Έγραψε ιστορία η Ομόνοια - Για πρώτη φορά στους ομίλους

- 16.09.2020

Thumbnail
Είναι στους ομίλους με ΓΙΓΑΝΤΑ Φαμπιάνο στα πέναλτι!!!

Απίστευτο Ευρωπαϊκό βράδυ για γερά νεύρα αλλά... άξιζε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η Ομόνοια έγραψε ιστορία στο ΓΣΠ αφού απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι και για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ!!

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

-Τα πέναλτι θα γίνουν στην πλευρά του Βόρειου πετάλου

-Πρώτος ο Gavric, 0-1

-Ισοφαρίζει ο Γιόρντι!

-Σκοράρει και ο Μπεν, 1-2 με δυνατό σουτ στη μέση της εστίας

-Γκόμες, συρτή εκτέλεση και 2-2!

-Σειρά του Falcinelli, το πιάνει ο Φαμπιάνο!

-Ασαντέ τώρα για την Ομόνοια και 3-2! Πολύ ψύχραιμος, συρτή εκτέλεση

-Ο Degenek σουτάρει, το πιάνει και αυτό ο Φαμπιάνο!!

-Ο Λέζιακς τώρα. Σκοράρει και η Ομόνοια είναι στους ομίλους!!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε ο αγώνας, κάθε επιτυχία στην Ομόνοια

-3' Σουτ του Τιάγκο εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-4' Επικίνδυνο γύρισμα του Vukanovic από δεξιά, πέφτει και απομακρύνει ο Φαμπιάνο

-8' Σέντρα του Τιάγκο, κεφαλιά του Κακουλλή υπό πίεση, εύκολα ο Borjan

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ, χωρίς ευκαιρία

-13' Πρώτη καλή φάση. Σουτ του Ivanic λίγο έξω απ' την περιοχή, ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και έδιωξε

-14' Κίτρινη στον Sanogo για φάουλ στον Γιόρντι

-18' Ψαλιδάκι απ' τον Ben μέσα στην περιοχή, πολύ άστοχο

-22 λεπτά. Κρατάνε μπάλα οι Σέρβοι μέχρι στιγμής. Η Ομόνοια είναι "μαζεμένη"

-24' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-27' Σουτ του Katai από μακριά, ο Λανγκ βάζει την κόντρα και η μπάλα πάει κόρνερ

-27' Επικίνδυνη σέντρα από το κόρνερ, ωστόσο ο διαιτητής σωστά σφύριξε χέρι του Vukanovic ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής

-30' ΓΚΟΛ 1-0!! Η Ομόνοια κέρδισε τρία σερί κόρνερ και στο τρίτο έφτασε στο γκολ. Ο Γιόρντι εκτέλεσε καταπληκτικά στο "πρώτο" δοκάρι, ο Borjan απέκρουσε πολύ δύσκολα, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μετά χτύπησε στον Λούφτνερ και πήγε στα δίκτυα

-34' Συρτό σουτ του Kanga εκτός περιοχής, άστοχο

-35 λεπτά, στο 56% η κατοχή για τον Ερυθρό Αστέρα όμως η Ομόνοια... έχει το μοναδικό που μετράει, που είναι ασφαλώς το γκολ

-39' Ο Kanga δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Γιόρντι έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήγε μόλις κόρνερ. Επικίνδυνη φάση

-45' ΓΚΟΛ 1-1. Έγινε σέντρα στην περιοχή από τον Ben, ο Ivanic ξέφυγε απ' το μαρκάρισμα και με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Επικίνδυνη φάση για τους Σέρβους, με τον Ivanic να σουτάρει από κοντά, τον Λούφτνερ να βάζει την κόντρα, την μπάλα να χτυπά στον παίκτη των Σέρβων και να φεύγει έξω

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-48' Δυνατό σουτ του Katai από διαγώνια αριστερά μέσα στην περιοχή, πέφτει και αποκρούει ο Φαμπιάνο

-49' Διακοπή. Ο Rodic είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Φαμπιάνο. Μέσα το ιατρικό τιμ

-50' Συνεχίζεται ο αγώνας. Είναι ΟΚ ο παίκτης των φιλοξενουμένων

-52' Κάρτα στον Katai που τράβηξε τον Παπουλή

-52' Τώρα κάρτα στον Χούμποτσαν για φάουλ στον Vukanovic λίγο έξω απ' την περιοχή. Πρώτη για παίκτη της Ομόνοιας

-54' Εκτελεί απευθείας ο Katai, ο Φαμπιάνο βγάζει ακόμα μια δύσκολη απόκρουση. Κόρνερ

-56' Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια, με τον Μποτεάκ να σεντράρει, τη μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει κόρνερ. Για λίγο δεν πρόλαβε ο Παπουλής τη μπάλα

-59' Ο Ben περίπου από το σημείο του πέναλτι πλασάρει έξω. Επικίνδυνη φάση. Μπήκαν καλύτερα οι Σέρβοι και ψάχνουν το γκολ. Στο 59% η κατοχή για την ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς

-61' Νέα καλή φάση. Πλασέ του Ivanic, λίγο έξω

-62' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Εξαιρετική προσπάθεια του Κακουλλή, έδωσε στον Παπουλή, αυτός έστρωσε στον Γκόμες που εκτός περιοχής σούταρε λίγο έξω

-63' Φάουλ του Λανγκ στον Ben σε πολύ επικίνδυνο σημείο, μόλις έξω απ' την περιοχή. Κίτρινη στον παίκτη της Ομόνοιας

-64' Εκτελεί ο Kanga, ο τερματοφύλακας του τριφυλλιού είναι στην σωστή θέση και μπλοκάρει

-65' Κίνηση από τον Μπεργκ. Ο Σενέ στη θέση του Κακουλλή

-67' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς γέμισε από αριστερά, ο Μποτεάκ έπιασε εξαιρετικό γυριστό σουτ και ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα έβγαλε μια πολύ δύσκολη απόκρουση

-70' Διάλειμμα για νερό

-75 λεπτά. Η ομάδα του Μπεργκ είναι πολύ καλύτερη από το 65' και μετά. Ανέβηκε ψηλά, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ

-75' Ευκαιρία για τους Σέρβους. Ο Μπεν βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά και ο Λέζιακς ήταν μπροστά απ' το τέρμα και έκοψε

-77' Ο Λέζιακς από αριστερά μέσα στην περιοχή, κάνει ένα κακό σουτ

-80' Πολύ επικίνδυνη στιγμή, ο Λανγκ κάνει εξαιρετικό τάκλιν και προλαβαίνει τον Katai που εξ επαφής ήταν έτοιμος να πλασάρει

-81' Ο Jovancic στη θέση του Ivanic

-83' Κάρτα στον Γιόρντι για φάουλ στον Kanga στη μεσαία γραμμή. Τρίτη για παίκτη της Ομόνοιας

-Ακόμα πέντε λεπτά...

-88' Συρτό σου του Jovancic από μακριά, έξω

-89' Ο Falcinelli στη θέση του Vukanovic. Αλλάζει τον στράικερ του ο Στάνκοβιτς

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-90+3' Ο Κούσουλος αντικαθιστά τον Χούμποτσαν

-90+4' Τέλος. Στην παράταση το ματς. Τρίτο σερί για την Ομόνοια που θα προσπαθήσει να κάνει ότι και στα προηγούμενα δύο

-Ξεκίνησε η παράταση

-91' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-Έφυγαν τα πρώτα πέντε λεπτά χωρίς ευκαιρία

-98' Ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή

-99' Πολύ έξυπνη κάθετη του Γιόρντι στον Σενέ, ο Borjan βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε

-101' Ο Gavric στη θέση του Katai

-104' Απευθείας χτυπά ένα φάουλ από πολύ μακριά ο Γιόρντι, άστοχο το σουτ

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

-105+2' Ημίχρονο στην παράταση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με τον Gajic να παίρνει τη θέση του Rodic

-Πολύ κουρασμένοι εδώ και ώρα οι περισσότεροι παίκτες και των δυο ομάδων. Κάποιοι κάνουν... υπερπροσπάθεια για να αντεπεξέλθουν

-109' Κίτρινη στον Σενέ για φάουλ, πέμπτη για παίκτη της Ομόνοιας

-112' ΔΟΚΑΡΙ! Ευκαιρία μετά από ώρα. Ψηλοκρεμαστό σουτ του Gavric, χτυπά στο πάνω μέρος του δοκαριού και πάει έξω

-116' Κίτρινη στον Milunovic για φάουλ στον Τιάγκο

-117' Άλλη μια κίτρινη, στον Gajic για επικίνδυνο τάκλιν στον Κούσουλο

-118' Ο Ασαντέ στη θέση του Τιάγκο

-Ένα λεπτό η καθυστέρηση

-122' ΤΕΛΟΣ, πάμε στα πέναλτι!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (93' Κούσουλος), Λούφτνερ, Λέζιακς, Γιόρντι, Γκόμες, Τιάγκο (118' Ασαντέ), Παπουλής (98' Λοΐζου), Μποτεάκ, Κακουλλής (65' Σενέ)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μαυρίας, Ντούρις

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Borjan, Gobeljic, Rodic (106' Gajic), Degenek, Milunovic, Sanogo, Kanga, Ivanic (81' Jovancic), Katai (101' Gavric), Ben, Vukanovic (89' Falcinelli)

Στον πάγκο: Popovic, Pankov, Nikolic

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χούμποτσαν, Λανγκ, Γιόρντι, Κούσουλος, Σενέ / Sanogo, Katai, Milunovic, Gajic