Εθνικός - ΑΠΟΕΛ: Κυρίαρχο στο Δασάκι με τριάρα!

- 15.01.2022

Κέρδισε με 0-3 το Εθνικό

Κυρίαρχο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο του παιχνίδι στο νέο έτος... Κέρδισε με 0-3 τον Εθνικό στο Δασάκι και "κόλλησε" δεύτερη σερί νίκη μετά από εκείνη στο "αιώνιο" ντέρμπι.

Τρεις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που πήρε την ουσία με Κβιλιτάια (20'), Νατέλ (34') και Σατσιά (76').

Το kerkida.net ήταν στο Δασάκι

-Ο Γιώργος Νικολάου σφυρίζει για πρώτη φορά.

-3' Νωρίς η πρώτη τελική, με τον Κβιλιτάια να κοντρολάρει ωραία, να ελευθερώνεται αλλά να σουτάρει έξω.

-8' Πολύ καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με δυνατό, συρτό σουτ του Νατέλ από διαγώνια αριστερά, λίγο έξω.

-8' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για πέναλτι σε χέρι του Ταράσοφς. "Τίποτα" από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

-Δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και ψάχνουν το γκολ.

-11' Απειλούν ξανά οι γαλαζοκίτρινοι... Πρώτα δυνατό σουτ του Ντονγκαλά από το ύψος της περιοχής, ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Νατέλ με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

-12' Πρώτη κάρτα, στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Κυπριανού. Ήταν στο όριο ο Γεωργιανός.

-14' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για χτύπημα του Ζάκπα στο πρόσωπο του Ζαμπάλα πάνω στην διεκδίκηση, το οποίο δεν σφυρίχτηκε.

-20' ΓΚΟΛ 0-1! Εξαιρετική κάθετη του Ντονγκαλά στον Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με ωραίο "τσίμπημα" κέρδισε τον Μπογκαντίνοφ στο τετ-α-τετ.

-Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ στην πάσα προς τον σκόρερ.

-23' Διακοπή. Στο έδαφος ο Περατικός μετά από χτύπημα του Σόουζα στο πρόσωπο πάνω στην διεκδίκηση. Πήγε δυνατά στη φάση ο χαφ του ΑΠΟΕΛ. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-25' Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι ΟΚ ο παίκτης του Εθνικού.

-25' Ωραίος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Ντε Βινσέντι αλλά το σουτ του από το ύψος της περιοχής ήταν άστοχο.

-29' Πετάει τη μπάλα έξω ο Περατικός που δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά.

-30' Μέσα ο Φόλμπρεχτ αντί του Περατικού που αποχωρεί με φορείο.

-30 λεπτά παιχνιδιού. Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Σωφρόνη. Έχει την κατοχή από το ξεκίνημα, ένα γκολ και άλλες 3-4 τελικές. Ακίνδυνος ο Εθνικός που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-31' "Αγγίζει" το 0-2 το ΑΠΟΕΛ. Ωραίο "ένα-δυο" ανάμεσα σε Κβιλιτάια και Σόουζα, ο δεύτερος πλάσαρε, ο Κυπριανού έβαλε τη κόντρα και παρολίγο να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

-34' ΓΚΟΛ, 0-2! Ο Νατέλ κοντρόλαρε στην περιοχή, ελευθερώθηκε και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ. Δοκίμασε 2-3 φορές το πόδι του ο Βραζιλιάνος και τελικά τα κατάφερε.

-35' Κάρτα στον Σόουζα για φάουλ στον Μάζουρεκ. Ήταν και αυτός στο όριο.

-41' Νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι. Ο Ντονγκαλά έκλεψε από τον Πηλέα, πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε εξ επαφής, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

-42' Πρώτη επικίνδυνη φάση για τον Εθνικό, ο Θεοδώρου πρόλαβε τον Ντούρις πριν πλασάρει από κοντά.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Πλήρης κυριαρχία από το ΑΠΟΕΛ που έφτιαξε φάσεις, εκμεταλλεύτηκε τις δυο και έκανε από νωρίς πολύ πιο εύκολη την δουλειά του για την συνέχεια.

-Ξεκίνησε με δυο αλλαγές το β' μέρος. Μ.Ηλία αντί Ζάκπα, Σατσιάς αντί Νταουσβίλι.

-47' Κίτρινη στον Κβιλιτάια για φάουλ στον Ταράσοφς. Διαμαρτύρεται ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ. Ήταν και αυτός στο όριο.

-50' Πολλές διακοπές στα πρώτα λεπτά της "επανάληψης".

-52' Ο Άδωνη αντί του Χολ που δεν μπορεί να συνεχίσει.

-58' Πρώτη τελική στο β' μέρος με ένα σουτ του Ντονγκαλά μέσα στην περιοχή να πάει πολύ έξω.

-59' Ευκαιρία ο Εθνικός. Ο Μ.Ηλία έκανε την προβολή στην κίνηση, η μπάλα χτύπησε και στον Βινίσιους και πήγε κόρνερ.

-59' Πλασέ του Κβιλιτάια από το ύψος της περιοχής, άστοχο. Πάει να πάρει ρυθμό το παιχνίδι...

-61' Ο Οκριασβίλι στη θέση του Νατέλ.

-63' Κίτρινη στον Φόλμπρεχτ για δυνατό τάκλιν στον Κβιλιτάια.

-65' Διπλή αλλαγή. Βοϊτκόφσκι αντί Καρασάουσκς, Ελουντού αντί Κυπριανού.

-65' Μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός με κοντινή κεφαλιά του Ντούρις, σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

-69' Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε πάνω στον Μπογκαντίνοφ.

-73' Κάρτα στον Ταράσοφς για επικίνδυνο φάουλ στον Οκριασβίλι.

-75΄Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Εφραίμ-Λουντέμο, αντί Ντονγκαλά-Ντε Βινσέντι.

-76' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Οκριασβίλι σέντραρε με κόρνερ, ο Μπογκαντίνοφ απομάκρυνε με γροθιά και ο Σατσιάς με σουτ στην κίνηση ακριβώς από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Πολύ ωραίο γκολ.

-78' Σουτ του Εφραίμ, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια.

-79' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Σόουζα, λίγο έξω.

-79' Ο Γουίλερ αντί του Ζαμπάλα.

-86' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι με κοντινό πλασέ του Βοϊτκόφσκι, βγάζει την δύσκολη απόκρουση ο Σκουφέτ.

-87' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ τώρα, ο Οκριασβίλι εξ επαφής με προβολή στέλνει τη μπάλα έξω.

-89' Σουτ του Κβιλιτάια εκτός περιοχής, κόντραρε και πήγε κόρνερ.