Άρης - ΠΑΕΕΚ: Χαμόγελα από τη μια, χαμένο έδαφος από την άλλη...

- 17.12.2021

Άρης και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 1-1

Άρης και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 1-1 το βράδυ της Παρασκευής, στο πρώτο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Cyta Top League.

Χαμόγελα από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που πήραν έναν πολύτιμο βαθμό μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Χαμένο έδαφος στην πλευρά των γηπεδούχων, που δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το σερί τους και απώλεσαν δυο βαθμούς.

Και τα δυο γκολ στο δεύτερο μέρος... Ο Καπαρτής στο 56' άνοιξε το σκορ εντελώς κόντρα στην ροή του αγώνα και ο Σικόρσκι ισοφάρισε στο 77' (το γκολ μέτρησε μέσω VAR).

Στους 27 βαθμούς ο Άρης, στους 12 η ΠΑΕΕΚ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Βασίλη Δημητρίου.

-Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο.

-10' Η πρώτη φάση έφερε... κλασική ευκαιρία. Ο Στεπίνσκι έδωσε εξαιρετική κάθετη στον Μπαμπίκα, αυτός "τσίμπησε" προ του Πρόσεκ που έκανε την έξοδο, ελευθερώθηκε και πλάσαρε από κοντά αλλά ο Κούρος πάνω στην γραμμή έσωσε την ΠΑΕΕΚ!

βωωωωωωωων

-13' Ο Πακέ εξ επαφής έκανε το πλασέ, ο Πρόσεκ απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια αλλά η φάση ορθά "ακυρώθηκε" ως μη γενόμενη, λόγω οφσάιντ.

-Εικοσάλεπτο στο Τσίρειο. Ο Άρης είναι πιο επιθετικός όπως αναμενόταν και προσπαθεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να κάνει το παιχνίδι του.

-24' Ο Φράγκος δοκιμάζει το πόδι του από πολύ μακριά, λίγο έξω η μπάλα. Θα ήταν ένα υπέροχο γκολ αν πήγαινε μέσα...

-25' Πρώτη κίτρινη, στον Ντίας. Ήταν στο όριο ο Βραζιλιάνος.

-28' Ο Κωμοδίκης στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Βανά μετά από μαρκάρισμα του Ντελμίρο, τίποτα από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

-Μισή ώρα χωρίς άλλη ευκαιρία, πέρα από την κλασική στο 10'. Αργός ο ρυθμός, με την ομάδα του Λιάσου Λουκά να έχει την κατοχή (57%) και να προσπαθεί να ανοίξει τους χώρους. Αμύνεται καλά η ΠΑΕΕΚ.

-37' Κίτρινη στον Καπαρτή για φάουλ στον Ντελμίρο, ήταν και αυτός στο όριο.

-42' Σκοράρει ο Άρης με τον Στεπίνσκι εξ επαφής αλλά ορθά ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ.

-44' Σουτ του Μπαμπίκα από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Πρόσεκ που αποκρούει σε κόρνερ.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Κακό το θέαμα, ελάχιστες οι καλές φάσεις. Ο Άρης ήταν πιο επιθετικός, είχε την κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ. Με συντηρητική τακτική η ΠΑΕΕΚ, της βγαίνει μέχρι στιγμής και πάει στα αποδυτήρια έχοντας πετύχει τον στόχο της.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγή.

-55 λεπτά, με τον Άρη να προσπαθεί να εντείνει την πίεσή του για το γκολ...

1111222

-56' ΓΚΟΛ 0-1! Αιφνιδιάζει η ΠΑΕΕΚ! Ο Καπαρτής έφυγε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ από πολύ μακριά, με τον Βανά να κάνει κακή εκτίμηση και να δέχεται ένα "εύκολο" γκολ.

-58' Αντιδρά με διπλή αλλαγή ο Λιάσος. Μουσούντα αντί Λόπες, Σικόρσκι αντί Σπόλιαριτς.

-64' Νέες αλλαγές. Ο Πατσέκο αντί του Μπαμπίκα και ο Ραντούτ αντί του Φράγκου.

-65' Πτώση του Καπαρτή στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μουσούντα, ζητά πέναλτι ο σκόρερ. "Τίποτα" από τον διαιτητή.

* Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας από τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή Super Monday.

-70 λεπτά αγώνα. Ο Άρης δεν έχει αντιδράσει ακόμα μετά το γκολ.

-75' Στο 61% η κατοχή για την ομάδα του Λιάσου Λουκά που όμως δεν έχει καθόλου ουσία. Αμύνεται εξαιρετικά η ομάδα του Σεργίδη.

-77' ΓΚΟΛ! Ο Άρης σκοράρει εξ επαφής με ψαλιδάκι του Σικόρσκι, ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι για οφσάιντ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση. Αναμονή...

ψωνμμψωμ

-78' Μετρά το ΓΚΟΛ μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR. Όπως φαίνεται στο ριπλέι, η μπάλα πάει στον σκόρερ από κεφάλι αμυντικού (Έσελινκ).

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

* Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας από τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή Super Monday.

-78' O Σουμαόρο αντί του Κωμοδίκη.

γημμηγγμμγη

-79' Ο Βασίλης Δημητρίου ζήτησε να δει και ο ίδιος την φάση του γκολ.

-79' Μέσα από το on-field review επικυρώνει την απόφαση του VAR ο ρεφ

-80' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι μετά το γκολ...

​-81' Επικίνδυνο πάτημα του Γκαρσία στον Δημητρίου. Στο έδαφος ο μπακ της ΠΑΕΕΚ και μικροδιακοπή.​

-82' Συνεχίζουμε...

-Εισήλθαμε στα τελευταία πέντε λεπτά.

-85' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, έτοιμος ο Πρόσεκ.

-86' Ο Μπάμπιτς στη θέση του Καπαρτή.

-88' Καλή φάση για την ΠΑΕΕΚ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Δημητρίου, έτοιμος ο Βανά, απέκρουσε ασταθώς αρχικά και σε δεύτερο χρόνο μπλόκαρε μετά από κόντρα σε αμυντικό.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Ο Μασέδο αντί του Ντίας και ο Τίμερμανς αντί του Νάντο.

-Γυροφέρνει την περιοχή του Πρόσεκ ο Άρης, ψάχνει τη φάση που θα του δώσει το τρίποντο.

-Τέλος, από ένα βαθμό οι δυο ομάδες.

Άρης (Λ.Λουκά): Βανά, Νούνο Λόπες (58' Μουσούντα), Μανού Γκαρσία, Σπόλιαριτς (58' Σικόρσκι), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Φράγκος (64' Ραντούτ), Γιαγκό, Πακέ, Σίλντενφελντ, Μπαμπίκα (64' Πατσέκο)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ραντούτ, Μπράουν, Σικόρσκι, Κβάσουκ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ρονκάλια, Πατσέκο, Ματθαίου, Ιωσηφίδης, Σιμιόν.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινγκ, Ντίας (91' Μασέδο), Δημητρίου, Νάντο (91' Τίμερμανς), Αριστοτέλους, Κωμοδίκης (78' Σουμαόρο), Καπαρτής (86' Μπάμπιτς), Κούρος, Φραγκέσκου, Νεοφύτου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Μασέντο, Σουμαόρο, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Μπάμπιτς, Νεοφύτου, Γιάνσεν, Τίμερμανς.

Κίτρινες: Ντίας, Καπαρτής

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος