ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας ρίχνονται σήμερα στη μάχη του Europa League, με στόχο να πάρουν τον πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.
Στις 15:00, το ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Καϊσάρ Καζακστάν με τηλεοπτική μετάδοση από την Cablenet. Ο αγώνας είναι μονός και το ΑΠΟΕΛ, θέλει νίκη για να συνεχίσει την πορεία του τη διοργάνωση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ολίμπια Λουμπλιάνα Σλοβενίας - Ζρίνσκι Βοσνίας που αγωνίζονται απόψε στις 19:30.
Ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει εκτός έδρας αγωνίζεται στο Ηράκλειο της Κρήτης τον ΟΦΗ. Ο αγώνας επίσης είναι μονός και θα αρχίσει στις 20:00 με τηλεοπτική μετάδοση από τη Cytavision. Σε περίπτωση πρόκρισης του, ο Απόλλων θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη Λεχ Πόζναν Πολωνίας η οποία χθες βράδυ απέκλεισε τη Χάμαρμπι Σουηδίας με 3-0 εκτός έδρας.
Συνοπτικά, το σημερινό πρόγραμμα των προκριματικών του Europa League είναι:
15:00 Καϊσάρ (Kαζ) - ΑΠΟΕΛ (Κυπ)
15:15 Βέντσπιλς (Λετ) - Ρόζενμποργκ (Νορ)
16:30 Ρενόβα (Βμκ) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κρο)
17:00 Αραράτ-Αρμενίας (Αρμ) - Φόλα (Λουξ)
17:00 Αστάνα (Kαζ) - Μπουντούτσνοστ (Μαυ)
17:00 Τιούτα (Αλβ) - Γρανάδα (Ισπ)
18:00 Λίνκολν (Γιβ) - Ρέιντζερς (Σκω)
18:30 Κουόπιο (Φιν) - Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλκ)
18:45 Μποτοσάνι (Ρου) - Σκέντιγια (Βμκ)
19:00 Γκέτεμποργκ (Σου) - Κοπεγχάγη (Δαν)
19:00 Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Bου) - Τότεναμ (Αγγ)
19:00 Μπόντο/Γκλιμτ (Νορ) - Ζαλγκίρις (Λιθ)
19:00 Νέφτσι Μπακού (Αζε) - Γαλατασαράι (Tου)
19:00 Ριτεριάι (Λιθ) - Σλόβαν Λίμπερετς (Τσε)
19:30 Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλο) - Ζρινιέσκι (Βοσ)
19:30 Φλόρα (Eσθ) - ΚΡ Ρεϊκιαβικ (Ισλ)
20:00 Κόναζ Νόμαντς (Ουα) - Δυναμό Τιφλίδας (Γεω)
20:00 Λατσί (Αλβ) - Χάποελ Μπίερ Σέβα (Iσρ)
20:00 Λοκομοτίφ Τιφλίδας (Γεω) – Δυναμό Μόσχας (Ρωσ)
20:00 Μακάμπι Χάιφα (Iσρ) - Καϊράτ Αλμάτι (Kαζ)
20:00 Ντζουργκάρντεν (Σου) - Γιουρόπα (Γιβ)
20:00 ΟΦΗ (Ελλ) - Απόλλων Λεμεσού (Κυπ)
20:00 Ρίγα (Λετ) - Τρε Φιόρι (Αγμ)
20:00 Sf.Gheorghe (Μολ) - Παρτιζάν (Σερ)
20:00 ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Bου) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευ)
20:00 Χιμπέρνιαν (Μλτ) - ΜΟΛ Φέχερβαρ (Ουγ)
20:30 Ίντερ Κλαμπ Εσκάλντες (Ανδ) - Ντάνταλκ (Iρλ)
21:00 Άρης Θεσσαλονίκης (Ελλ) - Κολός Κοβάλιβκα (Ουκ)
21:00 Κούκσι (Αλβ) - Βόλφσμπουργκ (Γερ)
21:00 Μπόρακ Μπάνια Λούκα (Βοσ) - Ρίο Άβε (Πορ)
21:00 Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολ) - Χάρτμπεργκ (Αυτ)
21:00 Σάμροκ Ρόβερς (Iρλ) - Μίλαν (Ιτα)
21:00 Σίλεξ (Βμκ) - Ντρίτα (Κσβ)
21:00 Σταντάρ Λιέγης (Bελ) - Μπάλα Τάουν (Ουα)
21:15 Μούρα (Σλο) - Άαρχους (Δαν)
21:30 Βίκινγκ (Νορ) - Αμπερντίν (Σκω)
21:30 Κολερέιν (Βιρ) - Μάδεργουελ (Σκω)
21:45 Λίνφιλντ (Βιρ) - Φλοριάνα (Μλτ)
21:45 Ντουνάισκα Στρέντα (Σλκ) - Γιάμπλονετς (Τσε)
21:45 Όσιγιεκ (Κρο) - Βασιλεία (Ελβ)
21:45 Σερβέτ (Ελβ) - Ρεμς (Γαλ)
22:00 Μπάτσκα Τόπολα (Σερ) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρου)
22:05 Χόνβεντ (Ουγ) - Μάλμε (Σου)