ΑΠΟΕΛ - Απόλλων: Χωρίς νικητή, "κερδισμένοι" οι γαλάζιοι (φώτος)

Στις 16:00 άρχισε το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

-Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε κόρνερ στα 13 δευτερόλεπτα, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-Έφυγε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το πρώτο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά.

-6' Πρώτη ευκαιρία με σουτ του Χαμάς από διαγώνια αριστερά, λίγο έξω.

-Δέκα λεπτά συμπληρωμένα. Πολύ γρήγορος ο ρυθμός. Μοιρασμένη η εικόνα μετά το δυνατό ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά.

δφγφγγφδδφγ

-14' Δυνατό μαρκάρισμα του Πέδρο στον Ντιγκινί στον χώρο του κέντρου και διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα. Παρατηρήσεις στον Πορτογάλο από τον Θεουλή.

-Χαρακτηριστική κίνηση του Πέδρο μετά τη φάση, αγκάλιασε και φίλησε στο κεφάλι τον Γάλλο!

-17' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση, ο Ρομπέρζ έβαλε την άμυνα και σε έστειλε σε κόρνερ το πλασέ του Ντονγκαλά που ήταν "φάτσα" με τον Γιοβάνοβιτς.

-19' Μικροδιακοπή, ο Σάβιτς αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.

-20' Συνεχίζουμε.

-21' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Γιάνγκα.

-22' Συρτό σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

ψωωψωψβψωβψν

-23' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ξανά ο Σάβιτς που δεν θα συνεχίσει.

-24' Ο Έσελινκ στη θέση του Σέρβου.

δφφφφφηφη

-27' Για λίγο με δέκα ο Απόλλωνας αφού ο Σπόλιαριτς δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Ο Μαυρίας τον βρήκε με το πόδι στο πρόσωπό άθελά του.

-28' Καλή στιγμή το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Κβιλιτάια ο οποίος υπό πίεση και πλάγια δεξιά, σούταρε έξω.

-28' Επέστρεψε ο Σπόλιαριτς.

-30' Νέα τελική οι γαλαζοκίτρινοι... Ο Νατέλ σέντραρε από αριστερά, ο μαρκαρισμένος Σόουζα έστειλε έξω την κεφαλιά.

-31' Νέα μικροδιακοπή. Ο Ντιγκινί στο έδαφος, δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο με δύναμη. Οι πολλές διακοπές έχουν χαλάσει εντελώς τον ρυθμό.

-32' Είναι εντάξει ο Γάλλος.

-33' Κίτρινη στον Κολ για φάουλ στον Σόουζα.

-42' Καλή φάση ο Απόλλωνας μετά από ώρα, με τον Γιάνγκα να προσπαθεί από το ύψος της περιοχής να "κρεμάσει" τον Μιχαήλ, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια το ψηλοκρεμαστό σουτ.

ωβννωων

-44' Ένταση για λίγα δευτερόλεπτα ανάμεσα σε Σόουζα και Ντιγκινί μετά από χτύπημα του Βραζιλιάνου στο πρόσωπο του Σπόλιαριτς πάνω στην φάση. Δέχθηκε κίτρινη ο χαφ του ΑΠΟΕΛ.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Λίγες οι φάσεις, πολλή ένταση και δύναμη. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 20λεπτο, στην συνέχεια οι πολλές διακοπές χάλασαν την εικόνα και δεν είδαμε καλό θέαμα.

-Χωρίς αλλαγές αρχίζει το 2ο μέρος.

-49' Πολύ καλή φάση το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Ντονγκαλά από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

-52' Τώρα συρτό σου του Νατέλ από την γραμμή της περιοχής, εκτός στόχου.

δφφφφφφφφφφφφφηη

-53' Κλασική ευκαιρία ο Απόλλωνας. Ο Αλμπάνης πίεσε τον Πέδρο, έκλεψε και εντελώς μόνος στο τετ-α-τετ με τον Μιχαήλ, έστειλε τη μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια!

-Μια ώρα αγώνα, πολύ καλός ο ρυθμός στο 2ο μέρος.

-60' Διπλή ο Σωφρόνης. Σατσιάς-Θεοδώρου αντί Ντανίλο-Νατέλ.

-62' Κάρτα στον Ντονγκαλά για δυνατό τάκλιν στον Μαυρία.

-70 λεπτά. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει. Πιο μαζεμένος ο Απόλλωνας, δεν παίρνει ρίσκα.

-72' Διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ. Ζράντι-Νταμπό αντί Σπόλιαριτς, Γιάνγκα.

-74' Διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Πρώτα εξ επαφής ο Σόουζα πλάσαρε και ο Χαμάς τον σταμάτησε, στην συνέχεια γυριστό του Κβιλιτάια μετά από σέντρα, έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς.

-75' Φάση για τον Απόλλωνα τώρα, ο Νταμπό έκανε το γύρισμα από πολύ πλάγια, ο Μιχαήλ τον έκλεισε και παραχώρησε κόρνερ.

-76' Κεφαλιά του Ντιγκινί μετά το κόρνερ, έτοιμος ο Μιχαήλ.

-77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι από πλάγια αριστερά, ξανά έτοιμος ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ. Τρεις τελικές οι φιλοξενούμενοι σε ένα δίλεπτο.

-79' Διακοπή, στο έδαφος ο Γιοβάνοβιτς.

-82' Ο Εφραίμ στη θέση του Ντονγκαλά.

-86' Ο Χάμπος στη θέση του Αλμπάνη.

-89' Κίτρινη στον Ζράντι για φάουλ στον Σατσιά.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Μικροένταση ανάμεσα σε Σόουζα και Γιοβάνοβιτς για μερικά δευτερόλεπτα.

-94' Κάρτα στον Εφραίμ για φάουλ στον Ζράντι.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Σάβιτς (24' Έσελινκ), Καρώ, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Ντανίλο (60' Σατσιάς), Νατέλ (60' Θεοδώρου), Ντονγκαλά (82' Εφραίμ), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (72' Ζράντι), Αλμπάνης (86' Χάμπος), Ντιγκινί, Πίττας, Γιάνγκα (72' Νταμπό).

-Στον πάγκο οι: Δημητρίου, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Τζουμ, Ογκεντά, Ζράντι, Ψύχας, Χάμπος, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ιντζία, Νταμπό.

Κίτρινες: Σάβιτς, Σόουζα, Ντονγκαλά, Εφραίμ / Κολ, Ζράντι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος