Έκανε το ΜΠΑΜ η Ελβετία, πέταξε έξω τους Γάλλους!!

- 29.06.2021

Η Ελβετία προκρίθηκε στους “8” του Euro!

Φανταστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι με μεγάλη νικήτρια την Ελβετία η οποία απέκλεισε τα πέναλτι την πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία και προκρίθηκε στους “8” του Euro!

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-3. Τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι. Μοιραίος ο Μπαμπέ ο οποίος έχασε το πέμπτο πέναλτι των Γάλλων (απέκρουσε ο Ζόμερ) και έδωσε την πρόκριση στην Ελβετία.

2-2 η Γαλλία με Ζιρού.

3-2 η Ελβετία με Ακάντζι, όλοι εύστοχοι.

3-3 η Γαλλία με Τουράμ.

4-3 η Ελβετία με Βάργκας.

4-4  η Γαλλία με τον Κιμπεμπέ.

5-4 η Ελβετία, μέσα κι΄αυτό από τον Μεχμέτι.

Το χασε ο Μπαμπέ, το πιασε ο Ζόμερ, η Ελβετία στους "8"!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση:

-Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στο παιχνίδι!

2' Πρώτη τελική στο ματς για τη Γαλλία. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Γκριζμάν, έπιασε την κεφαλιά ο Βαράν, με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

6' Ευκαιρία για τη Γαλλία. Το σουτ του Πογκμπά από το ύψος της αντίπαλης μεγάλης περιοχής κοντράρει στα σώματα.

7' Ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα ο Εμπαπέ στα πρώτα λεπτά.

13’ Αναμενόμενη εξέλιξη μέχρι στιγμής στο ματς. Η Γαλλία έχει τον έλεγχο και την κυκλοφορία ενώ η Ελβετία είναι σε παθητικό ρόλο.

15' ΓΚΟΛ 0-1 η Ελβετία στην πρώτη της ευκαιρία!  Μετά από παράλληλο γύρισμα του Ζούμπερ από τα αριστερά, ο Σεφέροβιτς με έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Γάλλων.

22' Έκανε το παράλληλο γύρισμα ο Ραμπιό, με τον Ζόμερ να διώχνει δύσκολα σε... πλάγιο.

26' Φάουλ σε καλή θέση για τη Γαλλία. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμπαμπέ βρήκε πάνω στο τείχος. Πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

28' Καλό σουτ του Ραμπιό η μπάλα άουτ.

30' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Βαράν.

32' Κίτρινη στον Ελβέντι.

37' Είχαμε είσοδο φιλάθλου στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο οι κάμερες δεν κατέγραψαν το γεγονός. Μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

40' Μπλοκαρισμένοι οι Γάλλοι από τους Ελβετούς δεν βρίσκουν χώρους να κάνουν το παιχνίδι τους. Καλά οργανωμένοι οι Ελβετοί.

42' Κεφαλιά του Ακάνζι η μπάλα άουτ

43' Ωραία προσπάθεια του Μπαπέ, κακό όμως το τελείωμα του.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Ελβετία θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Σεφέροβιτς στο 15'.

50' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία. Ο Εμπολό έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά, μπήκε εντός της αντίπαλης περιοχής, ωστόσο το παράλληλο γύρισμά του δεν έφτασε στον Σεφέροβιτς, αφού έδιωξε τελευταία στιγμή ο Βαράν.

52' Φωνάζουν για πέναλτι οι Ελβετοί! Τρομερή ενέργεια του Τζούμπερ εντός της αντίπαλης περιοχής, με τον Βαράν να τον ανατρέπει.

2

-Μετά από χρήση VAR δίνει πέναλτι ο Ραπαλίνι.

54' Χαμένο πέναλτι για Ελβετία! Το έπιασε ο Γιορίς... Έπεσε κάτω δεξιά και έβαλε εντυπωσιακό «στοπ» στην εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκεζ!

58' ΓΚΟΛ η Γαλλία! 1-1! Σκόρερ ο Μπενζεμά! Υπέροχη συνεργασία των Γάλλων, με τον Μπενζεμά να βγαίνει κάθετα και πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

59' ΓΚΟΛ 2-1 η Γαλλία γυρίζει το ματς! Τα κάτω-πάνω σ' ένα λεπτό! Εκρυψαν τη μπάλα οι Γάλλοι μέσα στην περιοχή της Ελβετίας, ο Πογκμπά έκλεψε, Γκριεζμάν και Μπαπέ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο Γκριεζμάν μοίρασε και ο Μπενζεμά με κεφαλιά το 2-1.

-Τα δύο γκολ του Μπενζεμά (σε 103 δευτερόλεπτα) είναι η δεύτερη γρηγορότερη στην ιστορία του EURO. Μόνο ο Χένρικ Λάρσον το 2004 κόντρα στη Βουλγαρία είχε σκοράρει δυο γκολ σε 71 δευτερόλεπτα.

69' Ασυνεννοησία μεταξύ Βίντμερ και Ζόμερ, παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ! Ωστόσο, η μπάλα έφυγε κόρνερ μετά το γύρισμα του αμυντικού της Ελβετίας.

70' Φάση για τη Γαλλία. Πιάνει το σουτ με το αριστερό ο Πογκμπά, πέντε μέτρα εκτός της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

73' Διπλή αλλαγή για τους Ελβετούς που πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο. Οι Γκαβράνοβιτς και Εμπαμπού στις θέσεις των Σακίρι και Βίντμερ.

3

81' ΓΚΟΛ 3-2 η Ελβετία και είναι πάλι στο ματς. Μετά από σέντρα του Μπαμπού ο  Σεφέροβιτς με εξαιρετική με κεφαλιά μειώνει.

85' Σκοράρει ο Γκαβράνοβιτς, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ!

87' Eκτός ο Ροντρίγκεζ μέσα ο Μεχμέντι

88' Ο Σισοκό αντί του Γκριεζμάν.

Πάμε σε παράταση... 3-3 το σκορ.

Άρχισε η παράταση!

93' Εκτός ο Μπενζεμά που δεν πατάει καλά. Μέσα ο Ζιρού.

95' Μεγάλη επέμβαση του Ζόμερ στο πλασε του Παβάρ.

90' ΓΚΟΛ η Ελβετία, 3-3! Απίστευτα πράγματα! Ο Γκαβράνοβιτς εκτέλεσε ωραία με συρτό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και έφερε το ματς στα ίσα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90+4' Δοκάρι η Γαλλία! Μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το ματς στο τέλος η Γαλλία, με τον Κομάν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

95' Ο Σαρ θα περάσει στη θέση του δις σκόρερ, Σεφέροβιτς.

98' Ευκαιρία για την Ελβετία. Επέλαση του Εμπαμπού από τα δεξιά, απομακρύνει η άμυνα της Γαλλίας τη σέντρα-σουτ του.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Δεν είναι καλός ο ρυθμός στο έξτρα ημίωρο μέχρι στιγμή. Λογικό, λόγω της κούρασης.

Σέντρα και στο δεύτερο μέρος της παράτασης!

109' Ευκαιρία για τη Γαλλία. Ωραία ενέργεια του Κομάν από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα προς τον Εμπαμπέ, το σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε... βασανιστικά άουτ.

117΄Τρία λεπτά για το τέλος, 3-3.

Ολοκληρώθηκε και η παράταση, 3-3!

ΕΛΒΕΤΙΑ: Εμβογκό, Κόμπελ, Εμπαμπού, Ζακάρια, Βάργκας, Σο, Φάνσχατ, Μπενίτο, Μεχμέντι, Γκαβράνοβιτς, Φερνάντες, Σαρ.

Στον πάγκο: Εμβογκό, Κόμπελ, Εμπαμπού, Ζακάρια, Βάργκας, Σο, Φάνσχατ, Μπενίτο, Μεχμέντι, Γκαβράνοβιτς, Φερνάντες, Σαρ.

ΓΑΛΛΙΑ: Μανταντά, Μαϊγκάν, Λεμάρ, Ζιρού, Τολισό, Ζουμά, Σισοκό, Κομάν, Ερνάντες, Μπεν Γεντέρ, Ντιμπουά, Τιράμ.

Στον πάγκο: Μανταντά, Μαϊγκάν, Λεμάρ, Ζιρού, Τολισό, Ζουμά, Σισοκό, Κομάν, Ερνάντες, Μπεν Γεντέρ, Ντιμπουά, Τιράμ.