Εθνικός-Δόξα: Μάριος και Ντούρις του έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης!

Ο Εθνικός κέρδισε την Δόξα με 3-1 χάρη στα γκολ των Ηλία και Ντούρις (2), μείωσε στο τέλος και έδωσε ελπίδες ο Ντιας για τον επαναληπτικό.

Καλύτερη ομάδα του Μπαντία στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με πολλές ευκαιρίες και τρια γκολ.

Ξύπνησε η Δόξα προς το τέλος και πέτυχε ένα γκολ που ίσως φανεί καθοριστικό για τον επαναληπτικό.

- Σέντρα στο ματς

- 4' Έξοδος του Χριστοδούλου βγαίνει και μαζεύει προτού γίνει επικίνδυνη η Δόξα.

- 8' Κόρνερ του Μάζουρεκ, ο Πρινιωτάκη βγαίνει και μαζεύει σταθερά.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

- 11' Σουτ του Μάζουρεκ εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Πρινιωτάκης

- 12' Κεφαλιά του Ηλία σε στημένο του Μάζουρεκ, εύκολα ο Πρινιωτάκης.

- 20' Χαμηλός ρυθμός στο Δασάκι, πιο απαιτητικός ο Εθνικός.

- 21' Πολύ μεγάλη ευκαιρία του Εθνικού, ο Ηλία από τα δεξιά έκανε το μπάσιμο, έσπασε την μπάλα στο πέναλτι, ανενόχλητος ο Βοϊτκόφσκι, έκανε κακό πλασέ και έστειλε την μπάλα άουτ.

- 22' Πάσα του Βοϊτκόφσκι, ο Ντούρις σε θέση βολής, έκανε το σουτ, το έβγαλε ο Πρινιωτάκης!

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερος ο Εθνικός στα πρώτα 30 λεπτά.

- 33' Ο Μάζουρεκ μπήκε στην περιοχή, ο Τραϊτσέφσκι βάζει το πόδι και στέλνει την μπάλα κόρνερ.

- 34' Kίτρινη στον Χουντόμπιακ.

- 37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Πηλέας έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

- 41′ Ωραία κίνηση και σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Πρινιωτάκη.

- 42' Σε θέση βολής ο Κ. Ηλία έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.

- 43' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-0! Ο Μάριος Ηλία! Γκολάρα! Ο σκόρερ από τα δεξιά, πέρασε τον Φασουλιώτη και με το αριστερό νίκησε τον Πρινιωτάκη.

- Kίτρινη ο Ηλία αφού έβγαλε την φανέλα στους πανηγυρισμούς. Τελευταίο γκολ του Μάριου από τις 18 Οκτωβρίου όταν και σκόραρε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Ημίχρονο στο Δασάκι. Δίκαια μπροστά ο Εθνικός.

Eναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Πρώτη τελική της Δόξας, σουτ του Φασουλιώτη, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

- 52' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-0! Ο Ντούρις! Στημένη μπάλα για τον Εθνικό, ο Σλοβάκος φορ πήρε το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

- 54' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Εθνικού. Ο Μάζουρεκ στην περιοχή, η μπάλα κτυπά στο χέρι του Χάρη Κυριάκου.

- 55΄ Πάει για Onfield review ο Θωμάς Χατζηβασιλείου. Η μπάλα κτυπά στο χέρι.

- 56' Πέναλτι για τον Εθνικό!

- 57' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 3-0! Ο Ντούρις ευστοχεί!

- 69' Kίτρινη ο Ντούρις.

- 71' Εμπραλίτζε και Ασαμόα αντί Σασί και Οικονομίδη

- 80' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Ασαμόα από πλάγια θέση απέναντι από τον Χριστοδούλου έκανε το σουτ η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

- 83' Μεγάλη απόκρουση του Χριστοδούλου σε κεφαλιά του Κοβάσεβιτς από κοντινό σημείο.

- 84' ΓΚΟΛ η Δόξα και 3-1! Ο Ντιας!

- 86' Κίτρινη ο Πηλέας για φάουλ στον Χάρη Κυριάκου.

- 90+2' Σουτ του Ασαμόα, μπλοκάρει ο Χριστοδούλου.