Διπλό της Πάφου στο Τσίρειο και φωτιά στο πρωτάθλημα

- 16.04.2022

Κέρδισε 2 - 0 το Απόλλωνα

Τεράστια Πάφος, έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα! Σπουδαία νίκη για την Πάφο το βράδυ του Σαββάτου (16/04)! Ο πρωτοπόρος Απόλλωνας υποδέχθηκε την Πάφο, στο πρώτο παιχνίδι μετά την επιστροφή των οργανωμένων του, ωστόσο η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ήταν εντυπωσιακή και επικράτησε με 2-0!

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Κάθετη του Ντιγκινί προς τον Πίττα, βγήκε και μάζεψε ο Ρούτκο.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς. Χωρίς κάτι αξιόλογο, παιχνίδι κέντρου με τον Απόλλωνα να είναι πιο επιθετικός.

-13' Στο έδαφος ο Ζάιρο σε μαρκάρισμα απ' τον Β. Γιοβάνοβιτς, κονρά στην φάση ο ρεφ Bertolo Nogueira, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-16' Στημένη φάση για την Πάφο, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

-19' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Μπάιριτς για φάουλ στον Νταμπό.

-24' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο. Το κέρδισε ο Χέσταντ απ' τον Βούκασιν Γιοβάνοβιτς.

-25' Εκτέλεσε ο Πάντσεον το φάουλ, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς.

-32' Αντεπίθεση για την Πάφο, ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, όμως ο Βούκασιν έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-35' Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Χότσκο ο Απόλλωνας, άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί ο ρεφ. "Συμφώνησε" μαζί του και το VAR.

-36' Τρομερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Λάθος του Χότσκο, του... έφυγε η μπάλα όντας τελευταίος παίκτης. Ο Νταμπό κέρδισε και βρέθηκε απέναντι στον Ρούτκο όμως άνοιξε το κοντρόλ και ο κίπερ της Πάφου έδιωξε με τα πόδια.

-44' Σουτ του Βαλακάρι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

-48' Κίτρινη στον Ρομπέρζ για φάουλ στον Ζάιρο.

-55' Πιο επιθετική η Πάφος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή ο Απόλλωνας.

-56' Πρώτη αλλαγή στο ματς, την κάνει ο Τσόρνιγκερ. Ίλιεφ αντί Αλμπάνη.

-60' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο! Σέντρα του Χέσταντ, κεφαλιά του Σεμέδο από κοντά, απέκρουσε σωτήρια ο Γιοβάνοβιτς!

-61' Αλλαγή για την Πάφο. Ντάγκλας Αουρέλιο αντί Χέσταντ.

-62' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ζάιρο! Ο Κολ έκανε το λάθος, ο Πάντσεον έκλεψε και από αριστερά έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ζάιρο κοντρόλαρε, προσποιήθηκε και με ωραίο πλασέ σκόραρε για το 0-1!

-64' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα και Χάμπος μέσα, Κολ και Πίττας έξω.

-67' Κίτρινη στον Μαυρία για φάουλ στον Σεμέδο.

-72' Μακρινό σουτ του Ταλίς, ψηλά έξω.

-76' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Αλ Γκαντιουί αντί Ζάιρο και Ντράγκομιρ αντί Βαλακάρι.

-78' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χαμάς και Ψύχας μέσα, Αλεσάμι και Μαυρίας έξω.

-80' Ωραίο σουτ του Νταμπό απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω.

-81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Ψύχα από δεξιά με το αριστερό, κεφαλιά του Γιάνκα από κοντά, απελπιστικά έξω.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Αλ Γκαντιουί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, είχε υπομονή και αφού έφερε την μπάλα στο αριστερό πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-90+3' Αλλαγή για την Πάφο. Πάνιτς αντί Χότσκο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (78'Ψύχας), Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι (78'Χαμάς), Κολ (64'Χάμπος), Σπόλιαριτς, Αλμπάνης (56'Ίλιεφ), Ντιγκινί, Πίττας (64'Γιάνκα), Νταμπό.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Ντουρίν, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Χαμάς, Τζουμ, Χάμπος, Ψύχας, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ιντζία, Γιάνκα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Παλάσιος, Χότσκο (90+3'Πάνιτς), Σεμέδο, Ζάιρο (76'Αλ Γκαντιουί), Χέσταντ (61'Ντάγκλας Αουρέλιο), Βαλακάρι (76'Ντράγκομιρ), Ταλίς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμεσακ.

Στον πάγκο: Πέτρου, Κοβάσεβιτς, Ν. Αουρέλιο, Αμπντουσαλάμοφ, Ζ. Αουρέλιο, Φυλακτού, Αλ Γκαντιουί, Μιχαήλ, Φουρ, Πάνιτς, Ντράγκομιτς, Πάγιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομπέρζ, Μαυρίας / Μπάιριτς.

Διαιτητής: Bertolo Nogueira Miguel

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος