Έβαλε δυο, μπορούσε για περισσότερα!

- 15.03.2021

Ένα καταιγιστικό αλλά… άστοχο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-0 την Καρμιώτισσα

Ένα καταιγιστικό αλλά… άστοχο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-0 την Καρμιώτισσα χάρις τα γκολ των Τζο Γκάρνερ στο 70ο λεπτό και Ντιεμερσί Ντονγκαλά στο 90+4.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σπατάλησαν… μπόλικες ευκαιρίες αλλά ο Άγγλος φορ με το έκτο του γκολ ξεκλείδωσε το τρίποντο, το σφράγισε… ο Ντονγκαλά.

Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη ήταν πολύ δημιουργική αλλά αστοχία, επιπολαιότητα και ατυχία δεν έφεραν το γρήγορο γκολ με αποτέλεσμα να αγχωθεί για την υπόθεση νίκη.

Εξαιρετική απόκρουση του Ουζόχο σε μακρινό σουτ του Σασί, ο Νιγηριανός κράτησε στο μηδέν το ΑΠΟΕΛ.

Σκόραρε ο Μπεν Σαχάρ αλλά ακυρώθηκε το γκολ μέσω VAR για επιθετικό φάουλ του Γκάρνερ.

Στους 37 το ΑΠΟΕΛ και στη πρώτη θέση του Β’ γκρουπ, στους 21 βαθμούς η ομάδα του Γιαννάκη Ποντικού.

- Αρχίζει ο αγώνας, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Πρώτη επιθετική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, εύκολα ο Κίττος μαζεύει τη μπάλα.

- 2' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κατσαντώνης έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας και απέναντι από τον Κίττο έκανε το πλασέ, το βγάζει ο κίπερ της Καρμιώτισσας. Κάθετη πάσα του Ντονγκαλά, ο "Κάτσα" αστοχεί στο τετ α τετ. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ την φάση.

- 3' Προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα, ο Ρόμο πήγε να κάνει το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

- 4' Κράτημα του Ρεϊνολντς στον Γκάρνερ, στο έδαφος ο Άγγλος φάουλ για το ΑΠΟΕΛ σε πλάγια θέση.

- 5' Ο Ζαχίντ εκτέλεσε, διώχνει ο Πέρεζ με το κεφάλι.

- 8' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ, ο Ενσούε στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Ρέινοντς. Πάει για On field review ο Αναστασίου. Ο VAR, Γιώργος Νικολάου έχει αντίθετη άποψη.

- 10' Δεν υπάρχει πέναλτι αποφασίζει ο Αναστασίου. Παίρνει πίσω την αρχική του απόφαση.

- 16' Κόρνερ η Καρμιώτισσα, η μπάλα έφτασε εκτός περιοχής στον Χρίστου, το σουτ πολύ άστοχο.

- 17' Ο Κατσαντώνης πιέζει τον Πέρεζ, καταφέρνει ο Ισραηλινός να διώξει τη μπάλα προτού κλέψει ο διεθνής φορ του ΑΠΟΕΛ.

- 18' Σέντρα του Μόμο Σάσι από τα δεξιά με στόχο τον Ρόμο, ο Σάντος είναι στο σωστό σημείο και διώχνει με το κεφάλι.

- 19' Γρήγορη επίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ μοίρασε δεξιά στον Ντονγκαλά, κόρνερ κερδίζει ο Αφρικανός.

- 20' Επικίνδυνο συρτό γύρισμα του Κλωναρίδη, πέφτει με αυτοθυσία ο Κίττος προ του Ενσούε που έκανε την προβολή για να σκοράρει.

- 22' Στο έδαφος ο Γκάρνερ στο ύψος της περιοχής, ζητά φάουλ ο Άγγλος, παίζεται από τον Αναστασίου.

- 23' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ! Ο Άγγλος από πλάγια θέση απέναντι από τον Κίττο έκανε το σουτ, το βγάζει με τα πόδια ο κίπερ της Καρμιώτισσας! Μπορούσε ο Γκάρνερ να δώσει έτοιμο γκολ στον Κατσαντώνη που ήταν αφύλακτος και περίμενε την πάσα. Πάντως πιστώνεται ο φορ του ΑΠΟΕΛ για το πείσμα του και το πως κατάφερε να ξεφύγει από τον αμυντικό της Καρμιώτισσας.

δφσδφσδφδ

- 24' Κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, κεφαλιά ο Ενσούε άουτ.

- 26' Άγγιξε εκ νέου το γκολ το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντονγκαλά να μπαίνει στη περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα προς το μέρος του Γκάρνερ, η πάσα δεν ήταν ακριβώς στο σημείο που ήταν ο Άγγλος με αποτέλεσμα να διώξει ο Πέρεζ. Χάθηκε η ευκαιρία για το 1-0.

- 29' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ, μετά από σουτ του Ενσούε. Προηγήθηκε πάσα του Γκάρνερ προς το μέρος του Ζαχίντ, ο Νορβηγοπακιστανός με επίδειξη υψηλής τεχνικής ταλαιπώρησε την άμυνα της Καρμιώτισσας, έδωσε στον Ενσούε, το σουτ του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα άουτ.

- 31' Τελική για την Καρμιώτισσα, οι Σάσι-Ρόμο συνδυάστηκαν, ο Βενεζουελάνος φορ έκανε το πλασέ, η μπάλα αρκετά μέτρα έξω.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δημιουργικό το ΑΠΟΕΛ αλλά μέχρι στιγμής το γκολ δεν έρχεται. Λείπει η τελική πάσα που θα φέρει το γκολ. Στο 58% η κατοχή για το ΑΠΟΕΛ, στο 42% η ομάδα του Ποντικού.

δφγφδγ

- 35' Πήγε να απειλήσει η Καρμιώτισσα, δεν βγήκε η τελική πάσα προς το μέρος του Ρόμο. Καλός συνδυασμός για τους "φιλοξενούμενους".

- 36' Κεφαλιά του Γκάρνερ, μαζεύει ο Κίττος, ο Άγγλος φορ πήδηξε πιο ψηλά από τον προσωπικό του αντίπαλο.

- 38' Σουτ των Ζαχίντ και Ντονγκαλά τα βγάζει η άμυνα της Καρμιώτισσας.

- 41' Συρτό σουτ του Κλωναρίδη εκτός περιοχής, λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κίττου.

- 43' Προωθημένη πάσα του Βινίσιους στον Ντονγκαλά, ο Αφρικανός στον χώρο για τον Ζαμπάλα, ο Αργεντινός πήγε για την σέντρα, κερδίζει το κόρνερ.

- 44' Νέα χαμένη ευκαιρία, ο Ντονγκαλά! Ο Αφρικανός από πλάγια θέση μπήκε στη περιοχή, απέναντι από τον Κίττο, το σουτ του άουτ! Εκνευρισμένος ο Σάββας Πουρσαϊτίδης για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και τις επιλογές των ποδοφαιριστών του. Υπήρχαν επιλογές για τον Αφρικανό αυτός προτίμησε το σουτ.

δφγδφγγδφγφδγδγγ

- 45+2' Σουτ του Ζαχίντ, διώχνει πάνω στην γραμμή ο Πέρεζ!

Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Στο μηδέν οι δυο ομάδες. Καταιγιστικό το ΑΠΟΕΛ αλλά άστοχο. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έφτιαξε πάρα πολλές ευκαιρίες αλλά δεν τις μετουσίωσε σε γκολ.

Εναρξη στο Β΄ ημίχρονο.

- 46' Απόκρουση Ουζόχο σε σουτ του Ρόμο! Ο Βενεζουελάνος εκτός περιοχής, αφύλακτος έκανε το πλασέ, σε ετοιμότητα ο Νιγηριανός.

σδφσδφσδφσδφδφδφσδφ

- 47' Απάντηση του Κλωναρίδη, ο Βελγοέλληνας μέσα από την περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα μόλις έξω!

- 48' Στην κόντρα το ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ έφυγε κατά μέτωπο, προτίμησε την πάσα, ο Ντονγκαλά άργησε και δεν κατάφερε να απειλήσει.

- 49' Άνοιξε το παιχνίδι, γρήγορος ο ρυθμός στο ματς.

- 51' Νέα ευκαιρία, ο Ντονγκαλά την σέντρα, ο Γκάρνερ έκανε τη κεφαλιά, η μπάλα άουτ! Νίκησε τους Πέρεζ-Κίττο ο Άγγλος αλλά η προσπάθεια του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 52' Ο Λουντέμο παίρνει τη θέση του Κατσαντώνη.

- 53' Ο Ρόμο έκλεψε την μπάλα από τον Βινίσιους, έφυγε από τον χώρο του κέντρου αλλά τον πρόλαβε ο Σάντος και το πλασέ του ήταν εντελώς αδύναμο.

- 54' Ωραίο πλασέ του Ενσούε στο ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 55' Πήγε για εντυπωσιακό γκολ ο Ίσμα Σάσι, από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με μπόλικο φάλτσο, ο Ουζόχο το βγάζει σε κόρνερ! Εντυπωσιακό σουτ, εξαιρετική απόκρουση του Νιγηριανού.

- 57' Στο έδαφος ο Γιάννης Σατσιάς, ο νεαρός μέσος δεν μπορεί να συνεχίσει, αποχωρεί με φορείο. Να ευχηθούμε να μην αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Ο Μπεν Σαχάρ θα τον αντικαταστήσει. Στον ώμο φαίνεται να υποφέρει ο Σατσιάς.

- 62' Οι Ενσούε-Κλωναρίδης συνεργάζονται, ο τελευταίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

- 64' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Μόμο Σάσι από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πολύ καλό σουτ ο Μόμο Σάσι.

- 65' Το ΑΠΟΕΛ έκλεισε την Καρμιώτισσα στην περιοχή της, ο Ζαχίντ ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, έδωσε στον Λουντέμο, ο Νορβηγός άσος έκανε το σουτ η μπάλα άουτ.

- 67' Σουτ ο Μόμο Σάσι, η μπάλα άουτ. Δεν ανησύχησε ο Ουζόχο.

- 70' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 1-0! Ο Γκάρνερ! Ο Άγγλος μέσα στη περιοχή, με ωραίο γυριστό νίκησε τον Κίττο. Ο Κλωναρίδης με διπλή προσπάθεια, σέρβιρε το γκολ στον σκόρερ. To 6o γκολ του Γκάρνερ

- 74' Φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ σε πλάγια θέση, ο Ζαχίντ πίσω από την μπάλα.

- 75' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 2-0! Ο Μπεν Σαχάρ ακούμπησε τελευταίος τη μπάλα! Πάει στο VAR ο Αναστασίου. Για πιθανό επιθετικό φάουλ.

- 78' Ακυρώθηκε το γκολ του ΑΠΟΕΛ για επιθετικό φάουλ του Γκάρνερ.

- 81' Ετοιμάζει τριπλή αλλαγή ο "Πούρσα".

- 83' Οι Σιέλης, Γαβριήλ και Νούχιου στις θέσεις των Ζαχίντ, Κλωναρίδη και Γκάρνερ.

- 85' Πήγε να οπλίσει... ο Μπεν Σαχάρ αλλά γλίστρησε και δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+4' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 2-0! Ο Ντονγκαλά!

ΤΕΛΟΣ

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Σατσιάς (Μπεν Σαχάρ 59'), Ζαχίντ (Σιέλης 83'), Κλωναρίδης (Γαβριήλ 83'), Ντονγκαλά, Κατσαντώνης (Λουντέμο 52'), Γκάρνερ (Νούχιου 83')

-Στον πάγκο οι Σίλβα, Σιέλης, Γουίλερ, Μερκής, Ζόρζε, Λουντέμο, Γαβριήλ, Νούχιου, Σαχάρ:

Καρμιώτισσα: Κίττος, Στυλιανού (Μπαράνοφ 46'), Ευσταθίου, Ρομό, Μ. Σάσι (Παχίπης 67'), Χρίστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι (Σουμπουνού 76'), Χατζηβασίλη, Χρίστου, Ρέινολντς (Xερσκοβιτς 88')

-Στον πάγκο: Παπλωματάς, Μπαράνοφ, Παχίπης, Σουμπουνού, Κωμοδίκης, Σάββα, Βαλέντε, Καψός, Χερτσκοβιτς.

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος

VAR: Νικολάου Γιώργος