Εθνικός-Δόξα: Άβολος...συμβιβασμός για τους γηπεδούχους

- 18.03.2022

Μοιρασιά (0-0) Εθνικού και Δόξας στο Δασάκι!

Οι Αχνιώτες το πάλεψαν, η Δόξα κράτησε σχετικά άνετα το μηδέν και οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό. Άγγιξε το 0-1 η ομάδα του Ηλία στο 81' όταν και ο Εμπραλίτζε απέναντι από τον Χριστοδούλου δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Σημαντικός βαθμός για την Δόξα, ανεπιθύμητο αποτέλεσμα για τον Εθνικό του Μπαντία. Είχε την πρωτοβουλία η ομάδα του Εθνικού αλλά δεν βρήκε τον τρόπο για να ξεκλειδώσει την άμυνα του Σισκόφσκι. Στους 17 βαθμούς έμεινε ο Εθνικός, στους 25 η Δόξα.

- Έναρξη στο ματς

εφδφσδφσφφ

- 5' Μακρινό σουτ του Χουντόμπιακ η μπάλα άουτ.

- 11' Κόρνερ κερδίζει ο Εμπραλίτζε, εκτελεί ο ίδιος, κεφαλιά του Σαντίκ η μπάλα άουτ.

- 12' Σέντρα του Οικονομίδη για Σαντίκ, ο Άδωνη διώχνει με το κεφάλι.

δασδσδσσδδσαδ

- 19' Σκοράρει ο Βοϊτκόφσκι αλλά σηκώνεται το σημαιάκι. Εκτεθειμένος ο Πολωνός, σωστά δεν μετρά το γκολ.

σδφσδφσδφδσσδφσδφφφσδφδσ

- 22' Στημένο του Μάζουρεκ, ο Άδωνη την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

- 31' Έγινε επικίνδυνη η Δόξα, ο Οικονομίδης στην περιοχή, πήγε να πιάσει το σουτ, ο Άδωνη βγάζει την άμυνα!

- 32' Πρόβλημα με Βοϊτκόφσκι, μυϊκό το θέμα του Πολωνού.

- 33' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Εμπραλίτζε μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση απέναντι από τον Χριστοδούλου, έσκαψε την μπάλα για τον Σαντίκ, ο Χουντόμπιακ σώζει τον Εθνικό.

- 35' Ο Ζάκπα στην θέση του Βοϊτκόφσκι.

- 37' Σέντρα του Θωμά Ιωάννου, ο Κοβάσεβιτς με το κεφάλι διώχνει προ του Ζάκπα!

- 40' Ο Κέρλα θα περάσει εκτός, πρόβλημα και για την Δόξα. Ο Καραμανώλης θα μπει στον αγωνιστικό χώρο.

γδφγδφγγδφγφγδγδ

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

ωφβωβφγηφγη

- 52' Σουτ εκτός περιοχής του Χουντόμπιακ, άστοχο.

- 53' Κίτρινη ο Άδωνη για φάουλ στον Μέσκα.

- 56' Σουτ του Ντιας, πέφτει και μαζεύει ο Χριστοδούλου

- 57' Κίτρινη για Αντενόν και Μάζουρεκ.

δφδφγδγφγγδφγ

- 58' Απόκρουση του Σισκόφσκι σε κεφαλιά του Χολ! Στην συνέχεια ο Αντενόν προλαβαίνει τον Ζάκπα και διώχνει σε κόρνερ.

- 65' Στο μηδέν οι δυο ομάδες, ανεβαίνει η αγωνία, ο Εθνικός δεν "βολεύεται" με το "Χ".

δφγδφγφγφδγφγδ

- 66' Φωνές Εθνικού για πέναλτι χέρι του Σαντίκ, αφήνει το παιχνίδι να εξελιχτεί ο Μενέλαος Αντωνίου. Συμφωνεί και ο VAR.

- 69' Μακρινό σουτ του Πηλέα, άουτ.

- 74' Στην γραμμή σώζει την Δόξα ο Εμπραλίτζε μετά από κεφαλιά του Μάζουρεκ!

- 77' Σουτ του Χουντόμπιακ, σταθερά μαζεύει ο Σισκόφσκι!

- 81' Η απόκρουση του αγώνα από τον Χριστοδούλου! Ο Εμπραλίτζε απέναντι από τον διεθνή τερματοφύλακα, εντυπωσιακό "όχι" του Χριστοδούλου που σώζει τον Εθνικό!

- 83' Επέλαση του Χάρη Κυριάκου, το γύρισμα για τον Σαντίκ, σωτήρια άμυνα του Άδωνη σε κόρνερ!