ΑΕΛ: Οι πιθανοί αντίπαλοι

ΑΕΛ: Οι πιθανοί αντίπαλοι

Οριστική εικόνα για πιθανούς αντιπάλους ΑΕΛ

Έχουμε πλέον οριστική εικόνα για τους πιθανούς αντιπάλους της ΑΕΛ σε 2ο και 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι κυπελλούχοι θα βρίσκονται στους "αδύναμους" του 2ου προκριματικού.

Η ομάδα της Λεμεσού είναι 3η στους αδύνατους (με συντελεστή 4.985) αυτής της φάσης και στις 19 Ιουνίου θα μάθει τον "δυνατό" αντίπαλο της... 

Από τους 37 πιθανούς αδύναμους αντιπάλους μόλις οι 5 ξεκινούν την προσπάθεια από το 2ο γύρο και συγκεκριμένα οι ΑΕΛ, Χάκεν ή Ελκιστούνα (όποια κατακτήσει από τις δύο το κύπελλο Σουηδίας), Νόρκεπινγκ, Βιτορούλ, Λέγκια Γκντανσκ. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να περάσουν από το 1ο προκριματικό (τα παιχνίδια 11 και 18 Ιουλίου). 

Το ματς της ΑΕΛ διεξάγονται 25 Ιουλίου και μάλιστα θα γνωρίζει ποια ομάδα θα βρει στο δρόμο της από τις 22 Ιουλίου, όταν και θα διεξαχθεί η κλήρωση του 3ου προκριματικού (αν προκριθεί τα ματς θα γίνουν 8 και 15 Αυγούστου).

Στο 1ο πίνακα θα δείτε αναλυτικά τους ανίσχυρους στο οποίο βρίσκεται και η ΑΕΛ και στον 2ο το γκρουπ των δυνατών.. 

Υπάρχουν και σενάρια όμως η ΑΕΛ να μεταφερθεί στην λίστα με τους δυνατούς, εάν και εφόσον οι δύο ομάδες που βρίσκονται στις πιο πάνω θέσεις, αποκλειστούν τότε οι κίτρινοι θέλουν μόνο μία ομάδα να αποκλειστεί στον πρώτο γύρο των προκριματικών του Γιουρόπα Λίγκ από τις πιο κάτω:

Υπάρχουν πολύ ισχυροί σύλλογοι όπως οι Λέγκια, Άιντραχτ, Στεάουα, Μάλμε, Χάποελ Μπερ Σεβά, Βίντι, Ντιναμό Μίνσκ, ΦΚ Σπαρτάκ Τρνάβα, Χάιντουκ Σπλιτ, Ζαλγκίρις Βίλνιους, Αμπερντίν και Ρέιντζερς.

Επίσης, απευθείας από τον 3ο προκριματικό ξεκινούν και οι Μπράγκα, Φέγενορντ, Σταντάρ Λιέγης, Σπαρτάκ Μόσχας, Μίντιλαντ και Ριέκα.

Οι ανίσχυροι του 2ου προκριματικού 

1.Ζρίσκι Μόσταρ (Βοσνία)*                   5250

2.Καιράτ Αλμάτι (Καζακστάν)*               5000

3.ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)                    4.985

4.Αλασκέρτ (Αρμενία)*                         4.500

5.Ραντνίσκι (Σερβία)*                           4.450

6.Τσουκαρίτσκι (Σερβία)*                      4450

7.Κλιμάνροκ (Σκωτία)*                          4425

8.Σαχτιόρ Σαλιγκ. (Λευκορωσία)*         4375

9.Βίτεμπσκ (Λευκορωσία)*                   4375

10.Ντομζάλε (Σλοβενία)*                      4250

11.Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)*             4250

12.Βένστιπλς (Λετονία)*                       4250

13.Στάρναν (Ισλανδία)*                         4250

14.Χάκεν ή Ελκιστούνα (Σουηδία)        4180

15.Νόρκεπινγκ (Σουηδία)                     4180

16.Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)*             4.040

17.Μπραν (Νορβηγία)*                        4.040

18.Βιτορούλ (Ρουμανία)                       4000

19.Βαντούζ (Λιχτενστάιν)*                    4000

20.Φόλα (Λουξεμβούργο)*                    4000

21.Τόμπολ (Καζακστάν)*                      3850

22.Ορνταμπάσι (Καζακστάν)*                3850

23.Κρακοβία (Πολωνία)*                       3850

24.Λέγκια Γκντανσκ (Πολωνία)              3850

25.Νέφτσι Μπακού (Αρμενία)*               3800

26.Σαμπάι (Αρμενία)*                           3800

27.Ολίμπια Λουμπλ. (Σλοβενία)*          3750

28.Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)*                       3750

29.Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)*            3750

30.Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)*                3725

31.ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)*            3500

32.Ζελέσνιτσαρ (Βοσνία)*                    3500

33.ΛοκομοτίβΠλ. (Βουλγαρία)*             3500

34.Ομάδα Βουλγαρίας*                        3500

35.Τρακάι (Λιθουανία)*                         3250

36.Μπούντοσνοστ (Μαυροβούνιο)*       3250

37.Κουκέσι (Αλβανία)* 4750 ή Λεβάντια (Εσθονία)* 3250

*Με αστερίσκο οι ομάδες που ξεκινούν από τον 1ο προκριματικό

**Η ομάδα της Βουλγαρίας θα είναι μία εκ των Λέφσκι Σόφιας ή Ετάρ Τάρνοβο

Πιο κάτω οι ισχυροί του 2ου προκριματικού και αντίπαλοι της Λεμεσιανής ομάδας σε περίπτωση που παραμείνει στους αδύνατους. 

1.Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)*          24.500

2.Αϊντραχτ (Γερμανία)                          24.000

3.Στεάουα Β. (Ρουμανία)*                    23.000

4.Εσπανιόλ (Ισπανία)                          20.713

5.Μάλμε (Σουηδία)*                             20.000

6.ΠαρτιζάνΒ. (Σερβία)                          18.000

7.Γουλβς (Αγγλία)                                17.092

8.Ρομα (Ιταλία)                                     81.000

9.Μόλντε (Νορβηγία)*                           13.500

10.Απόλλων Λεμ.(Κύπρος)*                 12.000

11.Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)*          12.000

12.Στρατσμπούρ (Γαλλία)                      11.699

13.Αλκμαάρ (Ολλανδία)                         10.500

14.Αρσεναλ Τούλα (Ρωσία)                    10.109

15.Γκιμαράες (Πορτογαλία)                     9.646

16.Βίντι (Ουγγαρία)*                                9.000

17.Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)*            9.000

18.Σπάρτακ Τράβνα (Σλοβακία)*              8.500

19.ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)*                   8.000

20.Χάιντουκ (Κροατία) *                            8.000

21.Αντβέρμπ (Βέλγιο)                                7.980

22.Ομάδα Ουκρανίας                                 7.780 - 11.500

23.Μαλάτιασπορ (Τουρκία)                        6.920

24.Ομάδα Ολλανδίας                                 6.486 -  7.000

25.Ομάδα Αυστρίας                                   6.250 - 23.500

26.Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)                    6.250

27.Ζαλγκίρις (Λιθουανία)*                          6.000

28.Γιάμπλονετς (Τσεχία)                            5.735

29.Ομάδα Τσεχίας                                      5.735

30.ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)                      5.520

31.Αρης (Ελλάδα)                                       5.520

32.Αμπερντίν (Σκωτία)*                               5.500

33.Οσιγιεκ (Κροατία)                                   5.475

34.Ομάδα Δανίας*                                       5.405 -7.500

35.Εσμπιεργκ (Δανία)                                  5.405

36.Λουκέρνη (Ελβετία)                                 5.380

37.Ρέιντζερς (Σκωτία)*                                 5.250           

*Με αστερίσκο οι ομάδες που θα πρέπει να προκριθούν από τον 1ο προκριματικό και χωρίς αυτές που ξεκινούν την προσπάθεια τους απευθείας από τον 2ο προκριματικό

 

Home