Είχε ουσία, πάθος, Μάντζη και Γκουστάβο!

- 28.09.2020

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό

Πολύ σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο με τους μαυροπράσινους να επικρατούν της Πάφου με 2-1. Μάντζης (60΄) και Γκουστάβο (76΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ) οι σκόρερ για την ομάδα του Πετράκη η οποία ήταν ουσιαστική στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη. Ο Βαλακάρι στο 90+3΄από το σημείο του πέναλτι μείωσε στο σκορ αλλά ήταν πολύ αργά για κάτι περισσότερο.

Προβληματική η εμφάνιση της Πάφου στο δεύτερο μέρος. Χαρακτηριστικό αυτού η πρώτη ουσιαστική της ευκαιρία η οποία ήρθε στο 80΄. Από την άλλη ο Ολυμπιακός, αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά στο πρώτο μέρος, ήταν καλύτερος από την αντίπαλο του, είχε πάθος και χτυπώντας δις στο δεύτερο, έφτασε σ΄ ένα μεγάλο τρίποντο. Στους 9 βαθμούς οι μαυροπράσινοι, έμειναν στους δύο οι Παφίτες.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Σέντρα στο παιχνίδι.

-2' Το πρώτο σουτ του αγώνα είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Γκουστάβο σούταρε με τον Ρούτκο να μαζεύει.

-4' Εκτέλεση φάουλ για τους "μαυροπράσινους" με τον Μανρίκε. Απευθείας έξω η μπάλα.

-5' Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλλιά, για φάουλ στον Βαλακάρι.

-10' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

-12' Το πρώτο κόρνερ στο ματς είναι για την Πάφο, ωστόσο περνάει ανεκμετάλλευτο.

-13’ Γύρισμα του Βα από πλάγια θέση, κοντράρει στον Ανδρέου η μπάλα και μαζεύει ο Μιχαήλ.

-15΄Χωρίς φάσεις το παιχνίδι μας στο πρώτο τέταρτο. Είναι αναγνωριστικά τα πρώτα αυτά λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Δεν έχουμε να σημειώσουμε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια μπροστά απ΄τις δύο εστίες. Υπάρχει πρόθεση από αμφότερες τις ομάδες να αναπτυχθούν από τα άκρα πάντως…

-17' Καλή στιγμή για την Πάφο. Έγινε η σέντρα από τον Φουρ, ο Βα πρόλαβε και έδωσε στον Βαλακάρι με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την άμυνα του Ολυμπιακού να διώχνει σε κόρνερ.

-18' Σουτ από τον Χάτσισον, εντελώς άστοχο.

-21' Φάουλ για την Πάφο σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Το φάουλ το έκανε ο Σαμπίνια πάνω στον Αουρέλιο.

-22' Εκτελείται απευθείας το φάουλ από τον Πάντσεον, έξω η μπάλα.

-**40 περίπου Παφίτες έκαναν το ταξίδι για το Μακάρειο προκειμένου να στηρίξουν από κοντά τους ποδοσφαιριστές του Τόσακ.

-24' Cooling break.

-25' Επανεκκίνηση στο ματς.

-28' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενος. Έγινε η σέντρα από τον Χάτσισον ο Βαλακάρι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

-31' Στο 51% η κατοχή για τον Ολυμπιακό, στο 49% για την Πάφο.

-33' Αν πρέπει να πούμε ποια ομάδα στέκεται καλύτερα στο γήπεδο αυτή είναι η Πάφος. Οι φιλοξενούμενοι φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Νεόφυτου Μιχαήλ χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να αναπτυχθεί ορθόδοξα.

-34'  Προϋπόθεση που δεν έγινε ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κι΄ αυτό γιατί ο Μάντζης που έφυγε προς την εστία της Πάφου, δεν έκοψε σωστά την μπάλα στον Φαν Κέσελ ο οποίος ήταν σε ευνοϊκή θέση. Ο Βαλεριάνος έκοψε αυτή την αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

-36' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Φαν Κέσελ έδωσε ωραία την μπάλα στον Μανρίκε, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

-38' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Έγινε η σέντρα για τους μαυροπράσινους, ο Μάντζης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, με την άμυνα της Πάφου να την διώχνει σε κόρνερ.

-**Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του στα τελευταία λεπτά. Οι μαυροπράσινοι έφτασαν σε μία δύο περιπτώσεις μπροστά στην εστία του Ρούτκο χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μανρίκε. Αυτό ικανοποίησε τους οπαδούς των γηπεδούχων οι οποίοι χειροκροτούν τους ποδοσφαιριστές του Πετράκη.

-42' Κίτρινη κάρτα στον Βαλεριάνο για φάουλ πάνω στον Γαρουφαλλιά.

-Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+1' Κάρτα στον Μάντζη για φάουλ στον Φουρ.

-45+2' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, έξω η μπάλα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

-47' Σέντρα σουτ από τον Βα, πέφτει και μαζεύει ο Μιχαήλ.

-50' Ένα γύρισμα του Βα, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στον Μιχαήλ.

-52' Στο έδαφος ο Βα.

-53' Συνεχίζει κανονικά ο άσος της Πάφος FC.

-57' Σουτ από τον Βαλακάρι, καμία ανησυχία από τον κίπερ του Ολυμπιακού.

-58' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Σαντάνα, μέσα ο Ζαχαρίου.

-59΄Μεγάλη διπλή φάση για τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστές τους Ζαχαρίου και Ρούτκο. Ο Κύπριος επιθετικός με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ο Φαν Κέσελ ήταν αυτός που έκανε το γύρισμα από δεξιά με τον διεθνή επιθετικό να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ της Πάφου σε δύο χρόνους. Φοβερή χαμένη ευκαιρία για τους μαυροπράσινους…

-60' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, με τον Μάντζη από κοντά να πιάνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ για τον Τακτακαλά.

-67' Αλλαγή για την Πάφο, έξω ο Μπεριγκό, μέσα ο Ράκελς.

-68΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γαρουφαλλιάς δεν μπορεί να συνεχίσει μέσα ο Σωτηρίου.

-69΄ Cooling break.

-71' Ωραία κούρσα από τον Ζαχαρίου, έδωσε στον Φαν Κέσελ ο οποίος έκανε το σουτ και ο Χάτσισον έδιωξε σε κόρνερ.

-75' Ο Ολυμπιακός είναι πιο ουσιαστικός από την Πάφο. Οι Παφίτες με ανούσια κατοχή δεν έχουν καταφέρει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Απ΄την άλλη ο Ολυμπιακός με περισσότερη ενέργεια και με έναν Ζαχαρίου που είναι πάντοτε επικίνδυνος είναι δίκαια μπροστά στο σκορ.

-76' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Πανέμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Γουστάβο, ο άσος του Ολυμπιακού έστειλε την μπάλα απευθείας στα δίχτυα του Ρούτκο και έκανε το 2-0.

-77' Έξω ο Χάτσισον μέσα ο Φυλακτού για την Πάφο. Έξω ο Μάντζης, μέσα ο Πεχλιβάνης για τον Ολυμπιακό.

-80΄ Σουτ από τον Φυλαχτού, η μπάλα χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και πηγαίνει έξω.

-81' Τελευταία αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Φουρ, μέσα ο Κουζίκ.

--85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μανρίκε, απομακρύνει η άμυνα της Πάφου.

-88'Κίτρινη στον Ανδρέου για φάουλ στον Ράκελς.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-89' Σκοράρει η Πάφος, αλλά ο βοηθός σηκώνει την σημαία για οφσαιτ, ήταν λίγο πιο μπροστά ο Σάιζ.

-90+2 Πέναλτι για Πάφο για χέρι του Σωτηρίου.

-90+3 ΓΚΟΛ για την Πάφο, από την "άσπρη" βούλα με τον Βαλακάρι.