ΑΠΟΕΛ - Πάφος: Ο Ζαμπάλα κέρασε τους Πορτοκαλί

- 10.04.2022

Μεγάλο παιχνίδι στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ στο 93' με γκολ του Ζαμπάλα να κερδίζει την Πάφο με 2-1

-Ο Γιώργος Νικολάου σφυρίζει την έναρξη.

2222222222222222γφφφγ

-Ξανά στο πλευρό των παικτών του ΑΠΟΕΛ οι Πορτοκαλί, που πραγματοποιούν την επιστροφή τους στην κερκίδα - Δείτε εδώ.

-2' Ο Μάγκλιτσα έφυγε φάτσα με τον Ρούτκο, πάνω το σημαιάκι, ήταν οφσάιτ ο Κροάτης.

-4' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για τάκλιν στον Ζ. Αουρέλιο.

-8' Μικροδιακοπή, ο Ζαμπάλα δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο με δύναμη μετά από σέντρα. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-Όλα ΟΚ με τον Αργεντινό.

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Μοιρασμένο το παιχνίδι, προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο το ΑΠΟΕΛ, να βάλει τη μπάλα κάτω και να επιτεθεί.

-16' Πτώση του Οκριασβίλι στην περιοχή του Ρούτκο, σταματά το παιχνίδι για "θέατρο" ο Γιώργος Νικολάου. Ζητάνε 2η κίτρινη και αποβολή οι παίκτες της Πάφου.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday, το βράδυ της Δευτέρας.

-17' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ταχύτατη επίθεση, ο Ντονγκαλά σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Πάφου και έφυγε κόρνερ μόλις δίπλα απ' το δοκάρι.

φγγγγγγγγγ6558568

-19' Κεφαλιά του Βινίσιους μετά από κόρνερ, εύκολα ο Ρούτκο.

-25 λεπτά αγώνα. Καλός ο ρυθμός αλλά χωρίς πολλές φάσεις.

-28' Μεγάλη ευκαιρία με προβολή του Οκριασβίλι από δύσκολη θέση, ο Ρούτκο απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στον Οκριασβίλι ξανά και πήγε έξω.

-35' Κρατά τη μπάλα και ελέγχει το ΑΠΟΕΛ, ψάχνοντας το γκολ. Μετρά μέχρι στιγμής δυο ευκαιρίες, ακίνδυνη από την άλλη πλευρά η Πάφος.

-37' Πτώση του Ντονγκαλά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντ.Αουρέλιο, ζητά πέναλτι ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ, "τίποτα" από τον Γ.Νικολάου που ήταν κοντά στη φάση.

-39' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Πάνιτς. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

21512125125125

-42' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι! Ο Πέδρο σέντραρε, ο Σατσιάς έπιασε την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι

-42' Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε διεκδίκηση του Παλάσιος με τον Βινίσιους κοντά στην μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο αμυντικός της Πάφου χτύπησε τον Βραζιλιάνο στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

-Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-45+1' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, ο Ρούτκο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα του ξέφυγε και πήγε στο δοκάρι. Λάθος από τον τερματοφύλακα της Πάφου αλλά δεν το πληρώνει η ομάδα του.

-Τέλος ημιχρόνου. Μια πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, της έλειψε μόνο το γκολ. Είχε 3-4 ευκαιρίες για να το πετύχει, με κορυφαία το δοκάρι του Σατσιά στο 42'. Πιο μαζεμένη η Πάφος, δεν απείλησε καθόλου και θα μπορούσε να πληρώσει αυτή την αμυντική της τακτική αφού έκανε αρκετά λάθη και έδωσε στο ΑΠΟΕΛ πολλές φορές την ευκαιρία να την "τιμωρήσει".

-Με τον Βαλακάρι αντί του Ζάιρο αρχίζει το β' μέρος.

-46' ΔΟΚΑΡΙ ξανά το ΑΠΟΕΛ, δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη! Ο Οκριασβίλι μπήκε περιοχή από αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Ρούτκο αλλά... όχι και το δοκάρι.

-51' Ο Φουρ στη θέση του Ντ.Αουρέλιο, δεύτερη αλλαγή από τον Μίλανιτς.

-54' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο - πρώτη στο παιχνίδι. Ο Πάντσεον σέντραρε με χτύπημα φάουλ, ο Μπάιριτς έκανε την κεφαλιά, έβγαλε την απόκρουση ο Μιχαήλ.

-54' Κάρτα στον Πάντσεον για πάτημα στον Βινίσιους.

-60' Kίτρινη στον Αλ Γκαντιουί για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σατσιά από πίσω, στον χώρο του κέντρου.

-Μια ώρα αγώνα, από μια μεγάλη ευκαιρία οι δυο ομάδες στο 2ο μέρος. Άλλαξε η εικόνα του αγώνα, η Πάφος ανέβηκε και ισοζύγισε. Το ΑΠΟΕΛ δεν είναι πλέον κυρίαρχο όπως στο πρώτο μέρος.

-63' Σέντρα-σουτ του Πέδρο από δεξιά, δεν μπορεί να συγκρατήσει ο Ρούτκο, κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

-65' Διπλή αλλαγή η Πάφος. Κοβάσεβιτς αντί Σεμέδο και Αμπντουσαλάμοφ αντί Αλ Γκαντιουί.

89890890

-66' ΓΚΟΛ 1-0! Εξαιρετική συρτή μπαλιά του Σόουζα από δεξιά, ο Μάγκλιτσα έκανε το πλασέ, ο Ρούτκο έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση όμως ο Ντονγκαλά ήταν στο κατάλληλο σημείο, πήρε το ριμπάουντ και εξ επαφής άνοιξε το σκορ - ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ.

-"Έκρηξη" στο ΓΣΠ από τον κόσμο των γηπεδούχων.

-69' ΓΚΟΛ 1-1! Άμεσα ισοφαρίζει η Πάφος. Ο Βαλακάρι βρήκε κάθετα τον Κοβάσεβιτς που έφυγε στο τετ-α-τετ και νίκησε τον Μιχαήλ.

-Ελέγχεται αν είναι οφσάιντ το γκολ της Πάφου.

-71' Το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ στον Κοβάσεβιτς την στιγμή της κάθετης.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday, το βράδυ της Δευτέρας.

-Τελευταία 15 λεπτά.

-75' Επικίνδυνη σέντρα του Οκριασβίλι, ο Μάγκλιτσα δεν πρόλαβε να κάνει την κοντινή κεφαλιά.

-77' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Θεοδώρου αντί Ντονγκαλά, Έσελινκ αντί Οκριασβίλι.

-77' Αλλαγή και η Πάφος, ο Ντράγκομιρ αντί του Πάντσεον.

-78' Καλή φάση οι φιλοξενούμενοι με διαγώνιο σουτ του Βαλακάρι, χτύπησε στον Βινίσιους και πήγε κόρνερ.

-80' Καλό σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, λίγο έξω. Ψαχνει την ισοφάριση η ομάδα του Μίλανιτς.

-82' Κάρτα στον Καρώ για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

-83' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τόμετσακ σέντραρε από αριστερά, ο Βαλακάρι αφέθηκε ελεύθερος μέσα στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Μιχαήλ.

-Η Πάφος πίεζε μετά το 1-0, έφτιαξε φάσεις και τώρα φτάνει στην ουσία.

-84' Ο Εφραίμ αντί του Βινίσιους.

-85' Πλασέ του Εφραίμ από μακριά αφού είδε τον Ρούτκο εκτός θέσης ωστόσο ο τερματοφύλακας της Πάφου μάζεψε.

-87' Χαμένη κλασική ευκαιρία με τον Εφραίμ. Ο Θεοδώρου από δεξιά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Εφραίμ που από εξαιρετική θέση πλάσαρε ψηλά.

-88' Κίτρινη στον Βαλακάρι για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-89' Ο Γεωργίου αντί του Σατσιά.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Τρίτη ευκαιρία με τον Εφραίμ με πλασέ εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Ρούτκο.

-93' ΓΚΟΛ 2-1! Διαγώνιο σουτ του Ζαμπάλα από το ύψος της περιοχής και "έκρηξη" στο ΓΣΠ!

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους (84' Εφραίμ), Ζαμπάλα, Σόουζα, Σατσιάς (89' Γεωργίου), Σαρφό, Οκριασβίλι (77' Έσελινκ), Ντονγκαλά (77' Θεοδώρου), Μάγκλιτσα.

-Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μιντίκκης, Θεοδώρου, Έσελινκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Γεωργίου.

Πάφος FC (Ντ.Μίλανιτς): Ρούτκο, Παλάσιος, Σεμέδο (65' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο (46' Βαλακάρι), Ντ. Αουρέλιο (51' Φουρ), Ζ. Αουρέλιο, Αλ Γκαντιουί (65' Αμπντουσαλάμοφ), Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον (77' Ντράγκομιρ), Τόμετσακ.

-Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Χότσκο, Κοβάσεβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Φουρ, Ντράγκομιρ, Πάγιτς.

Κίτρινες: Οκριασβίλι, Καρώ / Πάντσεον, Αλ Γκαντιουί, Βαλακάρι

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος