Δόξα - ΑΠΟΕΛ: Πέμπτη σερί νίκη με... κλασικό Μαρκίνιος! (Φώτος)

- 13.11.2022

Μια στιγμή έμπνευσης του Μαρκίνιος ήταν αρκετή για το ΑΠΟΕΛ

Μια στιγμή έμπνευσης του Μαρκίνιος ήταν αρκετή για το ΑΠΟΕΛ για να πανηγυρίσει την 5η του σερί νίκη στο πρωτάθλημα! Οι «γαλαζοκίτρινοι» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Δόξα, το βράδυ της Κυριακής (13/11) και επικράτησαν με 1-0. Σκόρερ, ο Μαρκίνιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος με ατομική ενέργεια και ανατροπή του Στυλιανού.

**Περισσότερα σε λίγο...

Στο γήπεδο η ιστοσελίδα μας, σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

• Στο γήπεδο ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στην περιγραφή ο Σταύρος Παπαδημητρίου...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

ξθ7τυξη

-Έναρξη.

-2' Μικρή διακοπή στο ματς. Ο ρεφ Αντωνίου κατευθύνθηκε στους πάγκους και ανέφερε στον γυμνασίαρχο ότι γίνεται χρήση λέιζερ απ' την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ. Απ' τα μεγάφωνα ζητήθηκε απ' τους οπαδούς να σταματήσουν.

-3' Συνέχεια στο ματς.

-6' Ανέβασμα του Γουίλερ και γύρισμα από αριστερά προς τον Κβιλιτάια, σε κόρνερ ο Βαγιέχο. Πρώτο στο ματς.

-8' Κόρνερ του Σαρφό από δεξιά, κεφαλιά του Ντβάλι, "καθάρισε" η άμυνα της Δόξας.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή και κυκλοφορεί την μπάλα, αμύνεται οργανωμένα η Δόξα.

-17' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Δόξα, πολύ άστοχος ο Ασαμόα.

-19' Γύρισμα του Κοβάσεβιτς στον Σισκόφσκι, πίεσε ο Κβιλιτάια, έδιωξε δύσκολά σε πλάγιο ο κίπερ της Δόξας.

-21' Δεύτερο ανέβασμα του Γουίλερ και γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής, έδιωξε ο Στυλιανού.

-21' Σέντρα - σουτ του Κοβάσεβιτς, έξω η μπάλα.

-23' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Πλασέ του Ίλιτς εντός περιοχής με εξωτερικό φάλτσο, η μπάλα ελάχιστα δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χριστοδούλου.

-26' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος ελίχθηκε στον κεντρικό άξονα και ήταν έτοιμος να σουτάρει, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή. Είδε την κίνηση του Βιγιαφάνιες από αριστερά του, τον τροφοδότησε, ο Αργεντινός από κοντά (και λίγο πλάγια) έκανε το πλασέ αλλά ο Σισκόφσκι έκλεισε σωστά την γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

-27' Ψηλά έξω το σουτ του Βιγιαφάνιες.

-31' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος ντρίμπλαρε τον Στυλιανού από αριστερά εντός περιοχής, τον βρήκε κάτω χαμηλά ο αμυντικός της Δόξας.

ιβν θ

-33' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος, που κέρδισε το πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0!

5γρφωερ3ψςφψω3ςερ

-38' Απειλεί ξανά ο Μαρκίνιος! Ατομική προσπάθεια και προσποιήσεις από αριστερά, επικίνδυνο γύρισμα, πέρασε από όλους η μπάλα.

-40' Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς για φάουλ στον Δώνη.

-41' Κίτρινη και ο Βιγιαφάνιες. Ήταν στο όριο, θα χάσει ένα απ' τα δύο παιχνίδια του ΑΠΟΕΛ.

-43' Κάθετη του Σαρφό στον Δώνη, κόντραρε το σουτ του.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς αντί του Τσεμπάκ που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο φινάλε του πρώτου μέρους.  Σε θέση δεξιού μπακ ο Σατσιάς, αφού απουσιάζει και ο Σούσιτς.

-46' Αλλαγή και για την Δόξα. Τιτζιανί αντί Ιωσηφίδη.

-47' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Ατομική ενέργεια του Δώνη από δεξιά και γύρισμα, ο Κβιλιτάια πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Αντενόν έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-55' Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα. Αμπντουλαχί αντί του τραυματία Σόμπτζικ, που χτύπησε στο χέρι.

-56' Τετ α τετ του Σαντίκ με τον Χριστοδούλου, απέκρουσε σωτήρια ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ. Ως μην γενόμενη ωστόσο η φάση, αφού ο φορ της Δόξας έφυγε από θέση οφσάιντ.

-58' Κίτρινη ο Γουίλερ. Κι αυτός στο όριο, θα απουσιάσει σε ένα απ' τα επόμενα δύο ματς του ΑΠΟΕΛ.

-60' "Αγγίζει" την ισοφάριση η Δόξα! Βαθιά μπαλιά του Κοβάσεβιτς από αριστερά, ο Σαντίκ κατέβασε ωραία στον Μπένι ο οποίος από κοντά πλάσαρε ελάχιστα έξω.

-65' Κίτρινη στον Κβιλιτάια για διαμαρτυρίες.

-68' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός.

-70' Ατομική προσπάθεια του Δώνη και γύρισμα στην μικρή περιοχή, δεν μπόρεσε ο Κβιλιτάια.

-71' Στο έδαφος ο Ίλιτς, εντός περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σατσιά. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι, "παίζεται" από ρεφ και VAR.

-73' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ και Ντάλσιο στις θέσεις Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες.

υηθηβν

-75' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια είδε το ανέβασμα του Γουίλερ και του έδωσε την μπάλα από αριστερά εντός περιοχής, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Εφραίμ το σουτ, αλλά ο Σισκόφσκι με τρομερά αντανακλαστικά έδιωξε σε κόρνερ.

-76' Αλλαγή για την Δόξα. Ρονταλέγκα αντί Ίλιτς.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο...

-83' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μπλουμ αντί Δώνη.

-87' Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ από δεξιά, γύρισμα του Μπλουμ, έδιωξε σωτήρια ο Στυλιανού και κέρδισε φάουλ απ' τον Εφραίμ.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ηλία αντί Σαρφό.

-90+4' Αλλαγή για την Δόξα. Καργκμπό αντί Στυλιανού.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς (76'Ρονταλέγκα), Ιωσηφίδης (46'Τιτζιανί), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Στυλιανού (90+4'Καργκμπό), Σόμπτζικ (55'Αμπντουλαχί).

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Τιτζιανί, Καραμανώλης, Ρονταλέγκα, Σιαθάς, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα, Καργκμπό.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (73'Ντάλσιο), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ (46'Σατσιάς), Κρέσπο, Μαρκίνιος (73'Εφραίμ), Γουίλερ, Σαρφό (90+4' Ηλία), Κοσταντίνοφ, Δώνης (83'Μπλουμ).

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοβάσεβιτς / Βιγιαφάνιες (3η), Γουίλερ (3η). Κβιλιτάια.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος