Ελλάδα: ΝΤΑΜΠΛΟΥΧΟΣ ο Ολυμπιακός (φώτος)

- 12.09.2020

Ο Ολυμπιακός είναι νταμπλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2019/20!

Νταμπλούχος... έστω και με καθυστέρηση! Στον «ταλαιπωρημένο» τελικό, ο Ολυμπιακός με το γκολ του Ρατζέλοβιτς νίκησε 1-0 την ΑΕΚ και πήρε το 28ο Κύπελλο της ιστορίας του! Χαμένο πέναλτι κι ευκαιρίες από Ελ Αραμπί, κατοχή μπάλας αλλά τίποτα περισσότερο η Ένωση.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σάββα Θεοδωρίδη.

1'Έναρξη του τελικού.

4' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Μασούρας έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

6' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ απ' τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

7' Ο Ολιβέιρα διαμαρτύρεται για ανατροπή μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Μπουχαλάκη, αλλά ο Κάιπερς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια, ο Λόπες κέρδισε φάουλ λίγο έξω απ' τη μεγάλη περιοχή και αριστερά.

8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Τζολάκης δεν κατάφερε να την μπλοκάρει, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή, αλλά ο Μπα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την μπάλα.

9' ΓΚΟΛ 0-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, με τον Σέρβο να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να νικάει τον Τσιντώτα.

13' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

22' Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι δεν συνεννοήθηκε με τον Τσιντώτα, με τον Ουκρανό να παραχωρεί κόρνερ.

27' Μακρινό σουτ του Βέρντε, ύστερα από ωραία ντρίμπλα πάνω στον Τοροσίδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικές: 5(2) - 4(2)

1

35' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί έκανε μία τρομερή ατομική προσπάθεια, απέφυγε τους αμυντικούς της ΑΕΚ, πλάσαρε τον Τσιντώτα, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά απ' το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

38' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, αλλά ο Τζολάκης δεν αιφνιδιάστηκε απομάκρυνε σε νέο κόρνερ.

41' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος μπήκε απ' τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ύστερα από συνεργασία με τον Βέρντε, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ.

42' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Ραντζέλοβιτς απ' τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

45 +3' Τέλος πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

Η ΑΕΚ διατηρεί την κατοχή και στο δεύτερο μέρος, αλλά απειλεί μέχρι στιγμής μόνο μέσω στημένων φάσεων.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλό κοντρόλ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, με τον Τσιντώτα να τον νικάει στο τετ α τετ!

54' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας μπήκε στη μεγάλη περιοχή και ο Μπακάκης τον ανέτρεψε, με τον Κάιπερς να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

57' Ο Τσιντώτας απέκρουσε με τα πόδια το πέναλτι του Αραμπί! Παραμένει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

58' Μακρινό σουτ του Σιμόες, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ και πέρασε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη. Κόρνερ για την ΑΕΚ.

78' Ανεβάζει την πίεση της ΑΕΚ, αλλά ο Ολυμπιακός είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

79' Κατοχή: 61% - 39%

2

86' Ο Καφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από απομάκρυνση του Τσιντώτα, και γύρισμα του Βαλμπουενά, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο Ελ Αραμπί στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Κάιπερς το επιβεβαίωσε και μέσω VAR.

88' Λάθος του Μάνταλου, ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε σταθερά.

90 +2' ατομική προσπάθεια και σουτ του Μαχαίρα, αλλά ο Τζολάκης απομάκρυνε με γροθιές.

Τελευταίες προσπάθειες της ΑΕΚ να φτάσει στην ισοφάριση.

90 +6' Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είναι νταμπλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2019/20!

Οι ηττημένοι συγχαίρουν τους παίκτες του Ολυμπιακού. Όμορφες εικόνες στο Βόλο μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Απογοητευμένοι οι παίκτες της ΑΕΚ για την τέταρτη σερί ήττα σε τελικό Κυπέλλου.

ΑΕΚ:  Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί.