Ανόρθωση-ΑΕΛ 2-1: Αραγιούρι ο "λυτρωτής"!

- 16.01.2022

Μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης με 2-1 επί της ΑΕΛ!

Μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης με 2-1 επί της ΑΕΛ! Η "Μεγάλη Κυρία" φλέρταρε με την απώλεια βαθμών αλλά ο Πάουλους Αραγιούρι με κεφαλιά ξεκόλλησε την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Δραματικό ντέρμπι στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΕΛ. Η Κυρία μπήκε μπροστά στο σκορ, οι "Λέοντες" απάντησαν με τον Τσέποβιτς φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Σκόραρε ο Ιωάννου, ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ. Εν τέλει την λύση την έδωσε ο Αραγιούρι μετά από κόρνερ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Κάρτα για διαμαρτυρία του Τσέποβιτς στο στημένο της Ανόρθωσης αφού ο Σέρβος υποστήριξε πως δεν έφυγε από τα δικά του πόδια η μπάλα.

Ντεμπούτο για Νοβότνι από πλευράς Ανόρθωσης, μέσα και οι 4 νέοι της ΑΕΛ.

Στους 25 η Ανόρθωση, στους 15 έμεινε η ΑΕΛ!

- Εναρξη στο ντέρμπι, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- Ντεμπούτο για τρεις ποδοσφαιριστές, ο Νοβότνι από πλευράς Ανόρθωσης, οι Μέγιερι και Μαρόσα από πλευράς "Λεόντων".

- 2' Άμυνα του Ανδρέου στον Αμπαρτζουμιάν που έκανε το overlap, πλάγιο για την Ανόρθωση.

- 3' Τάκλιν του Μαζάν στον Χρυσοστόμου, νέο πλάγιο για Ανόρθωση.

- 4' Συνδυασμός Χριστοφή - Χοφ, ο Αρμένιος συρτό γύρισμα, διώχνει ο Νταβόρ.

- 6' Λάθος του Αντωνιάδη, κόρνερ για την ΑΕΛ, το πρώτο στην αναμέτρηση. Ο Λόρια μαζεύει χωρίς δυσκολία, κοντινή εκτέλεση και σέντρα επέλεξαν οι ποδοσφαιριστές του Παντελίδη.

- 8' Επίθεση της ΑΕΛ, ο Μαρόσα στο ύψος της περιοχής προσπάθησε ανεπιτυχώς να βρει τον Τσέποβιτς. Φάουλ κερδίζει ο Ουάρντα.

- 9' Φάουλ του Αντωνιάδη στον Τσέποβιτς, στημένο για την ΑΕΛ από πολύ μακρινή απόσταση.

- 11' Τακουνάκι Τσέποβιτς, ο Μαζάν από τ' αριστερά, σέντρα πάνω στον Αρτυματά.

- 12' Φάουλ του Σάντος στον Ουάρντα.

- 12' Χάθηκε προϋπόθεση για την ΑΕΛ, ο Μαρόσα δεν αντιλήφθηκε πως έχει δίπλα του αφύλακτο ποδοσφαιριστή μέσα στην περιοχή, κάνει λανθασμένη πάσα.

- 13' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Ανδρέου.

- 15' Ο Ουάρντα έφυγε από τον Σάντος, συρτό σουτ, πέφτει ο Μέγιερι και διώχνει σε κόρνερ! Πρώτη καλή φάση για την ομάδα του Κετσπάγια.

- 17' Φάουλ του Σάντος στον Νοβότνι, στημένο από πλάγια θέση η Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Χουσμπάουερ, διώχνει η άμυνα της ΑΕΛ.

-19 Απόκρουση Μέγιερι σε κεφαλιά του Χρυσοστόμου από το όριο της μικρής περιοχής! Σταθερά ο Ούγγρος, ευκαιρία ήταν αυτή για την "Κυρία".

(ΣΧΟΛΙΟ) Ντέρμπι με πολλά λάθη, στα τελευταία λεπτά ανεβάζει ρυθμό η Ανόρθωση.

- 20' Στο έδαφος ο Μεντόγεβιτς, πρόβλημα για τον σημαντικό άσο της ΑΕΛ.

- 23' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Νοβότνι! Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Ούγγρος έγειρε το κορμί του, έπιασε μια φαλτσαριστή κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια περνά άουτ. Να ο Ούγγρος που κάνει αισθητή την παρουσία του.

- 24' Ο Παπαφώτης στην θέση του τραυματία Μεντόγεβιτς.

- 25' Άστοχη σέντρα του Χριστοφή...

- 28' Πολύ καλή σέντρα του Χριστοφή για τον Νοβότνι, ο Ριστέφσκι με παρέμβαση διώχνει πλάγια.

- 29' Φαουλ για την Ανόρθωση, το κέρδισε ο Χρυσοστόμου, από πλάγια θέση, σε κοντινή απόσταση από την περιοχή...

- 29' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-0! Το πήγε απευθείας ο Χουσμπάουερ, κάπου χτύπησε, ίσως στον Αραγιούρι και η μπάλα στα δίχτυα. Λανθασμένη αντίδραση από την άμυνα της ΑΕΛ. Προβάδισμα για την ομάδα του Τιμούρ. Η έμπνευση του "Χούσμπα" βγήκε και η Ανόρθωση προηγείται στο σκορ.

- 32' Φαίνεται πως το γκολ χρεώνεται ως αυτογκόλ του Τεσέιρα.

- 33' Σουτ του Παπαφώτη, με διπλή προσπάθεια ο Λόρια μαζεύει.

- 35' Ξεδιπλώθηκε θαυμάσια η Ανόρθωση, ο Ουάρντα το πήρε... πάνω του, έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι.

- 38' Απείλησε η ΑΕΛ, ο Τόρες έφυγε στην κόντρα, έδωσε στον Ανδρέου, αυτός γέμισε με στόχο τον Τσέποβιτς, ο Σέρβος δεν βρήκε χώρο να "οπλίσει", βγήκε η άμυνα!

- 39' Σουτ του Χριστοφή, κάπου βρίσκει η μπάλα, μαζεύει ο Μέγιερι.

- 40' Στο έδαφος ο Αμρ Ουάρντα. Κίτρινη του ρεφ στον Ουάρντα για διαμαρτυρία. Πρόβλημα για τον Τιμούρ αφού ο Αιγύπτιος ήταν στο όριο και θα χάσει ένα ντέρμπι ή ΑΕΚ ή Ομόνοια.

- 43' Στο έδαφος ο Νοβότνι μετά από μονομαχία με τον Ριστέφσκι. "Οκ" ο Ούγγρος.

- 45+2' Κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα η ΑΕΛ, απαγοητευτικό σουτ του Μαρόσα.

Ημίχρονο. Δίκαια μπροστά στο σκορ η Ανόρθωση που ανέβασε στροφές και εξαργύρωσε την υπεροχή της.

Διπλή αλλαγή η ΑΕΛ, οι Ανδρέου-Μαρόσα εκτός, Μπαλντέ-Μιλιτσεάνου μέσα. Ντεμπούτο για τους δυο.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

- 51' Δυνατή μπαλιά του Αμπαρτζουμιάν προς το μέρος του Νοβότνι, βγαίνει ο Μέγιερι.

- 52' Σέντρα του Νταβόρ, η μπάλα στο πρόσωπο του Χριστοφή, μικρή διακοπή.

- 54΄ Σέντρα του Μαζάν, εύκολα ο Λόρια.

- 55' Ετοιμάζει Ντέλετιτς και Ιωάννου ο Τιμούρ.

- 57΄ Γίνονται οι αλλαγές, ο Ιωάννου στην θέση του Χρυσοστόμου, ο Ντέλετιτς στην θέση του Χριστοφή.

- 59' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-1! Ο Τσέποβιτς εκτέλεσε τον Λόρια για την ισοφάριση της ΑΕΛ. Άμεση αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Παπαφώτης μακρινή μπαλιά στον Σάντος, ο Βραζιλιάνος από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Σέρβος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Με δυο πάσες επίθεση η ΑΕΛ! Κενό στο αριστερό άκρο της Ανόρθωσης, ο Σάντος πήρε εξαιρετική μπαλιά έτρεξε στον χώρο και έκανε μια τρομερή ασίστ.

- 62' Σέντρα του Τόρες, ο Τσέποβιτς δεν μπορεί, ο Μπαλντέ μπαίνει στην φάση, κόρνερ ο Αραγιούρι.

- 65' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-1! Ο Ιωάννου! Οι Ουάρντα-Ντέλετιτς και Ιωάννου έφεραν το δεύτερο γκολ. Κακή επιστροφή από την άμυνα της ΑΕΛ, υποδειγματική αντεπίθεση της "Κυρίας". Ελέγχεται η φάση από τον VAR για πιθανό οφσάιντ.

- 67' OΦΣΑΙΝΤ! Ακυρώνεται το γκολ! Στην πάσα του Ουάρντα, ο Ντέλετιτς ήταν ελάχιστα πιο μπροστά σύμφωνα με τον VAR. Στο 1-1 Ανόρθωση και ΑΕΛ.

- 71' O Λόρια βγαίνει και μαζεύει προ του Μιλιτσεάνου που έφευγε κατά μέτωπο.

- 72' Διακοπή ο Λόρια στο έδαφος αφού συγκρούστηκε με τον Μιλιτσεάνου.

- 75' Σέντρα του Σάντος, ο Αραγιούρι κόβει και δίνει στον Αρτυματά.

- 77' Σέντρα του Ντέλετιτς, ο Μέγιερι!

- 79' Κόρνερ η Ανόρθωση, το 4ο.

- 80' Νέο κόρνερ η Ανόρθωση, κίτρινη ο Τσέποβιτς για διαμαρτυρίες, ζήτησε άουτ.

- 81' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-1! Ο Αραγιούρι! Ο Φινλανδός δίνει την λύση. Κόρνερ του Λάζαρου, η μπάλα έμεινε ζωντανή, ο Αραγιούρι με κεφαλιά νικά τον Μέγιερι.

- 83' Ο Μιλιτσεάνου προσπάθησε να απαντήσει, κεφαλιά του Μολδαβού, μαζεύει ο Λόρια.

- 85' Ο Κορέα αντί του Νοβότνι.

- 86' Ο Ριέρα αντί του Νταβόρ.

- 89' Απειλεί η ΑΕΛ, ο Μιλιτσεάνου δεν μπορεί να κάνει επαφή, ο Λόρια μαζεύει.

Οκτώ λεπτά καθυστερήσεων!

- 90+3' Ο Ριέρα βρήκε τον Μιλιτσεάνου, ο Μολδαβός μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 90+3' Διακοπή στο ματς, δυο ποδοσφαιριστές της "Κυρίας" στο έδαφος. Αντωνιάδης και Ιωάννου στο έδαφος.

- 90+6' Ακόμη να επαναρχίσει το ματς.

- 90+7' Επανέναρξη...

- 90+9' Φάουλ του Τσέποβιτς, κατοχή η Ανόρθωση.

- 100' Φάουλ η ΑΕΛ, ο Λόρια μαζεύει!

ΤΕΛΟΣ!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (Λάζαρος 72'), Ουάρντα, Χριστοφή (Ντέλετιτς 57'), Νοβότνι (Κορέα 85'), Χρυσοστόμου (Ιωάννου 57').

Στον πάγκο: Τζουρ, Ρουσιάς, Λάζαρος, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Μπουσουλάτζιτς, Κορρέα, Μότης, Ιωάννου, Ντέλετιτς.

ΑΕΛ: Μέγιερι, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς (Παπαφώτης 24'), Νταβόρ, Τσέποβιτς, Σάντος, Μαζάν, Ανδρέου (Μπαλντέ 46'), Τόρες (Έουλερ 72'), Ριστέφσκι, Μαρόσα (Μιλιτσεάνου 46')

Στον πάγκο: Κεραυνός, Μπαλντέ, Μιλιτσεάνου, Κυριάκου, Ντάφερφελντ, Έουλερ, Ριέρα, Μηνάς, Παπαφώτης, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης