"Άσφαιρο" restart, χαμένο πέναλτι και ΓΙΟΥΒΕ στον τελικό! (Video)

- 13.06.2020

Τα στιγμιότυπα

Παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 17ο λεπτό, η Γιουβέντους δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Μίλαν (0-0) και με δύο ισοπαλίες πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας.

Η Μίλαν ήξερε από την αρχή ότι κυνηγούσε ένα θαύμα, μετά το 1-1 του «Σαν Σίρο» στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας. Το σκηνικό στο πρώτο 20λεπτο μύριζε αιχμαλωσία κι όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ περίεργα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας η Γιουβέντους είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ντόουγκλας Κόστα (2’) και Κριστιάνο Ρονάλντο (13’), ενώ στο 15ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κόντι.

Ωστόσο, ο Κριστιάνο σημάδεψε το δοκάρι του Ντοναρούμα από την λευκή βούλα και στην συνέχεια της φάσης, η Μίλαν έπαθε ακόμα μεγαλύτερη ζημιά. Ο Ρέμπιτς με καρατιά επιχείρησε να κόψει το ποδόσφαιρο στον Ντανίλο και είδε απευθείας κόκκινη!

Ως εκ τούτου για περίπου 75 λεπτά η αναμέτρηση έμοιαζε με αγώνα πόλο, όπου μία ομάδα έχει συνεχώς παίκτη παραπάνω. Η Γιουβέντους έκανε 25 τελικές, όμως τα τελειώματα των παικτών της ήταν απογοητευτικά με τον Ντοναρούμα να μοιάζει ανίκητος.

Μάλιστα στο 78ο λεπτό η κεφαλιά του Κιέρ που πέρασε λίγο άουτ λαχτάρισε την Γιουβέντους, που στο τέλος χρειάστηκε να παίξει και με το χρονόμετρο μέχρι να λήξει αυτό το βασανιστικό 0-0 που την έστειλε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας όπου θα βρει μία εκ των Νάπολι ή Ίντερ.