Απόλλων - ΑΠΟΕΛ: Πήρε το κρισιμότερο, "αγγίζει" το πρωτάθλημα!

- 08.05.2022

Απόλλων 3-2 ΑΠΟΕΛ

-Καταπληκτική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο Τσίρειο.

-Ο Pablo Fuertes σφυρίζει την έναρξη με 1-2 λεπτά καθυστέρηση για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα μετά τις φωτοβολίδες που άναψαν στις κερκίδες.

-Έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο. Η μπάλα στον χώρο του κέντρου, πολλές δυνατές μονομαχίες.

-8' Πρώτη τελική με διαγώνιο σουτ του Θεοδώρου από δεξιά στην περιοχή, ο Ρομπέρζ έβαλε το πόδι, κόρνερ η μπάλα.

υηυηυηυη

-9' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό πάσαρε στον Πέδρο στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Πορτογάλος σέντραρε, ο Σόουζα αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν στην σωστή θέση.

-9' Νέα μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι μέσα σε ένα λεπτό! Ο Αλεσάμι έκανε λάθος, ο Θεοδώρου έκλεψε και έστρωσε στον επερχόμενο Νατέλ που έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Ρομπέρζ να κόβει πάνω στην γραμμή.

-Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάγκλιτσα σκόραρε από κοντά και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

βννβνβνβμ

-13' Πτώση του Μάγκλιτσα στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Χάμπο, φωνάζει για πέναλτι ο Κροάτης, του κάνει νόημα να σηκωθεί ο Fuertes.

*Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday το βράδυ της Δευτέρας.

-14' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Σατσιάς.

-15 λεπτά στο Τσίρειο, πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ.

-16' Κούρσα του Νατέλ από αριστερά και γύρισμα, πλασέ από τον Σατσιά, κόρνερ η μπάλα.

-Γίνεται έλεγχος από το VAR για πιθανό χέρι από παίκτη του Απόλλωνα στο γύρισμα του Νατέλ.

-"Τίποτα" όπως αποφασίζει το VAR, συνεχίζουμε.

φφγφγηφγξ

-20' ΓΚΟΛ 1-0! Γρήγορη αντεπίθεση από δεξιά, ο Μαυρίας έδωσε στον Ντιγκινί, αυτός με σέντρα βρήκε τον Πίττα που έπιασε μια γυριστή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στη γωνία, ο Μιχάηλ άγγιξε με τα ακροδάκτυλα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήγε στα δίκτυα. Εξαιρετική εκτέλεση από τον στράικερ του Απόλλωνα.

-Στην πρώτη τους τελική οι γαλάζιοι φτάνουν στο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν πλήρως και είχαν τις φάσεις αλλά ο Απόλλωνας "χτύπησε" με μια επίθεση μερικών δευτερολέπτων.

-27' Καλή φάση ο Απόλλωνας με σουτ του Ντανίλο μόλις έξω απ' την περιοχή, λίγο δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα.

θ556θ5θ5θ5θσδωδσωωσδ

-30' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Νταμπό έκανε τη μπαλιά από δεξιά, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό του ΑΠΟΕΛ και πήρε πορεία να βγει κόρνερ, ο Μιχαήλ έπεσε και απέκρουσε ασταθώς και άθελά του έκανε "πάσα" στον Μαυρία που εξ επαφής έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Απόλλωνα. Εκτίμησε λάθος τη φάση ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ και... σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ελλαδίτη.

-35' Στο 65% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ - ενδεικτικό της εικόνας - αλλά ο αποτελεσματικός Απόλλωνας έχει την ουσία και έχει πάρει μεγάλο προβάδισμα.

-Φτάσαμε στο 40'. Χωρίς φάση οι γαλαζοκίτρινοι από το 16'. Τα δυο γκολ ασφαλώς έχουν επηρεάσει πάρα πολύ το ΑΠΟΕΛ και έχουν δώσει άνεση στον Απόλλωνα, που καθαρίζει τις άμυνες χωρίς προβλήματα.

-Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

-45+2' Γυριστό σουτ του Πίττα από κοντά, ο Πέδρο έβαλε το σώμα και έκοψε.

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και έφτιαξε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε, στην συνέχεια ο Απόλλωνας έκανε γκολ τις δυο από τις τρεις δικές του φάσεις και έβαλε τις βάσεις για τη σημαντικότερη νίκη της σεζόν.

-Αρχίζει το β' μέρος.

-49' Σέντρα του Θεοδώρου από δεξιά, ο Μάγκλιτσα κατέβασε με το στήθος στην περιοχή αλλά υπό πίεση δεν έκανε καλό τελείωμα.

-51' Κίτρινη στον Χάμπο για φάουλ στον Νατέλ στη μεσαία γραμμή.

-57' Διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ. Γιάνγκα αντί Νταμπό, Νογιόκ αντί Σπόλιαριτς.

-57' Διπλή και ο Σωφρόνης. Ντονγκαλά αντί Θεοδώρου, Οκριασβίλι αντί Νατέλ.

-Μια ώρα παιχνιδιού, αργός ο ρυθμός. Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ, αμύνεται χωρίς δυσκολίες ο Απόλλωνας.

τ3τ3τ3τ3

-61' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σαρφό έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά και έστρωσε στον Σατσιά ο οποίος από το ύψος της περιοχής με πλασέ, βάζει ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

-62' Κίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

-66' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ που αγγίζει το 2-2. Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, ο Σατσιάς από κοντά έκανε το πλασέ, ο Χάμπος με κεφαλια έκοψε πάνω στη γραμμή!

-67' Νέα διπλή ο Τσόνιγκερ που βλέπει την ομάδα του να κινδυνεύει να ισοφαριστεί. Β.Γιοβάνοβιτς αντί Χάμπου, Ογκέντα αντί Ντιγκινί.

-Τελευταίο εικοσάλεπτο. Τεράστιο ενδιαφέρον στο Τσίρειο, οι γαλαζοκίτρινοι κρατάνε τη μπάλα και ψάχνουν την ισοφάριση.

-72' ΓΚΟΛ 3-1! Οι γηπεδούχοι "χτυπάνε" ξανά στην κόντρα. Ο Πίττας γέμισε από δεξιά και ο Γιάνγκα με ένα εξαιρετικό τελείωμα στην κίνηση, έδωσε ξανά μεγάλο προβάδισμα στον Απόλλωνα. Όπως και στο πρώτο μέρος, οι γαλάζιοι σκοράρουν στην πρώτη τους φάση.

-75' ΓΚΟΛ 3-2! Άμεση απάντηση από το ΑΠΟΕΛ. Απίθανο παιχνίδι στο Τσίρειο! Ο Ντονγκαλά έφυγε από δεξιά και έβγαλε τη σέντρα, ο Οκριασβίλι με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ στον αέρα, έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του. Γκολάρα ο Γεωργιανός!

-78' Ο Φιλιώτης στη θέση του Μαυρία.

-80' Κίτρινη στον Βινίσιους για φάουλ στον Γιάνγκα.

-82' Κίτρινη στον Ρομπέρζ.

-83' Εφραίμ αντί Μάγκλιτσα, Ντανίλο αντί Σατσιά.

-84' Κίτρινη στον Ογκέντα για φάουλ στον Πέδρο.

-86' Καλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό γέμισε κάθετα, ο Οκριασβίλι έκανε την κεφαλιά υπό την πίεση του Β.Γιοβάνοβιτς, κόρνερ η μπάλα.

-Τελευταία λεπτά. Κρατάνε μπάλα οι φιλοξενούμενοι και ψάχνουν το τρίτο γκολ...

-89' Διακοπή, στο έδαφος ο Γιοβάνοβιτς.

-89' Ο Στ.Γεωργίου στη θέση του Σαρφό.

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Κάρτα στον Πέδρο για φάουλ στον Ογκέντα.

-93' Κίτρινη στον Δημητρίου στον πάγκο του Απόλλωνα για διαμαρτυρίες.

-97' Στο έδαφος ο Γιοβάνοβιτς και κίτρινη για καθυστερήσεις.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (78' Φιλιώτης), Χάμπος (67' Β.Γιοβάνοβιτς), Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς (57' Νογιόκ), Κολ, Ντιγκινί (67' Ογκέντα), Πίττας, Νταμπό (57' Γιάνγκα).

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Β. Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ, Νογιόκ, Τζουμ, Ογκέντα, Ψύχας, Αλμπάνης, Ιντζία, Γιάνγκα.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Σατσιάς (83' Ντανίλο), Σόουζα, Σαρφό, Θεοδώρου (57' Ντονγκαλά), Νατέλ (57' Οκριασβίλι), Μάγκλιτσα (83' Εφραίμ).

-Στον πάγκο: Σκουφέτ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Οκριασβίλι, Έσελινκ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Ντονγκαλά, Ντανίλο.

Κίτρινες: Χάμπος, Ρομπέρζ, Ογκέντα / Βινίσιους

Διαιτητής: Gonzalez Fuertes Pablo

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος