ΑΠΟΕΛ: Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και... Ντουντελάνζ!

- 20.09.2019

Ξάφνιασε δυσάρεστα το ΑΠΟΕΛ με την απόδοση που είχε απέναντι στη Ντουντελάνζ (3-4). Με εξαίρεση ένα πολύ καλό 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, από κει και πέρα πήραν… απροβίβαστο οι πρωταγωνιστές (τεχνικό τιμ-παίκτες).

Δεν… χάθηκαν μόνο οι 570 χιλιάδες ευρώ (μπόνους για τη νίκη), αλλά ίσως στοιχήσει την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Πριν το χθεσινό ματς, ο ξεκάθαρος στόχος που είχε τεθεί από τους ανθρώπους του ΑΠΟΕΛ ήταν η 2η θέση στον όμιλο. Μετά την ήττα-σοκ στο ΓΣΠ από την ομάδα του Λουξεμβούργου, έχουν δυσκολέψει τα πράγματα.

Την τελευταία «χρυσή» δεκαετία του ΑΠΟΕΛ στην Ευρώπη, μόνο άλλες δύο ομάδες παραβίασαν 4+ φορές την εστία των «γαλαζοκιτρίνων» στο ΓΣΠ. Η Μπαρτσελόνα το 2014 (0-4) και η Ρεάλ το 2017 (0-6). Δύο τεράστιες ομάδες, που εννοείται ότι δεν μπορείς να βάλεις τη Ντουντελάνζ στη ζυγαριά με αυτά τα κλαμπ.

Ήταν τόσο κακή η ανασταλτική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ που η Ντουντελάνζ μπορούσε να πετύχει και περισσότερα από 4 γκολ.