΚ και παίρνει διαστάσεις θριάμβου η πρόκριση. Σκόρερ και πάλι ο Τρισκόφσκι μετά από ασίστ του Ακοράν. Σόου στην βουλγαρία από τον Σκοπιανό.

90' Τέλος αγώνα... Θρίαμβος για την ΑΕΚ!

ΛΕΦΣΚΙ: Μιγιάτοβιτς, Γκοράνοφ, Ναϊντένοφ, Παουλίνιο, Ρομπέρτα, Ρέις, Τιάμ (5' Γιουρούκοφ), Κοστόφ (52' Μάζουρεκ), Ιβάνοφ, Ράινοφ, Σ. Ιβάνοφ

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (70' Ταντί), Μοϊσόφ, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλεζ, Σάστρε, Ραούλ (54' Τέτε), Κάσες (75' Κάσες), Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιβάνοφ, Γκοράνοφ, Ραίνοφ,Γιουρούκοφ/Ραούλ, Ταντί

Ο Σουηδός Glenn Nyberg ορίστηκε να διευθύνει τον επαναληπτικό αγώνα της ΑΕΚ με την Λέφσκι στο Vivacom Arena.

Βοηθοί του οι επίσης Σουηδοί, Mahbod Beigi, Andreas Söderkvist. Τέταρτος ο Adam Ladebäck.