Απόλλων 1-3 Ζίλινα: Πλήρωσε τα λάθη με τριάρα και τώρα... τρέχει

- 22.07.2021

Πρεμιέρα με ήττα για τον Απόλλωνα στη νέα σεζόν

Στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού του Conference League, ηττήθηκε με 1-3 μέσα στην Αρένα από την Ζίλινα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι, καλή επιτυχία Απόλλων!

-Δείτε εδώ με ποιο τρόπο πήγε να αιφνιδιάσει την Ζίλινα η Λεμεσιανή ομάδα, αμέσως μετά τη σέντρα

-2' Πρώτη καλή φάση μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Πίττα να πιάνει σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή και τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ΄την εστία

346436346

-5' Γκολ 0-1 η Ζίλινα που έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, έπιασε ανοργάνωτη την άμυνα του Απόλλωνα και τον τιμώρησε στην πρώτη της φορά που πλησίασε στην εστία. Ο Kapralik γύρισε στον Duris που από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ. Εντελώς κόντρα στην ροή του αγώνα το γκολ αφού οι γαλάζιοι μπήκαν πολύ δυνατά και πίεζαν

-Δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας προσπαθεί να αντιδράσει μετά το γκολ. Ξεκίνησε πολύ δυνατά, δέχθηκε την ψυχρολουσία και τώρα το παιχνίδι είναι "μοιρασμένο"

-Χωρίς οποιαδήποτε φάση μετά το γκολ, φτάσαμε στο 20ο λεπτό. Στο κέντρο του γηπέδου παίζεται το παιχνίδι την περισσότερη ώρα

43436436436

-24' ΓΚΟΛ 1-1! Χαμάς-Ζράντι συνεργάστηκαν άψογα στο αριστερό φτερό και ο δεύτερος ισοφάρισε με ένα έξυπνο και πολύ ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής και διαγώνια αριστερά. Πανέμορφο γκολ

-28' Κίτρινη στον Fazlagic για τράβηγμα στον Χάμπο

-32' Kίτρινη στον προπονητή της Ζίλινα, Πάβολ Στάνο, για συνεχείς διαμαρτυρίες στα τελευταία  λεπτά

-33' Τώρα κίτρινη κάρτα στον Bernat για φάουλ στον Χάμπο

-40' Χωρίς φάσεις μετά το γκολ του Απόλλωνα. Στο κέντρο η μπάλα

-42' Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή των γαλάζιων, ο Kapralik προσπάθησε να κοντρολάρει, ο Χαμάς τον σταμάτησε

-45+1' Γκολ 1-2. Έγινε σουτ εκτός περιοχής, ο Γουέλινγκτον δεν μπόρεσε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Bernát που από κοντά νίκησε τον Γιοβάνοβιτς. Και πάλι χωρίς να πιέζουν σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι

ngfngfnfg

-Τέλος ημιχρόνου. Οι Σλοβάκοι προηγούνται έχοντας εκμεταλλευτεί τα λάθη του Απόλλωνα στο απόλυτο. Σε καμία περίπτωση δεν έπαιξαν καλύτερα στο πρώτο μέρος, αντιθέτως. Οι γαλάζιοι αδικούν τον εαυτό τους απέναντι σε μια καλή, μεν, ομάδα που όμως με όσα έκανε στα πρώτα 45 λεπτά, σίγουρα δεν άξιζε να βάλει δυο γκολ

-Mε αλλαγή για τον Απόλλωνα ξεκινά το 2ο μέρος. Ο Ίντζια στη θέση του Ψύχα

-51' Πέναλτι για την Ζίλινα. Ο Kapralik μπήκε στην περιοχή, ο Χάμπος τον ανέτρεψε και ο Βarbeno Luca σφύριξε πέναλτι

32τ23ττ32

-52' Γκολ 1-3 η Ζίλινα. Ο Bernát νίκησε τον Γιοβάνοβιτς από τα έντεκα βήματα. Θυμίζουμε ότι δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ

-54' Ο Πίττας κατεβάζει στην περιοχή και κάνει το γυριστό σουτ, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται

-56' Δεύτερη αλλαγή ο Ζόρνιγκερ που προσπαθεί να αντιδράσει. Κολ αντί Μάρκοβιτς

-57' Επικίνδυνη φάση στην περιοχή του Απόλλωνα μετά από κάθετη μπαλιά, έξοδο του Γιοβάνοβιτς και κόντρα, ο Κατελάρης προλαβαίνει και σώζει προ του Bernát

-58' Κίτρινη στον Φιλιώτη για δυνατό τάκλιν

-Μια ώρα παιχνιδιού. Εντελώς αποσυντονισμένος ο Απόλλωνας, πολλά τα ατομικά λάθη ειδικά στην άμυνα. Τώρα ένα αδύναμο γύρισμα του Κατελάρη στον Γιοβάνοβιτς λίγο έλειψε να στοιχίσει

-61' Διακοπή λόγω τραυματισμού, είναι στο έδαφος παίκτης των Σλοβάκων. Μέσα οι ιατροί της ομάδας

-62΄Συνεχίζεται το παιχνίδι

-66' Κίτρινη στον Γουέλινγκτον για φάουλ στον Kapralik

-68' Tώρα κάρτα στον Kiwior για φάουλ στον Πίττα. Δεν παίζεται ποδόσφαιρο το τελευταίο δεκάλεπτο, πολλές οι διακοπές για φάουλ

-70 λεπτά αγώνα. Χωρίς φάση στο 2ο μέρος η ομάδα του Ζόρνιγκερ που δεν έχει αντιδράσει καθόλου μετά το 1-3

-71' Ο Goljan αντί του πολύ επικίνδυνου Kapralik που αντιμετωπίζει ενοχλήσεις

-72' Σύντομο διάλειμμα για νερό

-73' Επανέναρξη, με τον Νταμπό στη θέση του Χαμάς

-76' Μια κοντινή κεφαλιά του Νταμπό δεν ανησυχεί τον Petráš

-76' Κίτρινη στον Petráš για καθυστερήσεις

-77' Επικίνδυνο σουτ του Bernat εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς

-78' Ο Απόλλωνας έφυγε ωραία στην αντεπίθεση αλλά η μπαλιά του Κολ από δεξιά δεν είναι καλή, μπλοκάρει ο Petráš

-80' Διπλή αλλαγή η Ζίλινα. Bichakhchyan αντί Jibril, Slebodník αντί Bernat

-80' Κίτρινη στον Ίντζια για φάουλ στο χώρο του κέντρου

-82' Ο Ζράντι εκτός, ο Παπουνασβίλι στον αγωνιστικό χώρο

-87' Διπλή, μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας. Πρώτα ο Petráš έπιασε το πλασέ του Πίττα και έπειτα το εξ επαφής σουτ του Ίντζια

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Κρατά μπάλα η Λεμεσιανή ομάδα και προσπαθεί για ένα γκολ αλλά αμύνονται πολύ καλά οι Σλοβάκοι

-94' Myslovič αντί Gono, Durisαντί Duris

-Τελευταίο σφύριγμα. Κρίμα γιατί ο Απόλλωνα δέχεται μια βαριά ήττα από μια ομάδα που μπορεί να ήταν αποτελεσματική αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν ομάδα του... 1-3

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Γουέλινγκτον, Χαμάς (73' Νταμπό), Χάμπος, Μάρκοβιτς (56' Κολ), Ντένιτς, Ζράντι (82' Παπουνασβίλι), Ψύχας (46' Ίντζια), Πίττας

-Στον πάγκο οι Δημητρίου, Ιντζία, Μαλεκκίδης, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς, Φώτη, Κολ

Ζίλινα: Petráš, Rusnák, Anang, Kiwior, Minarik, Gono (94' Myslovič), Fazlagic, Bernat (80' Slebodník), Duris (94' Duris), Jibril (80' Bichakhchyan), Kapralik (71' Goljan)

-Στον πάγκο οι Teplan, Myslovič, Bichakhchyan, Jambor, Goljan, Slebodník, Nemčík, Sluka, Kopas, Suľa

Κίτρινες: Φιλιώτης, Γουέλινγκτον / Fazlagic, Bernat, Kiwior, Petráš

-O Barbeno Luca από το Σαν Μαρίνο ήταν ο διαιτητής. Βοηθοί οι συμπατριώτες του Francesco Lunardon-Gian Marco Ercolani και 4ος ο Ιταλός Raffaele Delvecchio.