Δεκατρία λεπτά χαμού, 2 πέναλτι και "επιστροφή" για τον Απόλλωνα

- 21.02.2021

Thumbnail
Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που κέρδισε την ΕΝΠ με 2-1 στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνημα στο Τσίρειο

-5' Κίτρινη στον Χάμπο για φάουλ στον Γκαντό

-Δεκάλεπτο. Η πρωτοβουλία των κινήσεων στον Απόλλωνα που μπήκε επιθετικά και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του. Ακόμα δεν έχουμε κάποια καλή φάση

-12' Κάρτα στον Πανός για μαρκάρισμα στον Παπουνασβίλι στον χώρο του κέντρου. Νωρίς - νωρίς η δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι. Ο Πανός ήταν στο όριο

-15 λεπτά, δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα. Παιχνίδι κέντρου με την κατοχή στους γηπεδούχους

-18' Επικίνδυνη πάσα του Πέδρο από δεξιά αλλά ο επερχόμενος Μπίσεσβαρ δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ στην κίνηση. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Πανός στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι. Τίποτα από τον Κυριάκο Χριστοδούλου ενώ η φάση ελέγχθηκε και από το VAR

-21' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, είναι για την ΕΝΠ. Ο Θεοδώρου έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή και υπό πίεση πλάσαρε στον Γιοβάνοβιτς, μόλις έξω η μπάλα

-24' Μεγάλη ευκαιρία και ο Απόλλωνας τώρα... Ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραία κίνηση και σουτ μέσα στην περιοχή, ο Γκατσέφσκι απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Παπουνασβίλι πλάσαρε έξω

-Μισή ώρα αγώνα. Σταθερά πιο επιθετικοί οι γηπεδούχοι, μαζεμένοι οι φιλοξενούμενοι με στόχο να προστατέψουν το "μηδέν" και να χτυπήσουν την κόντρα εκεί που θα τους παρουσιαστεί η ευκαιρία

-34' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλάζιοι μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας. Η μπάλα έφτασε στον Νταμπό που από κοντά έκανε το πλασέ, ο Γκατσέφσκι έβγαλε πολύ δύσκολη απόκρουση. Τελικά... δεν μετράει η φάση αφού δόθηκε επιθετικό φάουλ πριν η φτάσα μπάλα στον Νταμπό

-39' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ, ήταν στο όριο και θα χάσει ένα από τα πρώτα δυο ματς στην Β' φάση (Ανόρθωση εκτός, ΑΕΛ τυπικά εντός)

-41' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Νταμπό, ήταν καλυμμένος ο επιθετικός του Απόλλωνα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Ο Πίττας με πλασέ από εξαιρετική θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Γκατσέφσκι αλλά ούτως ή άλλως ορθά "ακυρώνεται" ως οφσάιντ η φάση

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-Δέκα λεπτά χωρίς κάποια φάση. Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή και πιέζει για το γκολ

-Ετοιμάζει κινήσεις από τον πάγκο ο Γιάννης Πετράκης, ώστε να φτάσει στο γκολ

-59' Διπλή αλλαγή. Μάρκοβιτς - Μπένσοπ στις θέσεις Σακέτι - Παπουνασβίλι

-65' Αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Πάντα η κατοχή στον Απόλλωνα αλλά η ΕΝΠ έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους και τον έχει "βραχυκυκλώσει"

-66' Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Μπίσεσβαρ, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ

-67' Ο Γκεριέρ στη θέση του Βασιλείου. Ντεμπούτο για τον Αϊτινό

-68' Ο Μπένσοπ κράτησε τη μπάλα στην περιοχή, γύρισε και πήγε για το πλασέ, σε κόρνερ ο Πανός

-69' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μπίσεσβαρ σέντραρε από το κόρνερ και ο Γκεριέρ με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ούτε δυο λεπτά μετά που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο

-Παράπονα από τους ανθρώπους της ΕΝΠ για οφσάιντ πριν το κόρνερ που έφερε το γκολ

-70' Ο Ριμπέιρο στη θέση του Κοσμά

-71' Κάρτα στον Γκεριέρ για φάουλ

-72' Κίτρινη στον Κάρλος Φερέρ από τον διαιτητή, για συνεχείς διαμαρτυρίες

-75' Καλή φάση για την ΕΝΠ με γυριστή κεφαλιά του Θεοδώρου που πάει λίγο έξω

-76' Διακοπή. Ο διαιτητής είναι σε συνεννόηση με τον VAR. Ελέγχεται πιθανό πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ ακριβώς μετά την κεφαλιά του Θεοδώρου

-77' Πάει στο μόνιτορ ο διαιτητής

-78' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο ρεφ δείχνει την εσχάτη των ποινών μετά που είδε τα ριπλέι

-79' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ριμπέιρο ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι

-80' ΔΟΚΑΡΙ σε προβολή του Μπένσοπ εξ επαφής! Σφυρίζει πέναλτι ο διαιτητής για την φάση, για τράβηγμα του Μπάλαζιτς στον επιθετικό του Απόλλωνα πριν κάνει το τελείωμα. Κίτρινη στον παίκτη της ΕΝΠ

-82' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μπένσοπ βάζει άμεσα ξανά τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ, με το εύστοχο πέναλτι

-85' Ο Ουντόζι αντικαθιστά τον Πανός

-86' Ο Ματέι στη θέση του Νταμπό

-88' Δυνατό, συρτό σουτ του Ριμπέιρο εκτός περιοχής, πάει έξω