Διπλό με Ισπανική... ζωγραφιά! (Φώτος)

- 24.08.2020

Πρεμιέρα με διπλό για Λαρνακείς - Προσπάθησαν οι Βαρωσιώτες

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΚ δικαίωσαν τις προσδοκίες, προσφέροντας στους ποδοσφαιρόφιλους ένα πολύ ωραίο ματς πρεμιέρας, με την ομάδα του Νταβίντ Κανέδα να πανηγυρίζει τη νίκη! Το βράδυ της Δευτέρας (24/08), η Νέα Σαλαμίνα υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο "Αντ. Παπαδόπουλος" (λόγω της προσωρινής μη αδειοδότησης του "Αμμόχωστος") και οι "κιτρινοπράσινοι" έφτασαν στη νίκη με 1-2. Ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά... άνοιξε το σκορ, ο Βάγκνερ ισοφάρισε για τη Νέα Σαλαμίνα τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς και στο 68' ο Ισπανός Άμπραχαμ Γκονζάλεθ Καζανόβας με ένα γκολ - ζωγραφιά με σουτ εκτός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Με δέκα ολοκλήρωσε η Νέα Σαλαμίνα λόγω της αποβολής του Κονφές με δεύτερη κίτρινη στο 66', ξεχώρισε ο Ιβάν με τον πανηγυρισμό του στο 1-0, όταν αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Νικόλα Θεοδότου...

Το kerkida.net σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το "Αντώνης Παπαδόπουλος":

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Πριν από την έναρξη τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Νικόλα, γιου του παλαίμαχου ποδοσφαιρτιστή Γιώργου Θεοδότου, που έφυγε τόσο πρόωρα από την ζωή στα 14 του χρόνια.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΕΚ

-Έναρξη.

-5' Έξυπνη κάθετη του Οσέι εντός περιοχής, βγήκε και μάζεψε ο Τέουνκενς.

-8' Χωρίς κάποια τελική στα πρώτα λεπτά. Περισσότερο παχνίδι κέντρου.

-10' Μακρινό σουτ του Κονφέ, άστοχο. Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.

-11' Ο Τρισκόφσκι μπήκε απειλητικά εντός περιοχής από αριστερά, αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό.

-12' Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Σπιρόφσκι δοκίμασε με το αριστερό από καλή θέση αλλά ο Χριστοφόρου έκοψε με το τάκλιν του.

-18' Ανέβηκε η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά και έχει τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή.

-21' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Σπιρόφσκι εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, σημαδεύοντας στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μοϊσόφ έκανε την κεφαλιά πάσα, αλλά ο Τρισκόφσκι που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας δεν μπόρεσε να την βρει, απ' το ύψος της μικρής περιοχής. Απ' το τηλεοπτικό ριπλέι φάνηκε ότι ο "Τρίσκο" ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό και έπρεπε να υποδειχθεί οφσάιντ.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΕΚ2

-25' Cooling break για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-26' Επανέναρξη.

-27' Κλασική ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! "Άγγιξαν" το γκολ οι "ερυθρόλευκοι". Ο Βαρέλα δέχθηκε μακρινή μπαλιά και έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε... φάτσα με τον Τέουνκενς και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ όμως ο κήπερ της ΑΕΚ ακούμπησε για λίγο και αλλοίωσε την δύναμη της μπάλας, με τον Γκονζάλεθ να προλαβαίνει εκατοστά πριν καταλήξει στα δίκτυα και να διώχνει σε κόρνερ.

-35' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Ντανίλο για χτύπημα στον Άμπραχαμ.

-36' Κίτρινη στον Κωνσταντίνου σε πτώση του νεαρού. Τον τιμώρησε για "θέατρο" ο ρεφ Νεοκλέους.

-38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Ο Ιωάννου σέντραρε από αριστερά και ο Ιβάν με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα να... σκάσει στο έδαφος και να καταλήξει στην δεξιά γωνία της εστίας του Βεσελόφσκι για το 0-1! Ο σκόρερ αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Νικόλα,

-40' Κίτρινη στον Τρουγιόλς για μαρκάρισμα εκτός φάσης στον Ντανίλο.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΕΚ4

-42' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μπρένο εντός μικρής περιοχής από αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Τέουνκενς έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Κρεχίν που έκανε το κοντρόλ και το γυριστό αλλά ο Γκονζάλεθ έκοψε πάνω στην γραμμή.

-45' Κίτρινη στον Κονφέ για δυνατό τάκλιν στον Σπόλιαριτς.

-Τέλος ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν αντί Θάντι.

-50' Καλή προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο πέρασε στον Μπρένο, αυτός μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα αλλά ο Γκονζάλεθ έκοψε ξανά.

-54' Μακρινό σουτ του Βαρέλα, άστοχο.

-58' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βάγκνερ αντί Βαρέλα.

-58' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Χέιτλι αντί Σπιρόφσκι.

-59' Δοκίμασε να αιφνιδιάσει από πλάγια θέση τον Τέουνκενς ο Ντανίλο, σταθερά ο κήπερ της ΑΕΚ.

-62' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Βάγκνερ! Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Τσέχος σκόραρε για το 1-1! Ωραία αντεπίθεση από πλευράς "ερυθρολεύκων", ο Ντανίλο πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Βάγκνερ που ντρίμπλαρε και τον Τέουνκενς και πλάσαρε σε κενή εστία για την ισοφάριση!

-66' ΚΟΚΚΙΝΗ για τη Νέα Σαλαμίνα. Δεύτερη κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ στον Ακοράν. Με δέκα η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου.

-67' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Φλοριάν αντί Κωνσταντίνου.

-67' Δεύτερη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σανκό αντί Κρεχίν.

-68' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Άμπραχαμ! Γκολάρα από τον Ισπανό! Η ΑΕΚ εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ από δεξιά, ο Σπόλιαριτς έστρωσε προς τα έξω στον Άμπραχαμ ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με το δεξί σημαδεύοντας το αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του Βεσελόφσκι, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα για το 1-2!

-72' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-73' Επανέναρξη.

-80' Κίτρινη στον Ακοράν για φάουλ στον Ντανίλο.

-80' Τρίτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Παύλου αντί Μπαραβίκα.

-83' Απειλεί με τρίτο γκολ η ΑΕΚ, όμως ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Φλοριάν.

-85' Κίτρινη στον Οσέι για μαρκάρισμα στον Σπόλιαριτς.

-89' Κίτρινη στον Τέουνκενς για καθυστερήσεις.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κίτρινη στον Χριστοφόρου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Μπαραβίκας (80'Παύλου), Μπρένο, Σμοβς, Κονφέ, Ανδρέου, Βαρέλα (58'Βάγκνερ), Κρεχίν (67'Σανκό), Οσέι, Ντανίλο.

**Στον πάγκο οι Κίσσας, Σεργίου, Λεμέσιος, Παύλου, Βάγκνερ, Πικής, Νικολάου, Καλογήρου, Σανκό.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Θάντι (46'Ακοράν), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (58'Χέιτλι), Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Κωνσταντίνου (67'Φλοριάν), Μοϊσόφ.

**Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Ακοράν, Φερνάντεθ, Αναστασίου, Φλοριάν, Ράσπας, Μακρής, Νάντο, Χέιτλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανίλο, Οσέι, Χριστοφόρου / Κωνσταντίνου,Τρουγιόλς, Ακοράν, Τέουνκενς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κονφέ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης