ΑΠΟΕΛ: Τρία γκολ, τρεις σκόρερ και... άνετα το πρώτο τρίποντο!

- 14.09.2019

Το πρώτο τρίποντο ήρθε με το 3-0 επί της ΑΕΛ

Με το δεξί το ΑΠΟΕΛ στο νέο πρωτάθλημα.

Το πρώτο τρίποντο ήρθε με το 3-0 επί της ΑΕΛ, με τους πρωταθλητές να κερδίζουν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-3' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Πάβλοβιτς

-5' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα στην πρώτη φάση του αγώνα! Γκέντσογλου, Πάβλοβιτς και Σόουζα αντάλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, με τον Βραζιλιάνο να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει τον Βοζίνια (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-9' Ακόμα μια τελική για τους γηπεδούχους. Η κεφαλιά του Σόουζα μετά από σέντρα του Ζοαοζίνιο πάει ψηλά

-11' Κάθετη προς την μπαλιά της ΑΕΛ, ο Βοζίνια βγήκε έγκαιρα αρκετά εκτός εστίας και πρόλαβε προ του Πάβλοβιτς

-12΄Κίτρινη στον Γκοντάλ που τράβηξε τον Τάμαρι απ' τη φανέλα

-13' Ο Μάτιτς γέμισε από πλάγια δεξιά με φάουλ, ο Σόουζα ελεύθερος στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά αλλά αστόχησε

-20λεπτο στο ΓΣΠ. Μονόλογος για το ΑΠΟΕΛ το παιχνίδι, εντελώς ακίνδυνη η ΑΕΛ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-21' Ο Μερκής πρόλαβε με τάκλιν τον Τόρες που ήταν έτοιμος να γυρίσει προς την μικρή περιοχή του Μπέλετς. Κόρνερ η μπάλα

-30' Ανέβηκε η ΑΕΛ μετά το 20' αλλά εξακολουθεί να μην μπορεί να απειλήσει. Απλώς κρατά λίγο περισσότερο την μπάλα, με το ΑΠΟΕΛ να μην πιέζει τόσο ψηλά πλέον

-31' Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπέζιακ να κατεβάζει στην περιοχή και να σουτάρει και τον Βοζίνια να αποκρούει

-35' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Πάβλοβιτς. Ήταν στην ίδια ευθεία με τον Ντόσα

-41' Λάθος από τον Μπέλετς που μετά από σέντρα δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα. Ο Αβραάμ υπό πίεση έκανε το τελείωμα αλλά η μπάλα πήγε έξω

-43' ΓΚΟΛ 2-0 με βολίδα του Μιχαΐλοβιτς! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντόσα απομάκρυνε και ο Μιχαΐλοβιτς έκανε το σουτ από μακριά στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και πήγε ξανά μπροστά του με τον μπακ του ΑΠΟΕΛ να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ και να κερδίζει τον Βοζίνια (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερο και δίκαια προηγείται απέναντι σε μια ΑΕΛ που έκανε πολύ κακό ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος χωρίς αλλαγές

-49' Για την ΑΕΛ η πρώτη φάση. Ο Τόρες σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Μπέλετς έπεσε και μπλόκαρε

-56' Aπειλεί η ΑΕΛ με απευθείας φάουλ του Νιλς, έτοιμος ο Μπέλετς ξανά

-57' Κίτρινη στον Γκαστανιάγα

-60' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο στη θέση του Γκοντάλ

-65' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Μπέζιακ και ο Γιάκολις στη θέση του Τάμαρι

-70' Ωραία προσπάθεια από τον Γιάκολις που επιτέθηκε κατά μέτωπο και μπήκε περιοχή όμως το σουτ του δεν δυσκόλεψε τον Βοζίνια

-71' Δεύτερη αλλαγή από τον Κέρκεζ. Ο Αντωνίου στη θέση του Νιλς

-73' ΓΚΟΛ 3-0 οι περσινοί πρωταθλητές! Μετά από λάθος του Ντόσα στο κέντρο, ο Βιντιγκάλ κέρδισε την μπάλα και γύρισε στον Πάβλοβιτς, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βοζίνια

-75' Μέσα ο Μαρκόσκι, έξω ο Αβραάμ

-76' Πολύ καλή απόκρουση του Μπέλετς σε κεφαλιά του Ντόσα μετά από κόρνερ

-76' Μεγάλη ευκαιρία και για το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση. Ο Βιντιγκάλ γύρισε στον Γιάκολις και αυτός προτίμησε να τελειώσει τη φάση με λόμπα, με τον Βοζίνια να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ

-79' Κάρτα στον Γκέντσογλου για φάουλ στον Κάρλος

-81' Πολύ καλό χτύπημα φάουλ απ' τον Ντε Βινσέντι, σε κόρνερ ο Βοζίνια

-82' Ο Μερκής δοκιμάζει εντυπωσιακό ψαλιδάκι μετά την σέντρα στο κόρνερ αλλά δεν μπορεί να το πιάσει καλά

-83' Πάει να σκοράρει με απευθείας κόρνερ ο Ντε Βινσέντι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ στέλνει σε νέο κόρνερ δύσκολα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο, Γκέντσογλου, Σόουζα, Μάτιτς, Mπέζιακ (65' Βιντιγκάλ), Τάμαρι (65' Γιάκολις), Πάβλοβιτς

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ν. Τεϊξέιρα (71' Αντωνίου), Ντόσα, Γκοντάλ (60' Χουράδο), Γουήλερ, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ (75' Μαρκόσκι), Ζντραφκόφσκι, Τόρες, Κάρλος

Κίτρινες: Γκέντσογλου / Γκοντάλ, Γκαστανιάγα