Απόλλων - ΑΠΟΕΛ: Σπουδαίο "διπλό" με Μαρκίνιος! (φώτος)

- 30.10.2022

Μεγάλο "διπλό" για το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο -χρονικά- μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής! Με γκολ του Μαρκίνιος με πέναλτι στις καθυστερήσεις, κέρδισε τον Απόλλωνα με 0-1 στο Τσίρειο και ανέβηκε στους 18 βαθμούς.

Το ντέρμπι "στιγματίστηκε" από πολύ σοβαρά επεισόδια στο πρώτο ημίχρονο όπου υπήρξε διακοπή 16 λεπτών και συλλήψεις από την Αστυνομία.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι - με Ντάλσιο στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ, με Πίττα στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας και ορισμένες άλλες καλές στιγμές. Τελικά το γκολ που έκρινε το τρίποντο ήρθε στο 95' με πέναλτι του Μαρκίνιος το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Ο Βραζιλιάνος είχε περάσει στο γήπεδο στο 80 λεπτό.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Η Γρηγορία Φραντζή ήταν στο Τσίρειο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Ιταλός Danielle Doveri σφυρίζει για πρώτη φορά.

-3' Ο Μάγκλιτσα διαμαρτύρεται στον διαιτητή ότι δέχθηκε επικίνδυνο μαρκάρισμα στο κεφάλι. Στο κέντρο του γηπέδου η φάση.

-7' Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Απόλλωνα, ζητάνε πέναλτι για χέρι του Νταουσβίλι μετά από κεφαλιά του Πίττα. "Τίποτα" από τον Ιταλό ρεφ που ήταν κοντά.

-10' Πρώτη τελική με πλασέ του Ζράντι, εύκολα ο Μπέλετς.

-Δέκα λεπτά αγώνα. Οι γαλάζιοι μπήκαν πιο επιθετικά και κυκλοφορούν την μπάλα.

-11' Κίτρινη στον Νταουσβίλι μετά από διεκδίκηση της μπάλας στο χώρο του κέντρου με τον Ρέθιο. Διαμαρτύρεται ο χαφ του ΑΠΟΕΛ ότι έπαιξε τη μπάλα. Ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα επόμενα δυο παιχνίδια (ΕΝΠ, Δόξα).

-15' Πρώτη καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα-σουτ του Φεράρι από αριστερά, ο Γιοβάνοβιτς έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε.

-20 λεπτά στο Τσίρειο. Πολλά τα φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ έχει ισορροπήσει μετά το καλύτερο... μπάσιμο του Απόλλωνα.

23ττ2323τ

-23' ΔΙΑΚΟΠΗ. Οπαδοί έχουν εισέλθει στον στίβο του γηπέδου. Υπάρχουν επεισόδια με τους άντρες ασφαλείας.

-24' Τώρα μαζικά η ΜΜΑΔ κατευθύνεται στο σημείο των επεισοδίων.

-25' Έχουν... ηρεμήσει τα πνεύματα μετά που πήγαν οι αστυνομικοί στο σημείο. Οι ποδοσφαιριστές περιμένουν την επανέναρξη.

-29' Υπάρχει τραυματισμός οπαδού και μεταφέρεται σε κλινική. Οι πληροφορίες που μεταδόθηκαν από την Cytavision η οποία έχει ρεπόρτερ στον αγωνιστικό χώρο, αναφέρουν ότι ο οπαδός που τραυματίστηκε δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό.

-31' Υπάρχει αναμονή από τις δυο ομάδες. Το παιχνίδι θα συνεχιστεί.

-35' Παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές και αναμένουν την επανέναρξη.

-39' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι με κόρνερ για τον Απόλλωνα... Μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Β.Γιοβάνοβιτς από εξαιρετική θέση να αστοχεί με το κεφάλι.

-41' Νέα μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας με κεφαλιά του Πίττα, μόλις δίπλα απ' το δοκάρι.

-45+1' Γρήγορη αντεπίθεση από το ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ κλείστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει καλό γύρισμα.

-45+10' Η κατοχή στην ομάδα του Μιλόγεβιτς εδώ και λίγα λεπτά αλλά ακόμα δεν έχει φτιάξει μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ.

-45+12' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ μετά από αντεπίθεση. Έγινε κάθετη μπαλιά από τον Εφραίμ, ο Ντάλσιο μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε με προσποίηση και πλάσαρε από διαγώνια θέση όμως... νικήθηκε από το δοκάρι.

-45+15' Διαμαρτυρίες από τον Μάγκλιτσα μετά από δυνατό φάουλ του Αρτυματά από πίσω, στο κέντρο του γηπέδου.

-45+16' Τέλος ημιχρόνου. Δυστυχώς το πρώτο μέρος "στιγματίστηκε" από τα επεισόδια. Πριν γίνει ό,τι έγινε, δεν είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι αφού ήταν πολλά τα φάουλ. Λίγες οι μεγάλες ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να απειλεί δυο φορές αμέσως μετά την επανέναρξη και το ΑΠΟΕΛ να έχει δοκάρι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

-Αρχίζει το β' μέρος με αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, Βιγιαφάνες αντί Νταουσβίλι.

-Δέκα λεπτά χωρίς φάση, η μπάλα στον χώρο του κέντρου.

-56' Κεφαλιά του Αρτυματά μετά από σέντρα του Κολ σε χτύπημα φάουλ, έτοιμος ο Μπέλετς χωρίς δυσκολίες.

-58' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από λάθος πάσα του Αρτυματά ο Εφραίμ κέρδισε, πάτησε περιοχή από αριστερά αλλά πλάσαρε έξω.

-61' Τριπλή αλλαγή ο Καταλά. Μέσα Αλεσάμι, Σαχάρ, Νταμπό - έξω Αρτυματάς, Ίλιεφ, Ρέθιο.

-65 λεπτά αγώνα, 30 φάουλ μέχρι στιγμής!

-65' Πτώση του Ζράντι στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κρέσπο, ήταν πολύ κοντά στη φάση ο Ιταλός ρεφ και αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί.

-70' Αλλαγές. Ο Ηλία στη θέση του Μάγκλιτσα, ο Ντιγκινί στη θέση του Ζράντι.

-71' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Τακουνάκι του Σαρφό στον Ηλία που πλάσαρε από διαγώνια θέση, έβγαλε την απόκρουση ο Γιοβάνοβιτς.

-Τελευταία 15 λεπτά. Μοιρασμένο το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επικίνδυνοι.

-77' Κίτρινη στον Μάκη Σεργίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για διαμαρτυρίες.

-80' Ο Μαρκίνιος στη θέση του Εφραίμ.

-81' Επικίνδυνο γύρισμα του Νταμπό στον επερχόμενο Βα που δεν μπόρεσε να πιάει την κεφαλιά.

-83' Εξαιρετική κίνηση του Δώνη από δεξιά, ελευθερώθηκε και βρήκε τον Ηλία στην περιοχή ο οποίος κοντρόλαρε και έκανε το τελείωμα, ξανά έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς.

-85' Ο Χέντι στη θέση του Βα.

-87' Τελική οι γαλάζιοι με σουτ του Ντιγκινί εκτός περιοχής, έτοιμος ο Μπέλετς.

-90' ΔΟΚΑΡΙ ο Απόλλωνας! Εξαιρετική σέντρα του Χαμάς με εξωτερικά φάλτσα, κεφαλιά ο Πίττας, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Ο Σατσιάς στη θέση του Δώνη.

-93' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος πάτησε περιοχή από αριστερά, ο Μαυρίας τον ανέτρεψε από πίσω.

-95' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος από τα 11 βήματα νίκησε τον Γιοβάνοβιτς.

-96' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας! Ο Σαχάρ σε θέση βολής μετά από σουτ του Χέντι και κόντρα, ο Φεράρι με τάκλιν έσωσε. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Φεράρι οι γηπεδούχοι, η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Απόλλων (Ντ.Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς (60' Αλεσάμι), Πίττας, Ρέθιο (60' Σαχάρ), Ίλιεφ (60' Νταμπό), Βα (85' Χέντι), Χαμάς, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι (70' Ντιγκινί).

-Στον πάγκο οι Δημητρίου, Ογκεντά, Νταμπό, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χάμπος, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Σαχάρ, Γιόστεν, Χέντι.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (46' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Σαρφό, Εφραίμ (80' Μαρκίνιος), Δώνης, Μάγκλιτσα (70' Ηλία).

-Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Βιγιαφάνες, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά.

Κίτρινες: - / Νταουσβίλι

Διαιτητής: Doveri Danielle

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Marinelli Livio