Απόλλωνας: "Καθάρισαν" οι… νέοι και ο... παλιός!

- 26.01.2020

Τον «πάγωσε» ο Κονέ αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 3-1

Η ομάδα του Αυγουστή μπήκε στο παιχνίδι με το 0-1 στη πλάτη αφού ο Αφρικανός ταχύτατος ακραίος του Κλάφουριτς σκόραρε στο 2’. Ακολούθησε καταιγίδα… με Ματέι, Μπένσοπ και Παπουλή να σκοράρουν και να απλοποιούν τα πράγματα. Παπουλής και Ματέι έκαναν εντυπωσιακά πράγματα σκορπώντας μεγάλη ικανοποίηση στο Τσίρειο.

Θετικός ξανά ο φορ Μπένσοπ που ταλαιπώρησε την άμυνα του Εθνικού, απόφαση Σωφρόνη να μείνει εκτός στην επανάληψη. Καλή εμφάνιση και από το τρίτο μεταγραφικό απόκτημα, Ντένιτς. Επανεμφάνιση Χάμπου μετά από τις 14 Δεκεμβρίου.

Προσπάθησε ο Εθνικός που είχε τις στιγμές του αλλά λύγισε από την ανωτερότητα του αντίπαλου.  Η προσφυγική ομάδα μείωσε με πέναλτι του Λαμπάν στο 82’ και κατάφερε να αγχώσει την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αλλά το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Στους 32 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 14 ο Εθνικός.