Δόξα - Ομόνοια: Ουσιαστική και “διπλό” με Μπρούνο και Μπέζους

- 01.10.2022

Η Ομόνοια πήρε την ουσία από το Κατωκοπιά Επιστροφή” και με γκολ των Μπρούνο Φελίπε στο 41' και Μπέζους στο 90+5' νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Δόξα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο “Κατωκοπιά Επιστροφή”...

-Ξεκίνησε το ματς.

-5' Επικίνδυνη πάσα του Ανσαριφάρντ στην καρδιά της άμυνας της Δόξας, ο Κοβάσεβιτς απομάκρυνε πριν δημιουργηθεί κίνδυνος.

-8' Νωρίς η πρώτη κάρτα, στον Ίλιτς που τράβηξε τον Μπρούνο στη μεσαία γραμμή.

-11' Σουτ του Λοΐζου εξ επαφής αλλά από πολύ πλάγια θέση, έφυγε παράλληλα με την εστία η μπάλα.

-13' Νέα προσπάθεια από τον Λοΐζου, αυτή την φορά με πλασέ από διαγώνια δεξιά, ο Σισκόφσκι έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία στο ματς.

-14' Καλή στιγμή και η Δόξα τώρα, με δυνατό σουτ του Βαγιέχο εκτός περιοχής που έφυγε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια.

-18' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι, σε μια γρήγορη επίθεση. Ο Ίλιτς έδωσε στον Μπένι, αυτός γύρισε στον Σαντίκ αλλά το πλασέ του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό και ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

-20 λεπτά παιχνιδιού, καλός ο ρυθμός χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να έχει κυριαρχήσει.

-25' Πλασέ του Ανσαριφάρντ εκτός περιοχής, εκτός στόχου.

-25' Στο έδαφος ο Μάθιους, μέσα το ιατρικό τιμ.

-26' Είναι εντάξει ο μπακ της Ομόνοιας, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-Φτάσαμε στο 30', χάλασε ο ρυθμός, χωρίς ευκαιρία από το 18' και μετά.

-32' Τελική μετά από 15 λεπτά, με τον Ασαμόα από καλή θέση να σουτάρει έξω και ενώ ο Φαμπιάνο "έλεγχε" την πορεία της μπάλας.

-36' Καλή στιγμή το τριφύλλι μετά από ώρα, με... εναέριο βολέ του Παπουλή που έφυγε λίγο έξω.

-41' ΓΚΟΛ 0-1! Κάθετη του Μπρούνο στον Ανσαριφάρντ, αυτός το τακουνάκι στον Λέζιακς, έγινε διεκδίκηση και τελικά ο μπακ της Ομόνοιας κατάφερε να δώσει στον Μπρούνο, ο οποίος με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ.

j

-Το γκολ ελέγχεται για πιθανό οφσάιντ στο τακουνάκι του Ανσαριφάρντ στον Λέζιακς.

-43' Παραμένει το 0-1 μετά τον έλεγχο του VAR και συνεχίζουμε.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Η ομάδα του Λένον είχε την ουσία με έναν από τους καλύτερους της παίκτες στην σεζόν. Ο Μπρούνο άνοιξε το σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο, πριν την ανάπαυλα. Μοιρασμένο το παιχνίδι στο 1ο μέρος, με την Δόξα να έχει και αυτή κάποιες καλές στιγμές αλλά να μην τις εκμεταλλεύεται.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα, μέσα ο Σότσικ, έξω ο Παυλίδης.

-47' Ζήτησαν πέναλτι οι της Ομόνοιας για πτώση του Λοΐζου μέσα στην περιοχή, σε επαφή με τον Αντενόν,

- Η φάση εξετάζεται από το VAR.

j

- Ο Ρεφ Αργυρού οδηγείται σε on field review. Σε θέση οφσάιντ ο νεαρός άσος, δίνει την παράβαση ο διαιτητής.

-52' Διπλή φάση για την Δόξα με τους Βαγιέχο και Ίλιτς, άστοχα τα σουτ τους.

-55' Νέα ευκαιρία για την Δόξα. Έγινε η κεφαλιά από τον Σαντίκ, διώχνει ο Φαμπιάνο, δεύτερη κεφαλιά αμύνεται ο Μίλετιτς.

-60' Μέσα ο Γκόμεζ, έξω ο Ίλιτς.

-62' Συρτό σουτ από τον Μπρούνο, λέει όχι ο Σισκόφσκι.

-64' Ο Λοΐζου φεύγει σε τετ α τετ, ο Σισκόφσκι θα κερδίσει την μονομαχία.

-67' Κίτρινη κάρτα στον Μιξ.

-69' Kίτρινη κάρτα στον Μπρούνο. Εκτέλεσε το φάουλ ο άσος της Ομόνοιας προτού σφυρίξει ο ρεφ.

-72' Σουτ του Μπένι μετά από εκτέλεση φάουλ, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

-73' Έξω οι Μιξ και Παπουλής , μέσα οι Μπάρκερ και Κίτσος.

-77' Σειρά του Χαραλάμπους να επιχειρήσει ένα σουτ, παρών ο Σισκόφσκι.

-79' Μέσα ο  Τιτζιανί για τη Δόξα, έξω ο Στυλιανού.

-79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, μέσα Κακουλλής και Ζαχαρίου, έξω οι Καρίμ και  Λοΐζου.

-82' Γύρισμα από τον Τιτζιανί, σούταρε ο Σαντίκ, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-84'  Πολύ καλή σέντρα από τον Ζαχαρίου, από τα δεξιά, άστοχος από κοντά ο Κακουλλής.

-88' Έξω ο σκόρερ της Ομόνοιας Μπρούνο, μέσα ο Μπέζους.

-90' Σέντρα από τον Κοβάσεβιτς και ανάποδο ψαλίδι από τον Τιτζιανί, δεν ήταν καλή η εκτέλεση.

-90' Με δέκα παίκτες η Δόξα. Δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αντενόν, για φάουλ στον Κακουλλή.

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+5' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μπέζους. Τρίπλαρε κάθετα, πέρασε από την άμυνα της Δόξας και "εκτέλεσε" το Σισκόφσκι.

- Τέλος αγώνα

Δόξα (Ρ.Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Κέρλα, Ίλιτς(60' Γκόμεζ), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης(46' Σότσικ), Βαγιέχο, Στυλιανού.

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κάλβο, Τιτζιανί, Γκόμεζ, Φαουάζ, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφκσι, Μέσκα, Κάρμπο, Σότσικ.

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέζιακς, Μιξ(73' Μπάρκερ), Χαραλάμπους, Παπουλής(73' Κίτσος), Μπρούνο, Λοΐζου, Ανσαριφάρντ.

-Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Μπάρκερ, Κίτσος, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Κακουλλής, Ν.Κυριακίδης, Χούπερ, Μπέζους, Μάταβζ.

Κίτρινες: Ίλιτς, Αντενόν/Μιξ, Μπρούνο

Κόκκινες: Αντενόν

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης