Επέστρεψε... με ΤΕΣΣΑΡΑ!

- 19.10.2020

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

Άρχισε στις 20:00 στο "Τσίρειο" ο αγώνας ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΕΝΠ, με τον οποίο ολοκληρώνεται η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι από νωρίς στο γήπεδο και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη με δύο λεπτά καθυστέρηση, λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-2' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Κάθετη του Λουσέρο από αριστερά, ο Μαρκόφσκι έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Μπουνόζα έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω σε κόρνερ.

-4' Σουτ του Θεοδώρου από καλή θέση, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ψηλά.

-5' Με 3-4-3 παρέταξε την ομάδα του ο Κάρλος Φερέρ. Επιθετικό σχήμα, θέλοντας να ασκήσει πίεση ψηλά και να αιφνιδιάσει την ΑΕΛ.

-6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Σκόρερ ο Μεντόγεβιτς. Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια, ο Ριέρα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους φιλοξενούμενους. Ο Χάρης Κυριάκου επωφελήθηκε και έκανε το σουτ, ο Γκατσέφσκι έδιωξε αλλά ο Μεντόγεβιτς πήρε το... ριμπάουντ και από κοντά πλάσαρε εύστοχα, για το 1-0!

-10' Απίθανη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Ράσο προσπάθησε με το κεφάλι να επιστρέψει στον Βοζίνια, αλλά δεν έβαλε όση δύναμη χρειαζόταν. Ο Μαρκόφσκι που... διάβασε την φάση έτρεξε και έγινε κάτοχος της μπάλας, μόνος απέναντι στον Βοζίνια έκανε το πλασέ αλλά ο κίπερ της ΑΕΛ έπεσε σωστά και βγήκε νικητής από το μεταξύ τους τετ α τετ.

-16' Πλασέ του Τόρες από καλή θέση, αδύναμο, στα χέρια του Γκατσέφσκι.

-16' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ριέρα! Με ωραία κάθετη πάσα ο Μαέ πέρασε στον Ντανίλο και αυτός με την μία δεξιά στον Τόρες. Αυτός σέντραρε, ο Παπαφώτης έκανε την κεφαλιά, ο Ντανίλο το σουτ με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίκτυα αλλά τον Ανδρέα Κυριάκου να διώχνει πάνω στην γραμμή. Η μπάλα όμως έφτασε στον Ριέρα που έκανε το σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την στα δίκτυα για το 2-0! Σκόραρε απέναντι στην ομάδα που αγωνίστηκε την προηγούμενη διετία ο Ισπανός!

-20' Πήρε τα ηνία η ΑΕΛ, έχει τον έλεγχο μετά το 2-0.

-22' Απειλεί ξανά ο Ριέρα! Πλασέ με το αριστερό από καλή θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι.

-23' Νέα τελική για την ΑΕΛ. Κατέβασε ωραία ο προωθημένος Μπουνόζα και έκανε το σουτ με το αριστερό, δεν βρήκε στόχο.

-24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Παπαφώτη! Ο Μαέ πήρε την μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Κυριάκου και είδε την κίνηση του Παπαφώτη. Του γύρισε σωστά την μπάλα και ο Βασίλης πλάσαρε ωραία με το αριστερό για το 3-0!

-30' Πελαγοδρομεί στο ανασταλτικό κομμάτι η Ένωση, δεν μπορεί να σταματήσει την επιθετικότητα της ΑΕΛ ενώ έχει και πολλές λάθος μεταβιβάσεις.

-34' Κίτρινη στον Μαϊσουράντζε για δυνατό φάουλ στον Ριέρα.

-35' Κοντά και σε τέταρτο γκολ η ΑΕΛ! Πλασέ του Παπαφώτη, η μπάλα ήταν σε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Μπάλαζιτς έδιωξε.

-37' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΝΠ. Το κέρδισε ο Μαρκόφσκι από τον Μεντόγεβιτς.

-38' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ο Φελίπε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Βοζίνια και μειώνοντας σε 3-1.

-40' Στο έδαφος ο Ανδρέας Κυριάκου, σε εναέρια σύγκρουση με τον Γκατσέφσκι.

-41' Σηκώθηκε ο στόπερ της ΕΝΠ. Συνεχίζεται το ματς.

-44' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Πάσα του Λουσέρο από αριστερά, κοντρόλ και σουτ του Ντένινγκ με το αριστερό, έπεσε και μπλόκαρε ο Βοζίνια.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Ουντότζι αντί Θεοδώρου.

-47' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Διαγώνιο σουτ του Ντένινγκ από δεξιά εντός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια.

-51' "Αγγίζει" το τέταρτο γκολ η ΑΕΛ. Ο Ντανίλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε στο σπριντ τους Μπαρμπόσα - Κυριάκου αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

-55' Σκοράρει ο Σάντος αλλά το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

-60' Μειώθηκε λίγο ο... τρελός ρυθμός που υπήρχε στο πρώτο μέρος. Η ΕΝΠ έχει λίγο περισσότερο την κατοχή.

-64' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκαζαριάν αντί Παπαφώτη.

-65' Κίτρινη στον Ντένινγκ για φάουλ στον Ντανίλο.

-68' Σουτ του Ντένινγκ από καλή θέση, εντός περιοχής, αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Βοζίνια.

-70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Γκαζαριάν! Ιδανική αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Τόρες έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, βγήκε απέναντι στον Γκατσέφσκι και την κατάλληλη στιγμή αντί να πλασάρει, επέλεξε να δώσει την πάσα στον Γκαζαριάν που σε κενή εστία πλάσατε εύστοχα για το 4-1!

-71' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Ιρέπ αντί Κυριάκου.

-74' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ζντραφκόφσκι αντί Ντανίλο.

-75' Κίτρινη στον Ράσο για κράτημα στον Μαρκόφσκι.

-76' Νέα τελική από τον Ντένινγκ, κι αυτή αδύναμη, εύκολα ο Βοζίνια.

-77' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μπάμπιτς αντί Μαέ.

-77' Τρίτη αλλαγή και για την ΕΝΠ. Παναγή αντί Λουσέρο.

-81' Από μία κίτρινη σε Ριέρα και Ουντότζι. Στον Νιγηριανό για το φάουλ που έκανε και στον Ισπανό για την αντίδρασή του.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Κυριάκου, Ράσο, Μπουνόζα, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Ντανίλο (74'Ζντραφκόφσκι), Τόρες, Παπαφώτης (64' Γκαζαριάν), Μαέ (77'Μπάμπιτς).

Στον πάγκο οι: Κεραυνός, Πρόσεκ, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Αντωνίου, Μαΐντεβατς, Μπάμπιτς.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου (71'Ιρέπ), Βαν Άνχολντ, Λουσέρο (77'Παναγή), Μαϊσουράντζε, Φελίπε, Ντένινγκ, Θεοδώρου (46'Ουντότζι), Μαρκόφσκι.

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Μουλαζίμης, Ιρέπ, Κοσμάς, Στυλιανίδης, Παναγή, Μαυρουδής, Ουντότζι, Μπαλοτέλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράσο, Ριέρα / Μαϊσουράντζε, Ντένινγκ, Ουντότζι.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης