ΕΝΠ -Εθνικός: Πανηγυρικά στους "4" με δεύτερη νίκη!

- 06.04.2022

Η προσφυγική ομάδα νίκησε με το εντυπωσιακό 4-0 την ΕΝΠ στο “Τάσος Μάρκου” και πέρασε στους “4”

Εθνικός Άχνας πανηγυρίζει την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κόκα Κόλα. Η προσφυγική ομάδα νίκησε με το εντυπωσιακό 4-0 την ΕΝΠ στο “Τάσος Μάρκου” και πέρασε στους “4” με δεύτερη νίκη (σ.σ 1-0 στο Δασάκι). Ήταν καλύτερη η ΕΝΠ στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Εθνικός είχε την... ουσία και "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες. Σε πολύ καλή μέρα ο κίπερ των νικητών Ανδρέας Χριστοδούλου. Στο 31΄ ο Άδωνη άνοιξε το σκορ, στο 50΄ ο Μάζουερκ διπλασίασε τα γκολ του Εθνικού, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία στο 75΄ το 3-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κουμή στο 84΄. Δοκάρι ο Ντα Σίλβα στο 36΄ για την ΕΝΠ. Δόθηκε πέναλτι για την ΕΝΠ στο 45+1, άλλαξε την απόφασή του ο ρεφ όταν είδε τη φάση στο μόνιτορ.

Η ιστοσελίδα του kerkida.net ήταν στο γήπεδο του Παραλιμνίου και σας μετέφερε τη... δράση.

Έναρξη...

8΄ Άστοχο πλασέ από τον Μάριο Ηλία

12΄ Παιχνίδι κέντρου, πατάει καλύτερα η ΕΝΠ, έχει την κατοχή και φτιάχνει πιο επικίνδυνες προϋποθέσεις. Είναι και η ομάδα που χρειάζεται περισσότερο το γκολ, αφού ο Εθνικός έχει το προβάδισμα από το... Δασάκι

16΄ Υποδειγματική αντεπίθεση της ΕΝΠ- Ο Μέιρα στον Ντα Σίλβα, ο οποίος απέφυγε τον Γκόρουπετς έκανε το τελείωμα αλλά είχε την απάντηση ο Χριστοδούλου στην κλειστή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ

22΄ Καλή στιγμή για τον Εθνικό, αλλά έκανε πολύ κακό τελείωμα ο Μάζουρεκ. Από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα σε πλάγιο άουτ! Προηγήθηκε ωραία ενέργεια του Ιωάννου από αριστερά

23' Ο Ανδρέας Ηλία έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, κακό το γύρισμα του προς τον Ντούμπαγιτς, μάζεψε ο Χριστοδούλου

-Καλύτερος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά

29' Ωραία κάθετη του Λούσερο προς τον Βικάριο, βγήκε και μάζεψε ο Χριστοδούλου

31΄ ΓΚΟΛ! Ο Ζαχαρίας Άδωνη, 0-1! Εκτέλεση κόρνερ του Ιωάννου από δεξιά, ο Άδωνη με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Οικονομάκη που δεν βγήκε για να διώξει. Μπροστά ο Εθνικός, που έχει ως... σύμμαχο και τη νίκη του στο πρώτο ματς με 1-0

enter " "

36΄ ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ! Ο Ντα Σίλβα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το δυνατό σουτ, ο Χριστόδουλου έδιωξε ασταθώς, ο Πορτογάλος μπακ έκανε εκ νέου το σουτ από κοντά με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι! Τεράστια χαμένη διπλή ευκαιρία για την ΕΝΠ!

39' Σέντρα - σουτ του Ντρέκσα από πλάγια δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Χριστοδούλου

44' Κίτρινη στον Ανδρέα Ηλία για φάουλ στον Μάζουρεκ

+2 λεπτά

45+1 Πέναλτι για την ΕΝΠ! Το κέρδισε ο Ηλία σε μαρκάρισμα απ' τον Χριστοδούλου, μετά από ωραία κάθετη του Ντα Σιλβα. Σε πρώτο χρόνο έπαιξε μπάλα ο κίπερ σε δεύτερο χρόνο το... ερώτημα αν έχει ανατρέψει τον φορ της ΕΝΠ. Δεν είναι εύκολη φάση

-Η φάση εξετάζεται από το ΒΑΡ

-Ο ΒΑΡίστας Γιώργος Νικολάου κάλεσε τον Δημήτρη Κουμή μετά από σχεδόν 3 λεπτά να πάει στο οn-field review

-Αλλάζει την απόφασή του ο ρεφ! Δεν υπάρχει παράβαση

enter " "

Ημίχρονο- Αποδοκιμασίες από το κοινό της ΕΝΠ προς τον Δημήτρη Κουμή, για τη φάση στις καθυστερήσεις. Το σκορ του πρώτου 45λεπτου "αδικεί" την ΕΝΠ που ήταν καλύτερη από τον Εθνικό Άχνας

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Πηλέας στη θέση του Ζάκπα

50' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Μάζουρεκ! Ατομική ενέργεια του Ηλία από δεξιά και γύρισμα, πλασέ του Μάζουρεκ, ο Πρωτοπαπάς προσπάθησε να διώξει αλλά δεν πρόλαβε με την μπάλα να περνάει τη γραμμή του τέρματος για το 2-0!

enter " "

55΄ Ωραια ενέργεια του Βικάριο και γύρισμα στον Λουσέρο, πολύ άστοχο το πλασέ του

-Σχεδόν... έχουν κριθεί τα πάντα, ο Εθνικός είναι μία ανάσα από την πρόκριση στους "4"

61' Κεφαλιά του Ανδρέα Ηλία από καλή θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο Χριστοδούλου

62΄ Ντόλεζαλ αντί Ντούρις

63΄ Λαμί και Γαβριήλ μέσα, έξω Βικάριο και Μέιρα

66' Μακρινή μπαλιά του Μάζουρεκ στον Ηλία, μόνος απέναντι στον Οικονομάκη, απέκρουσε με τα πόδια ο κίπερ της ΕΝΠ

71΄ Κουμής στη θέση του Μάζουρεκ και Κ.Ηλία αντί Άμπραχαμ

72΄ Πέναλτι για τον Εθνικό! Πάτημα κάτω χαμηλά του Λουσέρο στον Μάριο Ηλία

73΄ Γκερεμπένιτς αντί Ντούμπαγιτς και Ντοντ αντί Πρωτοπαπά

75΄ ΓΚΟΛ/Εύστοχος ο Μάριος Ηλία από την άσπρη βούλα και 3-0 ο Εθνικός!

enter " "

78΄ Ο Κυπριανού στη θέση του Γκόρουπετς

79΄ Κίτρινη στον Λουσέρο

80΄ Κολοκούδιας αντί Ηλία

82΄ Κίτρινη στον Γαβριήλ

84΄ ΓΚΟΛ! Και 4ο γκολ ο Εθνικός, ο Κουμή εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της ΕΝΠ και πλάσαρε εύστοχα

enter " "

88΄ Πλασέ του Κολοκούδια εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κόρνερ