Έπιασε κορυφή το ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

- 22.12.2018

Πέμπτη σερί νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ λέει αντίο στο 2018 με τρίποντο. Κέρδισε με 2-0 τον Ερμή και έφτασε στους 32 βαθμούς. Η πέμπτη σερί νίκη (4η στο πρωτάθλημα) ήρθε με αυτογκόλ του Μαλόν στο 1ο μέρος και γκολ του Μοράις στο 2ο. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-1' Διακοπή με το ξεκίνημα αφού γλίστρησε ο Δημητρίου και τραυματίστηκε. Μέσα το ιατρικό τιμ του Ερμή

-3' Επαναρχίζει το ματς, με δέκα για λίγο ο Ερμής αφού ο Δημητρίου δεν μπορεί να συνεχίσει

-6' Μέσα ο Πουτζιουρής που παίρνει τη θέση του τραυματία Δημητρίου ο οποίος αποχώρησε στο 2ο λεπτό

-Δεκάλεπτο χωρίς καλή φάση. Το ΑΠΟΕΛ κρατά περισσότερο τη μπάλα και ψάχνει το γκολ

-20' Κίτρινη στον Μπανούση για τράβηγμα στον Τάμαρι

-22' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Νατέλ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ο Παπαδόπουλος βγήκε έγκαιρα και έκλεισε την γωνία

-25' Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Τραμεντζάνι αλλά οι επιλογές της μεσοεπιθετικά δεν είναι καλές προς το παρόν

-37' Διπλή τελική για το ΑΠΟΕΛ. Το πρώτο σουτ του Νατέλ σταμάτησε σε αμυντικούς, το δεύτερο από Μοράις πήγε έξω

-40' Συρτό σουτ του Καζού εκτός περιοχής, λίγο έξω

-42' Ωραία κίνηση του Κεϊτά στην περιοχή, τον σταματά ο Καρλάο

-43' Σουτ του Ζαχίντ στην κίνηση, διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Ταραλίδη

-45' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαδόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μαλόν και πήγε στο τέρμα

-45+1' Καλή στιγμή για τον Ερμή, ο Μαύρου "φάτσα" με τον Βάτερμαν προσπάθησε να τον περάσει και έχασε το κοντρόλ

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-47' Ωραία προσπάθεια του Φυλακτού, μπήκε από δεξιά στην περιοχή όμως ο Καρλάο έστειλε σε κόρνερ το γύρισμά του

-51' ΓΚΟΛ, 2-0 οι γηπεδούχοι. Ο Νατέλ έκανε εξαιρετική κάθετη στον Μοράις που μπήκε στην περιοχή από αριστερά, είδε την έξοδο του Παπαδόπουλου και με έξυπνο πλασέ πέρασε τη μπάλα ανάμεσα στα πόδια του!

-56' Γύρισμα του Ζαχίντ στον Τάμαρι που από εξαιρετική θέση δεν μπορεί να πιάσει καλά το σουτ, μεγάλη χαμένη ευκαιρία

-60' Μακρινό χτύπημα φάουλ από τον Μαρτίνιουκ, πάει έξω

-61' Μέσα ο Ντεβέσα, έξω ο Κιπιάνι

-70' Φυσιολογικά έπεσε ο ρυθμός μετά το δεύτερο γκολ. Το ΑΠΟΕΛ ελέγχει χωρίς να κινδυνεύει καθόλου

-77' Μέσα ο Εφραίμ - έξω ο Νατέλ

-78' Μεγάλη ευκαιρία για τους φτεροπόδαρους. Ο Βάτερμαν με τα πόδια νίκησε τον Κεϊτά και η μπάλα από κόντρα έφτασε στον Μαύρου ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία

-79' Μέσα ο Λύτρα, έξω ο Μαύρου

-80' Προσπάθεια του Ζαχίντ στην περιοχή, το σουτ του καταλήγει σε κόρνερ

-81' Μέσα ο Σόουζα, έξω ο Ζαχίντ

-81' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ από κοντά στο "δεύτερο" δοκάρι αστοχεί με κεφαλιά μετά από κόρνερ

-85' Δυνατό σουτ του Ταραλίδη στην κίνηση, ο Βάτερμαν μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

-87' Κλασική ευκαιρία γιας του γηπεδούχους. Ο Τάμαρι μετά από εξαιρετική προσπάθεια έδωσε στον Καζού, αυτός έστρωσε στον Εφραίμ ο οποίος από το σημείο του πέναλτι περίπου, σούταρε έξω

-88' Μέσα ο Βούρος, έξω ο Μιλάνοφ

-Τέλος, το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ που ανεβαίνει στους 32.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (88' Βούρος), Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Γκέντσογλου, Τάμαρι, Ζαχίντ (81' Σόουζα), Νατέλ (77' Εφραίμ)

Ερμής: Παπαδόπουλος, Μαλόν, Ταραλίδης, Μπανούσης, Φυλακτού, Κιπιάνι (61' Ντεβέσα), Δημητρίου (6' Πουτζιουρής), Ψάλτης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου (79' Λύτρα), Κεϊτά

Κίτρινες: - / Μπανούσης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ

Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος