Άσχημη βραδιά και βαριά ήττα για ΑΠΟΕΛ

- 20.02.2020

Thumbnail

Δεν τα κατάφερε το ΑΠΟΕΛ. Οι "γαλαζοκίτρινοι" υποδέχθηκαν το βράδυ της Πέμπτης (20/02) την Βασιλεία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των "32" του Γιουρόπα Λιγκ και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0. Άσχημη βραδιά για το ΑΠΟΕΛ που υπέκυψε στην ανωτερότητα των Ελβετών.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Η διάταξη του ΑΠΟΕΛ: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Μπέλετς, δεξί μπακ ο Βούρος, αριστερό μπακ ο Μιχαΐλοβιτς και και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μερκής και Ιωάννου. Αμυντικά χαφ οι Άλεφ και Γένσεν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ντε Βινσέντι, στα άκρα δεξιά ο Τάμαρι και αριστερά ο Μάτιτς και στην κορυφή της επίθεσης ο Πάβλοβιτς.

-Έναρξη.

-5' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, ορεξάτος ο Τάμαρι που παίρνει μπάλα και δοκίμασε ήδη δύο φορές ατομικές προσπάθειες.

-9' Πρώτη τελική στο ματς. Ο Τάμαρι δοκίμασε να... κρεμάσει τον Omlin, αφού τον είδε εκτός εστίας κάνοντας το σουτ απ' το κέντρο, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

-12' Κρατά περισσότερο μπάλα το ΑΠΟΕΛ, δείχνει να έχει τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή.

-15' Άστοχο το σουτ του Petretta από πλάγια θέση.

-16' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία. Βαθιά μπαλιά του Comert απ' το κέντρο του γηπέδου, ο Petretta έφυγε στην πλάτη του Βούρου, κατέβασε ωραία την μπάλα εντος περιοχής και πλάσαρε εύστοχα τον Μπέλετς για το 0-1.

-20' Έχει την κατοχή το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει τρόπο να αντιδράσει.

-25' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Την ξεκίνησε ο Τάμαρι από δεξιά, περνώντας τρεις αντιπάλους έδωσε στον Άλεφ, απ' εκεί η μπάλα πέρασε στον Μάτιτς και τον Μιχαΐλοβιτς από αριστερά. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα, ο Τάμαρι κατέβασε εντός περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει. Μπόρεσε όμως ο Μάτιτς, αλλά το σουτ του από καλή θέση έφυγε έξω.

-27' Μεγάλη ευκαιρία για την Βασιλεία. Κεφαλιά του Widmer από καλή θέση, έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπέλετς. Ο Frei πήρε το... ριμπάουντ αλλά ήταν πολύ άστοχος από κοντά.

-28' Κίτρινη στον Πάβλοβιτς για χτύπημα στο πρόσωπο στον Frei.

-33' Στημένη μπάλα φια το ΑΠΟΕΛ. Βγήκε η κομπίνα από Ντε Βινσέντι και Μάτιτς, με τον τελευταίο να σεντράρει προς τον Μερκή αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή η σέντρα και δεν πρόλαβε ο αμυντικός των γηπεδούχων.

-39' Άλεφ και Ιωάννου έκαναν λάθος έξω απ' την περιοχή της ομάδας τους, ο Cabral επωφελήθηκε και έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς έδιωξε σωτήρια.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-1.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-49' Σέντρα του Widmer από δεξιά, ο Petretta δεν μπόρεσε να απειλήσει.

-52' Απειλεί ξανά η Βασιλεία. Ο Stocker μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Cabral δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

-53' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία με τον Stocker. Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Cabral κατέβασε προ του Ιωάννου και γύρισε στον Frei, αυτός έστρωσε με την μία στον Stocker ο οποίος πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό για το 2-0.

-56' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Χαλένιους αντί Πάβλοβιτς.

-58' ΔΟΚΑΡΙ για την Βασιλεία. Ο Cabral έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής, είχε πλάτη τον Μερκή ο οποίος δεν τον άφησε να γυρίσει αλλά ο φορ των φιλοξενούμενων βρήκε τον τρόπο και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

-62' Κίτρινη στον Alderete για χτύπημα στον Τάμαρι. Ήταν στο όριο και θα χάσει τον επαναληπτικό.

-63' Μακρινό σουτ του Χαλένιους, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-66' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία και 3-0. Σκόρερ αυτή την φορά ο Cabral, ο οποίος πήρε την μπάλα έξω απ' την περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, νικώντας τον Μπέλετς.

-70' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Γιάκολις αντί Ντε Βινσέντι.

-71' Δυνατό σουτ του Μάτιτς, μπλοκάρει ο Omlin.

-73' Κίτρινη στον Μάτιτς για δυνατό φάουλ στον Stocker. Κίτρινη και στον παίκτη της Βασιλείας για διαμαρτυρίες.

-74' Πρώτη αλλαγή για την Βασιλεία. Ademi αντί Cabral.

-79' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, αναγκαστική. Έξω ο τραυματίας Ιωάννου, μέσα ο Γουήλερ.

-80' Αλλαγή για την Βασιλεία. Pululu αντί Petretta.

-81' Γέμισμα του Τάμαρι από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Χαλένιους ο οποίος πλάσαρε άστοχα.

-83' Κίτρινη στον Γένσεν για φάουλ στον Riveros.

-85' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές η Βασιλεία. Bunjaku αντί Frei.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντε Βινσέντι (70'Γιάκολις), Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (53'Χαλένιους), Βούρος, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου (79'Γουήλερ), Μιχαΐλοβιτς, Άλεφ.

Στον πάγκο οι: Βάτερμαν, Χαλένιους, Σιγκούνταρσον, Γιάκολις, Μακρής, Γουήλερ, Αλωνεύτης.

Βασιλεία: Omlin, Comert, Widmer, Alderete, Campo, Stocker, Riveros, Frei (85'Bunjaku), Xhaka, Cabral (74'Ademi), Petretta (80'Pululu).

Στον πάγκο: Nikolic, Ramires, Pululu, Bunjaku, Marchand, Bergstrom, Ademi.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάβλοβιτς, Μάτιτς, Γένσεν /Alderete, Stocker.

Διαιτητής: Orel Grinfeeld (Iσραήλ)

Πρώτος βοηθός: Roy Hassan (Iσραήλ)

Δεύτερος βοηθός: Idan Yarkoni (Iσραήλ)