ΔΙΠΛΟ το ΑΠΟΕΛ και... αφεντικό για την πρόκριση! (Φώτος)

- 23.07.2019

Thumbnail
Αρχίζει με νίκη το ΑΠΟΕΛ

Με νίκη αρχίζει το Ευρωπαϊκό οδοιπορικό του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι κέρδισε την Σουτιέσκα με 0-1 και πάει στον επαναληπτικό του ΓΣΠ με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο χέρι. Ο Ντε Βινσέντι με πέναλτι που κέρδισε ο Τάμαρι πέτυχε το γκολ ενώ οι γηπεούχοι έχασαν το πέναλτι που κέρδισαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Stadion Kraj Bistrice"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-5' Πρώτη καλή στιγμή. Ο Τάμαρι από δεξιά μπήκε ωραία στην περιοχή και από πολύ δύσκολη γωνία πήγε να τελειώσει τη φάση, έξω η μπάλα

-7' Μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Μιχαϊλοβιτς είναι στη σωστή θέση και απομακρύνει

-9' Άλλη μια επικίνδυνη μπαλιά, από δεξιά αυτή τη φορά. Ο Βούρος βγάζει την άμυνα και στέλνει σε κόρνερ

-10' Μεγάλη ευκαιρία για την Σουτιέσκα. Στο κόρνερ ο Σόφρανατς κέρδισε την κεφαλιά από δύσκολη θέση, ο Μπέλετς έδιωξε με γροθιές και ο Νέντιτς στο ριμπάουντ με νέα κεφαλιά αστόχησε

-17' Ωραία ο Ντε Βινσέντι έστρωσε στον Χαλένιους στην περιοχή όμως ο Σουδός ανακόπηκε. Κέρδος ένα κόρνερ

-18' Κίτρινη στον Γκέντσογλου για φάουλ

-19' Απειλεί το ΑΠΟΕΛ με κάθετη μπαλιά προς τον Τάμαρι, ο Γκίλεν βγαίνει αρκετά εκτός περιοχής και προλαβαίνει τον Ιορδανό

-22' Ωραία προσπάθεια του Γιάκολις από δεξιά, έκανε τη σέντρα όμως η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι ήταν αδύναμη

-24' Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση με Τάμαρι, γύρισε στον Χαλένιους όμως ο Γκίλεν και πάλι βγήκε έγκαιρα από το τέρμα του και απομάκρυνε

-29' Κίτρινη και στον Ιωάννου για τράβηγμα σε αντίπαλο

-35' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, ο Γκίλεν απέκρουσε ασταθώς και ο Νέντιτς την τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Τάμαρι πριν σκοράρει από κοντά, στο ριμπάουντ

-38' Κίτρινη στον Μάρκοβιτς για σκληρό φάουλ στον Ιωάννου

-40' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Όσμαγιτς στην θέση του Τσέτκοβιτς

-40' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι μπήκε περιοχή από αριστερά και ανατράπηκε από τον Σόφρανατς

-41' Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι, σκοράρει αλλά ο διαιτητής σφυρίζει επανάληψη γιατί μπήκαν παίκτες στην περιοχή!

-42' Ξανά ο Αργεντινός απέναντι στον Γκίλεν. Τον κερδίζει ξανά και 0-1 το ΑΠΟΕΛ!

-45' Κίτρινη σε άνθρωπο του τεχνικού επιτελείου της Σουτιέσκα για διαμαρτυρίες

-45' Ο Κογιάσεβιτς εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια δεξιά. Καλό χτύπημα αλλά η μπάλα έξω

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Ακόμα μια έγκαιρη έξοδος από τον τερματοφύλακα Γκίλεν, πρόλαβε την υστάτη τον Χαλένιους

-Ημίχρονο. Το ΑΠΟΕΛ ήταν αγχωμένο στο πρώτο 20λεπτο ειδικά, έκανε κάποιες λάθος πάσες και οι Μαυροβούνιοι έγιναν επικίνδυνοι σε 2-3 περιπτώσεις. Στην συνέχεια η ομάδα του Τραμεντζάνι βρήκε τα πατήματά της, έβαλε την μπάλα κάτω και έπαιξε με υπομονή. Αυτό έφερε κέρδος το πέναλτι και το πολύ σημαντικό γκολ

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-50' Μεγάλη ευκαιρία με δυνατό σουτ του Εράκοβιτς εκτός περιοχής, βγάζει την απόκρουση ο Μπέλετς

-51' Εξαιρετική κίνηση από τον Χαλένιους, ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση και σούταρε από πολύ μακριά, έξω η μπάλα

-53' Ο Μπέλετς βγάζει άλλη μια πολύ δύσκολη απόκρουση, σε κοντινή κεφαλιά του Όσμαγιτς. Ξεκίνησε δυνατά η Σουτιέσκα και ο Σλοβένος έσωσε το ΑΠΟΕΛ δυο φορές σε τρία λεπτά

-57' Aκόμα μια καλή ενέργεια από τον Μπελετς, βγήκε έγκαιρα μακριά από το τέρμα του προλαβαίνοντας τον Όσμαγιτς

-59' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σάβιτς στη θέση του Γιάκολις. Πάει δεξιά ο Μιχαΐλοβιτς, δεξιά είναι ο Ιωάννου πλέον και τριάδα στην άμυνα με Σάβιτς, Βούρο, Λαφράνς

-60' Έτοιμη και η δεύτερη αλλαγή, την κάνει τώρα ο Τραμεντζάνι. Ο Πάβλοβιτς στη θέση του Χαλένιους

-60' Κίτρινη στον Βούτσιτς για φάουλ στον Μιχαΐλοβιτς

-66' Αλλαγή η Σουτιέσκα. Έξω ο Μάρκοβιτς, μέσα ο Νίκολιτς

-66' Κίτρινη στον Σόφρανατς για φάουλ στον Πάβλοβιτς. Τρίτη για τους γηπεδούχους

-67' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι γέμισε με μακρινό φάουλ και ο Λαφράνς με κοντινή κεφαλιά αστόχησε

-67' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Σουτιέσκα. Ο Μπέλετς έκανε μεγάλο λάθος αφού του έφυγε η μπάλα μέσα απ' τα χέρια, στην συνέχεια έτρεξε τον Όσμαγιτς από πίσω και τον ανέτρεψε πριν σκοράρει. Ο διαιτητής καθυστερημένα σφύριξε παράβαση. Κίτρινη στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ

-68' ΔΟΚΑΡΙ και έξω! Ο Νίκολιτς έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό

-70' Δεν πατά καθόλου καλά το ΑΠΟΕΛ στο 2ο ημίχρονο. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και οι γηπεδούχοι είναι διαρκώς επικίνδυνοι

-76' Καλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους με τον Τάμαρι να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Γκίλεν

-79' Ο Βλαϊσάβλιεβιτς στη θέση του Βούτσιτς

-85' Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ από το 75' και μετά. Κρατά περισσότερο τη μπάλα και έχει περιορίσει τους Μαυροβούνιους

-87' Άστοχο σουτ του Πάβλοβιτς από το ύψος της περιοχής

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Έξω ο Ντε Βινσέντι, μέσα ο Μάτιτς

Σουτιέσκα: Γκίλεν, Τσίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Μπ. Γιάνκοβιτς, Τσέτκοβιτς (40' Όσμαγιτς), Εράκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς (66' Νίκολιτς), Βούτσιτς (79' Βλαϊσάβλιεβιτς)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Λαφράνς, Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς, Γιάκολις (59' Σάβιτς), Γκέντσογλου, Σόουζα, Ντε Βινσέντι (93' Μάτιτς), Τάμαρι, Χαλένιους (60' Πάβλοβιτς)

Κίτρινες: Μάρκοβιτς, Βούτσιτς, Σόφρανατς / Γκέντσογλου, Ιωάννου, Μπέλετς