Αγγλία-Γερμανία: NAI, its coming home! (βίντεος/φώτος)

- 29.06.2021

Μεγάλη πρόκριση για την Αγγλία στους "8" του Euro 2020, κερδίζοντας την Γερμανία με 2-0.

Τα γκολ για τους Άγγλους οι Στέρλινγκ και Χάρι Κέειν στο 75ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα, μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς.

Άξια νίκη για την Αγγλία και τώρα μπορούν να ονειρεύονται το "Ιts Coming Home"!!

fwto4

Έναρξη αγώνα...

4' Mακρινό σουτ του Goretzka με τον Pickford να αποκρούει σταθερά.

7' Κίτρινη κάρτα στον Rice για μαρκάρισμα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πάνω στον Goretzka.

7' Πέρασε ανεκμετάλλευτο...

gdd

10λεπτο στο Wembley με τους Γερμανούς να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή του αγώνα.

16' Πρώτη καλή στιγμή για την Αγγλία. Mακρινό φαλτσαριστό σουτ του Sterling, εξίσου τροεμερή επέμβαση του Neuer, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.

16' Κόρνερ για την Αγγλία με τον Maguire να κερδίζει την κεφαλιά και ο Γερμανός τερματοφύλακας να αποκρούει σταθερά.

Ισοζύγισε το παιχνίδι η Αγγλία.Βρισκόμαστε στο πρώτο 20λεπτο του μεγάλου αυτού παιχνιδιού.

27' Κεφαλιά του Maguire, η μπάλα ψηλά άουτ.

32' Πλάγιο τετ-α-τετ του Werner, με τον Pickford να βγαίνει νικητής.

44' Κίτρινη κάρτα στον Phillips.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Sterling κάνει την κούρσα, ο Kane είναι σε τετ-α-τετ, με τον Hummels να διώχνει.

45+2' Τέλος ημιχρόνου...

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου...

49' Σουτάρα του Havertz, o Pickford διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

57' Πιο επιθετική μπήκε η Γερμανία στο 2ο ημίχρονο.

63' Σέντρα σουτ του Sterling, κανένα πρόβλημα από τον Neuer.

68' Gnabry μέσα, έξω ο Werner.

69' Μέσα ο Grealish, έξω ο Saka.

75' ΓΚΟΛ ο Sterling και 1-0 μπορστά η Αγγλία. Έξoχος συνδυασμός των Άγγλων με τον Shaw να δίνει έτοιμο γκολ στον Sterling.

81' Μεγάλη ευκαιρία του Muller που έφυγε τετ-α-τετ και δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

86' ΓΚΟΛ 2-0 για την Αγγλία με τον Harry Kane. Σέντρα του Grealish, κεφαλιά του Kane και 2-0.

sfgga

87' Έξω ο Rice, μέσα ο Henderson.

87' Έξω ο Ginter, μέσα ο Εmre Can.

90+1' Muller έξω, μέσα ο Musiala.

Αγγλία(3-4-3): Pickford (GK), Walker, Shaw, Rice, Stones, Maguire, Kane, Sterling, Trippier, Phillips, Saka

Γερμανία(3-4-3): Neuer (GK), Rüdiger, Ginter, Hummels, Kimmich, Havertz, Kroos, Werner, Muller, Gosens, Goretzka

Πηγή: kerkida.net