ΑΕΛ - Ομόνοια: Διπλό και... άλμα! (Φώτος)

- 05.12.2021

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής!

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής! Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την ΑΕΛ και με ένα γκολ του Λέζιακς στο 33’ έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, με 1-0. Εναλλασσόμενη η υπεροχή ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Ομόνοια να είναι πιο… απειλητική στα καλά της διαστήματα και ιδιαίτερα μετά τις αλλαγές του δευτέρου, είχε τον έλεγχο του ντέρμπι. Προσπάθησε η ΑΕΛ, ο Κέρκεζ με τις αλλαγές του έριξε στην… μάχη όσους μεσοεπιθετικούς μπορούσε αλλά με σωστή ανασταλτική λειτουργία η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κράτησε το μηδέν παθητικό, που έφερε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, που την… ανεβάζει βαθμολογικά στην 4η θέση. Έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη για την ΑΕΛ, τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες ο απολογισμός. Παράλληλα, πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να σκοράρει…

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Φάουλ για την Ομόνοια για χέρι του Σάντος, σε καλή θέση για σέντρα. Ο Γκόμεθ στην εκτέλεση, πέρασε από όλους η μπάλα, στα χέρια του Βοζίνια.

-6' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή από δεξιά και πέρασε την κάθετη στον Τσέποβιτς, αυτός από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

-8' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Λέζιακς για φάουλ στον Ριέρα.

-10' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα του Παπαφώτη από αριστερά, ο Ριστέφσκι νίκησε στον αέρα τον Λανγκ αλλά η κεφαλιά του από κοντά δεν είχε δύναμη, με τον Ουζόχο να μπλοκάρει.

-17' Μειώθηκε ο ρυθμός και η επιθετικότητα των πρώτων λεπτών, χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά.

-23' Ο Τσάβες είδε την κίνηση του Παπαφώτη που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, βγήκε και μάζεψε ο Ουζόχο.

-27' Φάουλ για την Ομόνοια σε καλή θέση. Ο Γκόμεθ... σημάδεψε στο δεύτερο δοκάρι προς τον Τσέποβιτς, έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα ο Σέρβος.

-28' Κίτρινη στον Λανγκ για φάουλ στον Ριέρα.

-32' Ο Παπουλής μπήκε απειλητικά στην περιοχή, σωτήρια η άμυνα του Τεϊξέιρα που έδιωξε σε κόρνερ.

-33' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λέζιακς! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με το αριστερό, σημάδεψε στο πρώτο δοκάρι εκεί που κινήθηκε ο Λέζιακς, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Βοζίνια και με κεφαλιά απ' την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

-40' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Λοΐζου.

-43' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την ΑΕΛ. Κατέβασμα του Σάντος, σουτ του Τσάβες, ο Χούμποτσαν έβαλε την κόντρα και... απλοποίησε την επέμβαση για τον Ουζόχο.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές, με τις ίδιες εντεκάδες οι δύο ομάδες.

-51' Κίτρινη στον Ντάβερβελντ για φάουλ στον Παπουλή.

-58' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Μάζουρεκ, Πελέ και Τόρες, έξω οι Αντωνίου, Παπαφώτης και Ζντραφκόφσκι.

-Έκανε πιο επιθετική την ομάδα του ο Κέρκεζ, με δύο εξτρέμ και ένα επιτελικό χαφ να μπαίνουν στο ματς.

-60' Πρώτο τέταρτο στο β' μέρος, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-64' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη. Ο Σάντος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το πλασέ αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε και στην συνέχεια ο Λέζιακς έδιωξε, πριν προλάβει ο Τόρες.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-65' Αλλαγή για την ΑΕΛ, κι άλλος εξτρέμ μέσα. Γεωργίου αντί Ριέρα.

-66' Ψηλά έξω η κεφαλιά του Ριστέφσκι.

-70' Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Γκόμεθ η ΑΕΛ. Εξετάστηκε απ' το VAR η φάση, συμφώνησε με τον ρεφ και συνέχεια στο ματς με κόρνερ.

***Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας απ' τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή "Super Monday".

-72' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τσέποβιτς αντί Τσάβες.

-73' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής και Ντούρις μέσα, Τσέποβιτς και Παπουλής έξω.

-74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Μετά από γύρισμα του Κακουλλή από δεξιά, ο Λοΐζου έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Βοζίνια απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

-79' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μποτεάκ αντί Λοΐζου.

-80' Κίτρινη στον Πελέ.

-82' Κι άλλη κίτρινη, αυτή την φορά στον Γεωργίου για φάουλ στον Μιξ.

-84' Απειλεί η Ομόνοια. Γύρισμα του Τζιωνή από αριστερά, άστοχο το πλασέ του Ντούρις.

-85' Ξανά η Ομόνοια, μακρινό σουτ του Κακουλλή, δύσκολα ο Βοζίνια.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος με πρόβλημα στην μέση ο Ουζόχο.

-90+2' Συνέχεια στο ματς.

-90+5' Αλλαγή για την Ομόνοια Ζαχαρίου αντί Τζιωνή.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (58'Πελέ), Ριστέφσκι, Τεϊξέιρα, Σάντος, Ντάβερβελντ, Ζντραφκόφσκι (58'Τόρες), Παπαφώτης (58'Μάζουρεκ), Μεντόγιεβιτς, Ριέρα (65'Γεωργίου), Τσάβες (72'Τσέποβιτς).

Στον πάγκο οι Κεραυνός, Φραντζής, Γεωργίου, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Τόρες, Ανδρέου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Πελέ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Σέχου, Παπουλής (73'Ντούρις), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Τζιωνής (90+5' Ζαχαρίου), Λανγκ, Μιξ, Τσέποβιτς (73'Κακουλλής), Λοΐζου (79'Μποτεάκ).

Στον πάγκο οι Παναγή, Χοράσκα, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Μπασιρού, Χάμπος, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος, Ντάβερβελντ, Πελέ, Γεωργίου - Λέζιακς, Λανγκ.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Χριστοφόρου Μάριος