Άιντραχτ & Ρέιντζερς προκρίθηκαν στον τελικό του Europa League

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Ρέιντζερς αποτελούν το ζευγάρι του μεγάλου τελικού του Europa League, που θα διεξαχθεί στο "Σάντσεθ Πιχθουάν" της Σεβίλλης στις 18 Μαΐου.

Η Ρέιντζερς έκανε την έκπληξη και με μια εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε της Λειψίας με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό, ανατρέποντας έτσι το σε βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα.

Οι Σκωτσέζοι μέχρι το 25ο λεπτό, είχαν ήδη προβάδισμα πρόκρισης καθώς προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Ταβερνιέ και Καμαρά. Οι Γερμανοί μείωσαν με τον Ενκουκού, και με το σκορ αυτό θα έστελναν τον αγώνα στην παράταση. Ο Λούνστραμ ωστόσο, είχε αντίθετη άποψη και στο 81' έκανε το 3-1 και ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή της σκωτσέζικης ομάδας.

Στη Φρανκφούρτη, η Άιντραχτ κέρδισε ξανά της Γουέστ Χαμ με 1-0  με το γκολ του Μπόρε στο 26'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις ρεβάνς των ημιτελικών του Europa League 2021/22:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 1-0