ΑΕΛ - ΠΑΕΕΚ: Υπόθεση... οκτώ λεπτών! (Φώτος)

- 07.03.2022

ΑΕΛ 2-1 ΠΑΕΕΚ

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Σοβαρό λάθος του Σουμαόρο, του έφυγε η μπάλα στο κοντρόλ και ενώ ήταν τελευταίος παίκτης. Το εκμεταλλεύτηκε ιδανικά ο Τσέποβιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Πρόσεκ με το αριστερό, για το 1-0!

-6' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Μαζάν για δυνατό φάουλ στον Ράμος.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων! Αδράνεια στην άμυνα της ΠΑΕΕΚ, ο Τόρες... άδειασε τον Τσόσιτς και πλάσαρε άψογα για το 2-0!

-13' Γύρισμα του Μιλτς από αριστερά, δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά ο Μπάμπιτς.

-22' Κερδίζει πέναλτι η ΠΑΕΕΚ σε ανατροπή του Βαρέλα, ωστόσο η φάση ήταν ως μη γενόμενη αφού ο Ουρουγουανός άσος ήταν σε θέση οφσάιντ.

-25' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, η ΠΑΕΕΚ έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά.

-30' Κίτρινη στον Μπαλντέ για φάουλ στον Ράμος.

-31' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΠΑΕΕΚ! Ο Σωτηρίου στον Μπάμπιτς, σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα, εντός περιοχής της ΑΕΛ. Ο ρεφ Δημήτρης Κουμή έδωσε πέναλτι και κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΛ.

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-33' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΠΑΕΕΚ! Το εκτέλεσε ο Μπάμπιτς, αλλά ο Μέγιερι έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε! Μάλιστα στην επαναφορά, ο Μπάμπιτς σε κενή εστία πλάσαρε έξω!

-Δεύτερο πέναλτι που αποκρούει ο Μέγιερι μέσα σε λίγες ημέρες, αφού προηγήθηκε αυτό του Χαμάς στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Απόλλωνα.

βτρβτρε

-40' Κίτρινη στον Νεοφύτου για φάουλ στον Μιλιντσεάνου. Πρώτη για παίκτη της ΠΑΕΕΚ, τέταρτη συνολικά.

-44' Καλό σουτ του Ντίας, διώχνει ο Μέγιερι.

-45' Ωραία ενέργεια του Μιλτς και σουτ με το δεξί από πλάγια θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Κωμοδίκης αντί Νεοφύτου.

-55' Σουτ του Κωμοδίκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κόντραρε η μπάλα και μάζεψε εύκολα ο Μέγιερι.

-60' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Έουλερ αντί Μπαλντέ, Ριέρα Μιλιντσεάνου και Παπαφώτης αντί Ρέινολντς. Αναγκαστική αλλαγή η τελευταία.

-63' Μακρινό σουτ του Παπαφώτη, ψηλά έξω.

-64' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Καπαρτής αντί Μπάμπιτς.

-70' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Τίμερμανς αντί Βαρέλα.

-73' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αντωνίου αντί Φραντζή.

-74' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, πλασέ του Έουλερ από κοντά, εντυπωσιακή επέμβαση ο Πρόσεκ!

-76' Σκοράρει η ΠΑΕΕΚ με κεφαλιά του Καπαρτή, ωστόσο το γκολ ορθά ακυρώθηκε αφού ο φορ των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ.

-79' Κίτρινη στον Κωμοδίκη για φάουλ στον Έουλερ.

-85' ΔΟΚΑΡΙ για την ΠΑΕΕΚ! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίας από μακριά, η μπάλα στο δοκάρι του Μέγιερι!

-87' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Ωραία ενέργεια του Δημητρίου από δεξιά και σουτ με το αριστερό, η μπάλα χτύπησε στον Σωτηρίου και άλλαξε πορεία, με τον Μέγιερι να μην μπορεί να αντιδράσει και την προσφυγική ομάδα να μειώνει σε 2-1!

**Όπως μεταδόθηκε απ' το ρεπορτάζ της Cytavision, το γκολ χρεώνεται ως αυτογκόλ του Σωτηρίου.

-88' Δυνατό φάουλ από πίσω του Δημητρίου στον Έουλερ. Κίτρινη στον αρχηγό της ΠΑΕΕΚ. Το VAR κάλεσε τον ρεφ Κουμή για on field review.

-90' KOKKINH για την ΠΑΕΕΚ. Άλλαξε την αρχική του απόφαση ο διαιτητής, πήρε πίσω την κίτρινη και τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τον Δημητρίου.

**Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Κίτρινη στον Τίμερμανς για φάουλ στον Ριέρα.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Μέγιερι, Φραντζής (73'Αντωνίου), Τεϊσέιρα, Ζντραφκόφσκι, Ρέινολντς (60'Παπαφώτης), Τσέποβιτς, Τόρες, Μαζάν, Σωτηρίου, Μιλιντσεάνου (60'Ριέρα), Μπαλντέ (60'Έουλερ).

Στον πάγκο οι: Κεραυνός, Εβόρα, Ντάβερβελντ, Σάντος, Έουλερ, Ριέρα, Ανδρέου, Αντωνίου, Παπαφώτης, Ριστέφσκι, Μαΐντεβατς, Μαρόσα.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (70'Τίμερμανς), Μπάμπιτς (64'Καπαρτής), Μιλτς, Τσόσιτς, Ράμος, Κούρος, Α. Νεοφύτου (46'Κωμοδίκης).

Στον πάγκο οι: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Ορ, Χαραλάμπους, Κωμοδίκης, Καπαρτής, Τίμερμανς, Παττίχης, Αμερόνγκεν, Καϊμόλεν, Φραγκέσκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαζάν, Μπαλντέ, Σωτηρίου / Νεοφύτου, Κωμοδίκης, Τίμερμανς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Δημητρίου

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης