Εθνικός - Ανόρθωση:Κόλλησε τρίποντο με υπογραφή Ουάρντα! (φώτος)

- 18.12.2021

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα, η Ανόρθωση πέρασε από το Δασάκι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα, η Ανόρθωση πέρασε από το Δασάκι με 2-0 και "κόλλησε" δεύτερη σερί νίκη μετά από εκείνη κόντρα στην Δόξα, με το ίδιο σκορ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Μπήκε αρκετά επιθετικά η Ανόρθωση...

-15 λεπτά. Αργός ο ρυθμός. Η κατοχή στους φιλοξενούμενους που προσπαθούν να ανοίξουν τους χώρους. Έχουν φτιάξει τις προϋποθέσεις σε μια-δυο περιπτώσεις αλλά... μέχρι εκεί.

-16' Κόρνερ από τον Πόποβιτς, κεφαλιά ο Ουάρντα, κανένα πρόβλημα για τον Χριστοδούλου.

-19' Σουτ από τον Ουάρντα από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-23' Πρώτη φάση για τον Εθνικό με σουτ του Γκόρουπετς από το ύψος της περιοχής, εύκολα μπλοκάρει ο Λόρια.

-25' Ουάρντα-Κατσιαράβα συνδυάστηκαν όμως το σουτ του Αιγύπτιου εκτός περιοχής δεν ήταν καλό.

-Μισάωρο. Αμύνεται καλά η ομάδα του Μπαντία και δεν έχει επιτρέψει στην Ανόρθωση να φτιάξει την κλασική ευκαιρία.

-37' Κίτρινη στον Κατσιαράβα για φάουλ στον Ταράσοβς. Στο έδαφος ο παίκτης του Εθνικού και μικροδιακοπή.

-38' Συνεχίζεται το παιχνίδι...

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-45+1' Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό... Ο Μ.Ηλία κέρδισε στο δεξί φτερό μετά από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, πάτησε περιοχή, απέφυγε και τον Λόρια και έκανε γύρισμα αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του για το τελείωμα.

-Τέλος ημιχρόνου. Πιο επιθετική η Ανόρθωση αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία. Θα πρέπει να αλλάξει ορισμένα πράγματα για να "βρει" την τελική πάσα και να μπορέσει να δημιουργήσει καλές φάσεις που θα της δώσουν το γκολ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Εθνικό που αμύνεται αποτελεσματικά και στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ.

-Ξεκίνησε το β' μέρος, με τον Λάζαρο να αντικαθιστά τον Κατσιαράβα.

-47' Κάρτα στον Ντόλεζαλ για φάουλ στον Αρτυματά.

-50' Σουτ του Πόποβιτς εκτός περιοχής, έτοιμος ο Χριστοδούλου

-53' Κάρτα στον Χούσμπαουερ για φάουλ στον Γκόρουπετς. Ήταν στο όριο ο χαφ της Ανόρθωσης.

-54' Εκτός ο Καρασάουσκς, μέσα ο Ζάκπα.

-55' Δοκάρι με καταπληκτικό σουτ του Αρτυματά στην κίνηση, από το ύψος της περιοχής! Θα ήταν ένα πανέμορφο γκολ αν πήγαινε λίγα εκατοστά δίπλα η μπάλα.

24121412142

-58' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λάζαρος σέντραρε κάθετα με φάουλ και ο Ουάρντα με πολύ ωραία... εναέρια προβολή, νίκησε τον Χριστοδούλου. Δυο από τους κορυφαίους παίκτες της Κυρίας φέτος συνδυάστηκαν για ένα εξαιρετικό γκολ.

-60' Χριστοφή αντί Ντέλετιτς.

-66' Τριπλή αλλαγή ο Μπαντία. Ασούμπρε, Περατικός και Μωυσέως στις θέσεις των Ελουντού, Ντόλεζαλ, Κ.Ηλία.

-68' Χρυσοστόμου αντί Πόποβιτς.

-71' ΓΚΟΛ 0-2! Σκόρερ και πάλι ο Αιγύπτιος με πλασέ από δεξιά στην περιοχή. Ασίστ από τον Χριστοφή.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-Φυσιολογικά έπεσε εντελώς ο ρυθμός μετά το 0-2. Το δεύτερο γκολ του Ουάρντα "τέλειωσε" το ματς.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-82' Ο Σαββίδης αντί του Μ.Ηλία.

-85' Ο Κορρέα αντί του Ουάρντα που καταχειροκροτείται από τους Ανορθωσιάτες.

-86' Κάρτα στον Περατικό γιατί κλώτησε τη μπάλα μετά από φάουλ στον Χρυσοστόμου.