Απόλλωνας - Ομόνοια 2-0: Γαλάζια επιστροφή και στο... πλην 1!

- 16.01.2022

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 2-0 την Ομόνοια στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική

Γαλάζιο το ντέρμπι του Τσιρείου. Ο Απόλλωνας κέρδισε με 2-0 την Ομόνοια στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική και επέστρεψε στις νίκες και στο "πλην 1" από την κορυφή.

Η ιστοσελίδα kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

-Ο Μάριος Χριστοφόρου σφυρίζει την έναρξη.

-Η κατοχή στον Απόλλωνα στα πρώτα πέντε λεπτά.

-8' Σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, άστοχο.

-15' Πιο ισοζυγισμένο πλέον το παιχνίδι, η Ομόνοια ανέβασε το ποσοστό κατοχής της και προσπαθεί να ισορροπήσει.

-Είκοσι λεπτά στο Τσίρειο χωρίς κάποια καλή ευκαιρία. Έχουν... αλληλοεξουδετερωθεί μέχρι στιγμής οι δυο ομάδες.

-25' Σουτ του Λέζιακς από το ύψος της περιοχής, ο Μαυρίας έβαλε το πόδι και έστειλε σε κόρνερ.

-25' Απευθείας εκτέλεση του κόρνερ από τον Γκόμεθ, με γροθιές ο Γιοβάνοβιτς απομάκρυνε.

-26' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Νταμπό έκανε εξαιρετική κίνηση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πλησίασε το τέρμα και έκανε το γύρισμα, με τον Χούμποτσαν στην προσπάθειά του να βγάλει την άμυνα, να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα του Φαμπιάνο.

-34' Ζητά πέναλτι ο Ζράντι σε μαρκάρισμα του Μιξ. "Τίποτα" από τον διαιτητή.

-35 λεπτά. Η κατοχή στους γαλάζιους (66%). Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να γίνει απειλητική η Ομόνοια.

-36' Σουτ του Ίλιεφ από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο.

-39' Διαμαρτυρίες από τον Νταμπό που ζήτησε φάουλ σε μαρκάρισμα του Κίκο ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου και ενώ προσπαθούσε να φύγει στην αντεπίθεση.

-40' Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια με τον Μιξ να πλασάρει από κοντά και τον Γιοβάνοβιτς με το πόδι να αποκρούει σε κόρνερ.

-41' Νέα ευκαιρία οι πράσινοι, με τον Τζιωνή από κοντά να σουτάρει έξω μετά από ωραία κάθετη του Λοΐζου.

-Δυο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Ο Ζράντι δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, αρκετά εκτός στόχου το σουτ.

-Ο Μ.Χριστοφόρου στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια και να ανοίγει το σκορ με την βοήθεια της τύχης και την Ομόνοια να είναι καλύτερη στα τελευταία λεπτά και να φτιάχνει δυο πολύ καλές φάσεις.

-Έναρξη στο β' ημίχρονο.

-50' Μικροδιακοπή, ο Μιξ είναι στο έδαφος μετά από πάτημα του Γιάνγκα.

-51' Συνεχίζουμε...

-51' Νέα διακοπή, υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή ενδοεπικοινωνίας του ρεφ Χριστοφόρου.

-52' Έχει αποκατασταθεί το μικροπρόβλημα και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-53' Τρίτη διακοπή σε τρία λεπτά! Στο έδαφος ο Χούμποτσαν μετά από μαρκάρισμα του Γιάνγκα. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-54' Συνεχίζεται το ματς.

-Δέκα λεπτά στην "επανάληψη", έχει παιχθεί πολύ λίγο ποδόσφαιρο με τις πολλές διακοπές.

-Μια ώρα παιχνιδιού, χωρίς κάποια καλή τελική στο β' ημίχρονο.

-61' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια... Ο Τσέποβιτς από κοντά έκανε το τελείωμα, ο Γιοβάνοβιτς είχε "κλειστή" την γωνία του και έστειλε σε κόρνερ.

-62' Έξω ο Χούμποτσαν που τραυματίστηκε νωρίτερα στη φάση με τον Γιάνγκα και δεν μπορεί να συνεχίσει. Μέσα ο Παναγιώτου.

-63' ΓΚΟΛ 2-0! Λάθος από τον Λέζιακς που δεν έκανε καλό γύρισμα στον Φαμπιάνο ο οποίος έτρεξε να προλάβει, έκανε το τάκλιν αλλά ο Γιάνγκα έβαλε πίεση, κέρδισε και πλάσαρε σε κενή εστία.

-65' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Σπόλιαριτς που δείχνει να πονάει.

-67' Νέα ευκαιρία η ομάδα του Τσόρνιγκερ, ο Ίλιεφ πλάσαρε λίγο έξω εκτός περιοχής.

-69' Ο Νόγιοκ στη θέση του τραυματία Σπόλιαριτς, ντεμπούτο για τον Ουκρανό.

-73' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι, ο Ίλιεφ πάτησε περιοχή και πλάσαρε από κοντά, ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια είχε την απάντηση.

-75' Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Έξω Λοΐζου, Κακουλλής - μέσα Μποτεάκ, Ασάντε. Επιστροφή στην δράση για τον Γκανέζο.

-79' Ο Ασάντε προσπάθησε για ένα εντυπωσιακό γκολ αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει το κοντινό τακουνάκι μετά την εξαιρετική κάθετη του Μιξ.

-Τελευταίο δεκάλεπτο, η Ομόνοια κρατά μπάλα, ο Απόλλωνας αμύνεται αποτελεσματικά.

-82' Διπλή ο Τσόρνιγκερ. Νταμπό-Ζράντι έξω, Αλμπάνης-Αλεσάμι μέσα.

-86' Ο Ψάλτης στη θέση του Τσέποβιτς.

-87' Ευκαιρία η Ομόνοια με τον Κίκο να σουτάρει λίγο έξω από το ύψος της περιοχής.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Αλλαγή στην αλλαγή, ο Β.Γιοβάνοβιτς αντί του Αλεσάμι που τραυματίστηκε. Και ο Ψύχας μέσα, αντί του Ίλιεφ.

-93' Γέμισμα του Μιξ με φάουλ, η μπάλα χτύπησε σε σώματα και πήγε προς το τέρμα, ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε την δύσκολη απόκρουση.

-Τέλος, το τρίποντο στην ομάδα της Λεμεσού.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (69' Νόγιοκ), Ζράντι (82' Αλεσάμι - 92' Β.Γιοβάνοβιτς), Ίλιεφ (92' Ψύχας), Νταμπό (82' Αλμπάνης), Γιάνγκα.

-Στον πάγκο: Ντουρίν, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Νογιόκ, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Αλμπάνης, Ιντζία, Ντιγκινί.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν (62' Παναγιώτου), Λανγκ, Λέζιακς, Μιξ, Γκόμεθ, Λοΐζου (75' Μποτεάκ), Τζιωνής, Κακουλλής (75' Ασάντε), Τσέποβιτς (86' Ψάλτης).

-Στον πάγκο: Κυριακίδης, Παναγή, Ψάλτης, Σέχου, Γιούστε, Παναγιώτου, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Μποτεάκ, Ασάντε.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας