Ασταμάτητο το... τρένο του Τραμεντζάνι, διπλό στη Λεμεσό! (Φώτο)

- 20.01.2019

Thumbnail
Νίκη τεράστιας σημασίας για τον ΑΠΟΕΛ

Άλλη μια νίκη για το ΑΠΟΕΛ και μάλιστα τεράστιας σημασίας. Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισε με 0-1 την ΑΕΛ και ανέβηκε στους 41, αφήνοντας την Λεμεσιανή ομάδα στους 37, όσους έχει και ο Απόλλωνας. Το πέναλτι του Μοράις στο 58' έκρινε το τρίποντο και χάρισε στους γαλαζοκίτρινους την 9η συνεχόμενη νίκη τους (7η στο πρωτάθλημα). Με δέκα η ΑΕΛ από το 58', με δέκα και το ΑΠΟΕΛ από το 78'.

Στις 16:00 άρχισε ο μεγάλος αγώνας της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ντέρμπι

-5' Αναγκαστική αλλαγή με το "καλησπέρα" για την ΑΕΛ. Μέσα ο Αβραάμ, έξω ο Κυριάκου που φαίνεται να υπέστη μυικό τραυματισμό

-12' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Γκαζτανιάγα, έτοιμος ο Βάτερμαν

-17' Γέμισμα του Αβραάμ, ο Ενσούε απομακρύνει προ του Γουίλερ

-Εικοσάλεπτο χωρίς την κλασική ευκαιρία, οι γηπεδούχοι "πατούσαν" καλύτερα από το 10' μέχρι το 20' αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν

-Ισορρόπησε το ΑΠΟΕΛ μετά το 20' αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Αργός ο ρυθμός, ελάχιστες οι φάσεις. Οι δυο τεχνικοί δεν ρισκάρουν καθόλου

-33' Κίτρινη στον Α.Τεξέιρα για τράβηγμα στον Μπάλογκ. Πρώτη στο ντέρμπι

-35' Κίτρινη στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Σόουζα

-37' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Άλεξ. Τρίτη μέσα σε λίγα λεπτά

-41' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Ενσούε από δεξιά, η κεφαλιά του Μπάλογκ από καλή θέση είναι άστοχη

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

-57' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ σε χέρι του Α.Τεξέιρα μετά από σουτ του Ενσούε. Ο παίκτης της ΑΕΛ αποβάλλεται με 2η κίτρινη

-58' ΓΚΟΛ, 0-1 η ομάδα του Τραμεντζάνι με το εύστοχο πέναλτι του Μοράις

-62' Κίτρινη στον Ζαχίντ για φάουλ στον Γουίλερ

-64' Ο Εφραίμ παίρνει τη θέση του Μπάλογκ

-69' Μέσα ο Τζαρσίνιο, έξω ο Άλεξ

-69' Πολύ καλό σουτ του Εφραίμ εκτός περιοχής, μόλις πάνω απ' την εστία του Πρόσεκ

-77' Μέσα ο Μαρκόσκι στην θέση του Αβραάμ, ο οποίος είχε περάσει επίσης ως αλλαγή (αναγκαστική) στη θέση του Κυριάκου στο 5'

-78' ΚΟΚΚΙΝΗ στο Νικόλα Ιωάννου για φάουλ στον Μακρή από πίσω, ακριβώς έξω από την περιοχή

-79' Κακή η εκτέλεση του φάουλ από την ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς πάσαρε στον Γκαζτανιάγα που εκτός περιοχής σούταρε πολύ άστοχα

-86' Μέσα ο Αρτυματάς, έξω ο Νατέλ.

-91' Τεράστια, διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Αρτυματά στο δοκάρι και στο "ριμπάουντ" ο Εφραίμ με "εξουδετερωμένο" τον Πρόσεκ πλασάρει έξω

-Τέλος και το ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στη Λευκωσία με το μεγάλο τρίποντο

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Α.Τεξέιρα, Λαφράνς, Γκοντάλ, Κυριάκου (5' Αβραάμ - 77' Μαρκόσκι), Γουίλερ, Νταβόρ, Γκαζτανιάγα, Αντάμοβιτς, Άλεξ (69' Τζαρσίνιο), Μακρής

Στον πάγκο: Βοζίνια, Λεάντρο, Φιντέλις, Γερολέμου, Χουράδο

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Καζού, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ (86' Αρτυματάς), Μπάλογκ (64' Εφραίμ)

Στον πάγκο: Ρόμο, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης, Καρλάο

Κίτρινες: Αντάμοβιτς / Σόουζα, Ζαχίντ

Κόκκινες: Α.Τεξέιρα (2η κίτρινη) / Ιωάννου