Το ΑΠΟΕΛ τις ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός σπουδαίο τρίποντο ! (φώτος)

- 13.09.2021

Σπουδαίο τρίποντο για τον Ολυμπιακό που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 μέσα στο ΓΣΠ

Σπουδαίο τρίποντο για τον Ολυμπιακό που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 μέσα στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη

237578235

(*Ντεμπούτο στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για τον Σωφρόνη Αυγουστή).

-Πρώτο σφύριγμα.

-1' Πρώτη φαση. Ο Οκριασβίλι σέντραρε από αριστερά, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά, ο Μολ απέκρουσε.

-2' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Συρτό σουτ του Nατέλ από διαγώνια δεξιά στην περιοχή, έπεσε και απέκρουσε δύσκολα ο Μολ.

-6' Κίτρινη στον Σάλι για μαρκάρισμα στον Τσεμπάκ. Στο έδαφος ο μπακ του ΑΠΟΕΛ, μέσα το ιατρικό τιμ.

-7' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-8' Αδύναμο πλασέ του Κβιλιτάια από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Μολ.

-Έλεγξε απόλυτα το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκε με μεγάλη διάθεση και απείλησε ήδη δυο φορές.

-13' Μεγάλη φάση. Ο Οκριασβίλι σέντραρε με κόρνερ, ο Σάντος αστόχησε από κοντά με το κεφάλι.

-Εικοσάλεπτο. Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την κατοχή από το ξεκίνημα και με κυκλοφορία προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ. Το μυαλό στην άμυνα προς το παρόν ο Ολυμπιακός, για να αντεπεξέλθει στο δυνατό ξεκίνημα του αντιπάλου.

-25' Ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά και δεν επιτρέπουν στο ΑΠΟΕΛ να κάνει το παιχνίδι του. Χωρίς καλή ευκαιρία εδώ και λίγη ώρα.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

φγξφγξφγξ

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μάντζης κέρδισε στην μεσαία γραφμμή και αριστερά, έδωσε στον Σαρφό, αυτός άλλαξε παιχνίδι δεξιά στον αμαρκάριστο Κυριάκου που με σέντρα βρήκε τον Σάλι ο οποίος από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον Σκουφέτ. Η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό έφερε το γκολ. Διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Σάλι ο Σκουφέτ, το γκολ επικυρώθηκε και μέσω VAR - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ.

-30' Καλή φάση το ΑΠΟΕΛ με ωραία προσπάθεια του Ζαμπάλα μου μπήκε στην περιοχή αλλά από διαγώνια πλάσαρε έξω.

-32' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Μάντζη.

-35' Στο έδαφος ο Οκριασβίλι μετά από μαρκάρισμα.

-36' Σηκώθηκε ο Γεωργιανός αλλά χωλαίνει. Δεν θα συνεχίσει.

632632326236

-36' Μέσα ο Μάγκλιτσα, έξω ο Οκριασβίλι. Ντεμπούτο για τον Κροάτη.

-40' Στο έδαφος ο Μανρίκε που πονάει στο κεφάλι. Τον χτύπησε ο Μάγκλιτσα πάνω στην διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-42' Tώρα συνεχίζεται το παιχνίδι.

-44' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με διαγώνιο πλασέ του Μάγκλιτσα, λίγο έξω. Η φάση ξεκίνησε με καταπληκτικό τακουνάκι του Κροάτη στον Νατέλ και έπειτα πάσα του Βραζιλιάνου.

-45' Νέα ευκαιρία με σουτ του Ντανίλο μέσα στην περιοχή, λίγο έξω και αυτό.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Με μια ευκαιρία ο Ολυμπιακός πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Αντίθετα το ΑΠΟΕΛ έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν είχε την ουσία στην τελική προσπάθεια. Ειδικά στο πρώτο 15λεπτο ήταν εξαιρετική η ομάδα του Σωφρόνη και της έλειψε μόνο το γκολ. Μετά το 0-1 αντέδρασε και δημιούργησε τρεις καλές φάσεις αλλά και πάλι δεν σκόραρε.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-51' Πρώτη ευκαιρία. Ο Νατέλ από αριστερά έστρωσε στον επερχόμενο Σόουζα, αυτός από το ύψος της περιοχής πλάσαρε λίγο έξω.

-52' Διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάγκλιτσα μέσα στην περιοχή έστρωσε ωραία στον Νατέλ, το πλασέ του από κοντά κόντραρε, η μπάλα πήγε στον Σόουζα που πλάσαρε έξω.

-56' Ξανά ευκαιρία οι γηπεδούχοι! Ο Νατέλ το πλασέ από κοντά λίγο έξω. Πολλές ευκαιρίες το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπορεί να φτάσει στην ουσία.

-57' Ο Μουκτάρης στην θέση του Γκουστάβο.

-Μια ώρα συμπληρωμένη. Κατοχή από την ομάδα του Σωφρόνη που πιέζει για την ισοφάριση.

-60' Διακοπή, στο έδαφος ο Σάλι που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

-62' Εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο ο Σάλι.

-62' Επαναρχίζει το ματς, με δέκα για λίγο ο Ολυμπιακός.

-63' Επέστρεψε ο Σάλι.

-66' Τελική για το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Σόουζα υπό πίεση μετά από σέντρα του Νατέλ, πάνω απ' τα δοκάρια.

-67' Ο Θεοδώρου στη θέση του Τσεμπάκ. Ρισκάρει αναγκαστικά ο Σωφρόνης.

-Τελευταίο εικοσάλεπτο. Πίσω από το κέντρο ο Ολυμπιακός, φουλ επίθεση το ΑΠΟΕΛ.

-71' Ωραία κίνηση του Νατέλ από αριστερά αλλά ο Μολ δεν δυσκολεύτηκε στο σουτ στην κλειστή γωνία.

-71' Διακοπή, ο Πεχλιβάνης στο έδαφος.

-72' Γουίλσον αντί Μάντζη, Κονφέ αντί Πεχλιβάνη.

-73' Μακρινό σουτ του Σαρφό, ο Σκουφέτ απέκρουσε δύσκολα ασταθώς, στην συνέχεια ο Βινίσιους με τάκλιν πρόλαβε τον Γουίλσον πριν πλασάρει εξ επαφής. Απειλεί για πρώτη φορά στο 2ο μέρος ο Ολυμπιακός.

-76' Κοκορομαχίες ανάμεσα σε Σάλι και Θεοδώρου, παρατηρήσεις από τον διαιτητή.

-78' Ντονγκαλά στη θέση του Ντανίλο.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός κρατά μπάλα τα τελευταία λεπτά, δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να βγει μαζικά στην επίθεση.

-81' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Γουίλσον.

-86' Διπλή αλλαγή. Ευτυχίδης - Χαραλάμπους αντί Σάλι - Σαρφό.

-87' Τελική το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα, ο Μολ με την γροθιά αποκρούει μια αδύνατη κεφαλιά του Βινίσιους.

-88' Νέα κεφαλιά του Βινίσιους μετά από κόρνερ του Νατέλ, άστοχη.

-Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-93' Ωραία κίνηση του Κυριάκου και σουτ εκτός περιοχής, άστοχο.

-Τέλος. Πρώτοι βαθμοί για τον Ολυμπιακό, δεύτερη ήττα για το ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ (67' Θεοδώρου), Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, Σόουζα, Ντανίλο (78' Ντονγκαλά), Οκριασβίλι (36' Μάγκλιτσα), Νατέλ, Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Λουντέμο, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Κούτσακος, Σάβιτς.

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (86' Ευτυχίδης), Μάντζης (72' Γουίλσον), Γκουστάβο (57' Μουκτάρης), Μανρίκε, Σαρφό (86' Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης (72' Κονφέ), Νάνι, Κυριάκου.

-Στον πάγκο οι Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Κονφέ, Ντιανιέ, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Σόουζα, Σάντος / Σάλι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Σολωμού Δημήτρης